SCENARIUSZ ZAJĘĆ
PRZEPROWADZONY W KLASIE ,,0”
Temat zajęć: ,, O gościach, co na ucztę nie przyszli”- przedstawienie kukiełkowe wg utworu Lucyny Krzemienieckiej.
Zapoznanie dzieci z treścią opowiadania oraz z ptakami
odlatującymi na zimę do ciepłych krajów.
Cele ogólne:
• wdrażanie dzieci do uważnego oglądania przedstawienia,
• zapoznanie z ptakami odlatującymi do ciepłych krajów,
• omówienie treści opowiadania Lucyny Krzemienieckiej ,, O gościach, co na ucztę nie przyszli’’,
• rozwijanie słownictwa,
• rozwijanie wyobraźni,
• kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
• kształcenie zdolności poprawnego budowania zdań,
• wzbogacenie wiedzy na temat ptaków przylatujących, odlatujących na zimę i pozostających w kraju,
• utrwalenie charakterystycznych cech jesieni,
• rozwijanie umiejętności technicznych,
• kształcenie umiejętności estetycznego wykonywania prac.
Cele operacyjne:
(dziecko)
• potrafi wypowiadać się na dany temat,
• potrafi w ciszy i spokoju wysłuchać opowiadanie,
• wie, dlaczego ptaki nie przyszły na ucztę,
• potrafi logicznie myśleć,
• nazywa ptaki, przylatujące, odlatujące na zimę i pozostające w kraju,
• rozumie konieczność dokarmiania ptaków,
• zna cechy charakterystyczne jesieni,
• potrafi rozwiązywać zagadki,
• potrafi rozpoznać ptaki po wydawanych odgłosach,
• potrafi naśladować odgłosy wydawane przez ptaki,
• potrafi poprawnie wykonać pracę techniczną,
• potrafi układać puzzle.
Metody:
• rozmowa, pokaz, działania praktyczne.
Formy pracy:
• zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
• opowiadanie Lucyny Krzemienieckiej ,,O gościach, co na ucztę nie przyszli’’ , zagadki E. Skorek ,,Księga zagadek”, sylwety ptaków, plansze przedstawiające ptaki odlatujące na zimę i pozostające w kraju, odgłosy ptaków nagrane na płycie cd, teatrzyk, emblematy z ptakami dla dzieci, puzzle, balony, muzyka relaksacyjna „Jesień”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Zabawa ze śpiewem integracyjno-porządkowa.
3. Zabawa integracyjna ,,Iskierka przyjaźni”.
- Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Nauczycielka recytuje tekst: ,,puszczam iskierkę w krąg, chcę , by wróciła do moich rąk”, podaje w prawą stronę pluszową zabawkę, która wędruje z rąk do rąk po obwodzie koła , aż wróci do początku.
4. Nawiązanie do tematu zajęć zagadkami:
Już owoce dojrzały,
ptaszki śpiewać przestały.
Mgłą się ziemia okrywa. JESIEŃ
Powiedz, kiedy to bywa?
Do okienka stuka,
pożywienia szuka.
Niechaj każda z dziewczynek PTAK
nie żałuje okruszynek
Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki,
A po nasze żabki przyleciał z Afryki BOCIAN
Wbija się w niebo śpiewak malutki,
Z góry przesyła wiosenne nutki, SKOWRONEK
A każda nuta dźwięczy jak dzwonek
I już wiadomo, że to......
Siedzi sobie na buku i woła: kuku,kuku KUKUŁKA
5. Przedstawienie kukiełkowe wg utworu Lucyny Krzemienieckiej ,,O gościach, co na ucztę nie przyszli’’.
• Zapoznanie dzieci z treścią opowiadania oraz z bohaterami występującymi w opowiadaniu.
6. Omówienie treści opowiadania.
- Jakie ptaki zaprosił krasnal na ucztę ?
- Co postanowił przygotować na przyjęcie?
- Kogo spotkał krasnal w lesie?
- Dlaczego goście nie przyszli na ucztę?
7.,, Poznajemy ptaki odlatujące do ciepłych krajów”- zapoznanie dzieci z
wyglądem ptaków odlatujących oraz ich nazwami.
• Pokaz ilustracji przedstawiających ptaki odlatujące na zimę.
• Pokaz ilustracji przedstawiających ptaki pozostające w kraju.
8. Zabawa dydaktyczna ,, Posegreguj ptaki”.
Na tablicy przypięte jest słoneczko i chmurka. Zadaniem dzieci jest posegregowanie ptaków odlatujących oraz pozostających na zimę w kraju.
- umieść na chmurce ptaki pozostające w kraju,
- umieść na słoneczku ptaki odlatujące do ciepłych krajów,
- policz ile ptaków pozostało na zimę w kraju, a ile ptaków odleciało?
9. Zabawa dydaktyczno – ruchowa ,,Żegnamy ptaki”.
Nauczycielka rozwiesza duże sylwety ptaków w sali. Dzieci dostają emblematy z narysowanymi ptakami (bocian, wilga, jaskółka, słowik, kukułka).Dzieci - „ptaki” swobodnie ,,fruwają’’ biegają po całej sali. Na uderzenie w tamburyno dzieci – „ptaki” szukają swojego miejsca do odlotu.
10. Zagadki słuchowo - wzrokowe ,,Jakie to ptaki?”
- odgadywanie do jakiego ptaka należy słyszany głos,
- odszukiwanie ilustracji z jego podobizną,
- naśladowanie usłyszanych głosów ptaków.
11. Praca techniczna ,,Ptaki”.
- układanie puzzli przedstawiających ptaki z opowiadania.
12. Omówienie techniki wykonania prac.
13. Porządkowanie stolików przez dyżurnych.
14. Wspólna ocena prac.
15. Urządzenie wystawki prac.
16. Ewaluacja zajęć.