SCENARIUSZ ZAJĘĆ
w grupie 4 i 5 - latków
Prowadząca: Szlecht Renata
Temat: Poznajemy właściwości - jajko surowe, jajko na twardo.
Cele główne:
1. Zapoznanie się z właściwościami jajka
2. Wzbogacenie słownictwa dziecięcego o wyrazy: białko, żółtko, skorupka.
3. Dostrzeganie różnic w porównywanych jajkach.
4. Kształtowanie umiejętności samodzielnego wyciągania wniosków.
5. Przestrzeganie zasad higieny podczas eksperymentowania i doświadczania
6. Rozumienie znaczenia roli jajka w codziennym pożywieniu człowieka.
Cele szczegółowe – dziecko:
- poznaje właściwości jajka,
- poszerza swoje umiejętności i sprawności poprzez działanie,
- bogaci swój słownik,
- poprawnie formułuje wnioski,
- rozwija logiczne myślenie,
- przestrzega zasad higieny podczas zabaw,
- zna znaczenie jajka w pożywieniu człowieka.
Metody pracy:
- badawcze (działalność indywidualna dzieci)
- podające (polecenia nauczyciela)
- percepcyjne (obserwacja, pokaz)
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- zespołowa
Środki dydaktyczne:
Dwa prezenty z jajkami ugotowanymi na twardo (całe jajka i połówki) i jajkami surowymi dla każdego dziecka, talerzyki dla każdego dziecka, łyżeczki, duża łyżka, piłeczka do ping- ponga, tamburyn.
Przebieg zajęcia:
1. Dzieci wchodzą do sali i znajdują na dywanie dwa prezenty:
N. Co my tu mamy? Co to może być?
- Jedno wybrane dziecko otwiera pierwszy prezent - jajka surowe.
- Drugie dziecko otwiera drugi prezent – jajka na twardo – jedno w całości, a pozostałe przecięte na połowę.
2. Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat właściwości odżywczych jajek.
N. Kto znosi jajka?
N. Do czego są potrzebne w kuchni?
N. Jakie potrawy robimy z jaj?
N. Czy jajka są zdrowe?
Jajka jako bogate źródło substancji odżywczych są podstawą wielu potraw. W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze. Najpopularniejsze potrawy z jaj to: jajecznica, jajko surowe, jajko na twardo itd.
3. „Które to jajko?” - obserwacja wirujących jajek.
Nauczyciel trzyma dwa jednakowe jajka i prosi dzieci, aby zastanowiły się, po czym można poznać, że jedno z nich jest surowe, a drugie gotowane. Dzieci podają swoje propozycje
Następnie dziecko wprawia w ruch obrotowy oba jajka. Dzieci obserwują ich ruch i określają, które z nich kręci się szybciej. Rozbijają jajko i sprawdzają czy miały rację.
Wniosek:
Gotowane jajko wiruje szybko, natomiast surowe kołysze się i obraca wolniej. Dzieje się tak, ponieważ jajko ugotowane (szczególnie to na twardo) ma stały środek, a surowe nie może obracać się łatwo i szybko - jego płynny środek przesuwa się wewnątrz skorupki na wszystkie strony.
4. „Czy doniosę?” – zabawa w kole. Podawanie jajka na łyżce dookoła koła.
5. Działalność badawcza na dywanie – określanie właściwości jajka na twardo.
- dzieci otrzymują połówki jajka na twardo.
- obieranie skorupki jajka na twardo,
- określanie wyglądu, zapachu, smaku,
- nazywanie części jajka: białko, żółtko, skorupka,
- umieszczenie jajka na twardo na stoliku.
6. Zabawa ruchowa „Jajko na twardo – Jajko na surowo” – na sygnał tamburyna dzieci - jajka na twardo wirują, gdy tamburyno przestanie grać dzieci - jajka surowe przykucają.
7. Praca przy stolikach – badanie właściwości jajka na surowo.
- rozbijanie jajka surowo,
- opisywanie wyglądu, zapachu, koloru
8. Porównywanie jajka na twardo i surowego – wyciagnięcie wniosków przez dzieci.
Wnioski: Jajka na twardo mają twardą skorupkę, są w środku twarde, białko jest białe, żółtko ma żółty kolor.
Jajka na miękko są w środku płynne, białko jest przezroczyste, żółtko jest żółte.
Skorupka jajka ma kształt okrągła, jest twarda, budulec (wapno), pory oraz błonę wyściełającą wnętrze.
6. Zakończenie zajęcia – wyjście do łazienki, mycie rąk.