X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 1817
Przesłano:

Adaptacja do środowiska wodnego - ćwiczenia oswajające z wodą

KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA

Cele główne:
1.Umiejętności: Opanowanie podstawowych czynności w wodzie
-zanurzanie głowy do wody
-otwieranie oczu pod wodą
-opanowanie wydechu do wody
2. Wiadomości: z zakresu bezpieczeństwa i przepisów BHP na pływalni krytej,
3. Sprawność motoryczna: szybkość, koordynacja, siła
4. Działania wychowawcze: dyscyplina oraz wytrwałość jako podstawa opanowania umiejętności
sportowych

Miejsce zajęć: pływalnia kryta
Ilość uczestników: 14 osób
Czas trwania zajęć: 45 min
Przybory: obręcze, piłeczki ping-pongowe, krążki zatapialne, piłki


CZĘŚĆ WSTĘPNA - 10 minut


Ćwiczenia organizacyjne
- zbiórka w szeregu,
- powitanie,
- sprawdzenie obecności i liczebności ćwiczących
- kontrola stroju
- omówienie zasad zachowania się na terenie pływalni
Uwagi organizacyjno-metodyczne:
-stroje kąpielowe i czepki

Ćwiczenia na brzegu- rozgrzewka

-obustronne krążenia ramion w przód, w tył z jednoczesnym półprzysiadem
-w opadzie tułowia wymachy ramion w przód, tył, w bok
-ramiona splecione z tyłu na wysokości pośladków, skłon w przód z jednoczesnym wymachem ramion w górę
- w przysiadzie podpartym- próby wyprostowania nóg bez odrywania rąk
-w klęku podpartym palce skierowane do środka w kierunku kolan – próby wykonania siadu na piętach bez odrywania rąk
- w leżeniu przodem dłonie ułożone obok barków- próby wyprostowania rąk z jednoczesnym odchyleniem tułowia do tyłu
Uwagi organizacyjno-metodyczne:
ustawienie w rozsypce na szerokości ramion, stopy razem bez odrywania pięt od podłoża

Ćwiczenia w wodzie płytkiej
wejście do wody po drabince przodem do basenu
-ćwiczący maszerują w wodzie trzymając się brzegu pływalni, a następnie w rzędzie trzymając ręce na barkach kolegów
- w szeregu trzymając się za ręce powolne przejście na drugą stronę basenu, powrót tyłem
-j.w tylko szybciej
-j.w tylko bez trzymania się za ręce
- następnie w trójkach (bez trzymania) kto pierwszy przedostanie się na druga stronę
-j.w. tylko w dwójkach
-j.w tylko ustawienie w szeregu
Uwagi organizacyjno-metodyczne:
-uczniowie wchodzą pojedynczo z równoczesnym trzymaniem się poręczy
-uczniowie w dowolny sposób stosując podskoki obunóż, jednonóż lub bieg bokiem pokonują wyznaczoną odległość


CZĘŚĆ GŁÓWNA -25 minut

Ćwiczenia przygotowujące do zanurzenia głowy

Uwagi organizacyjno-metodyczne:
- ustawienie w szeregu, z jednej strony basenu
,,Marsz w wodzie” – uczniowie maszerując w wodzie na hasło nauczyciela naśladują różne ruchy np. słoń – silnie uderzają o dno basenu, piłkarz- naśladują kopanie piłki, lokomotywa – krótkie szybkie kroki, proste kolana, naśladowanie głosem lokomotywy, żabki -skoki obunóż

Uwagi organizacyjno-metodyczne:
- ustawienie w kole
Olbrzymy i karły” – uczniowie maszerują po obwodzie koła w prawą lub lewą stronę, na hasło ,,olbrzymy” maszerują na palcach, wysoko unosząc ramiona, na hasło ,,karły” maszerują w przysiadzie, drobnymi kroczkami, zanurzone po szyję w wodzie

Uwagi organizacyjno-metodyczne:
- ustawienie w kole
,,Baraszkujące niedźwiadki”
Dzieci uderzają dłońmi w wodę, wzajemnie się ochlapując


Uwagi organizacyjno-metodyczne:
- na ustalone sygnały oznaczające kierunki obrotu - w lewo uniesienie ramion w górę,
w prawo uniesienie lewej lub prawej ręki
,,Szalone koło”
Uczniowie w kole, trzymając się za ręce biegną w jednym kierunku na określony ruch ręki prowadzącego natychmiast zmieniają kierunek

Uwagi organizacyjno-metodyczne:
- po wykonaniu zadania uczniowie cały czas trzymają się za ręce tak aby nie przecierać twarzy
Ustawieni w kole trzymają się za ręce, jedna osoba trzyma piłkę, po czym wykonuje przysiad zanurzając głowę pod wodę, a następnie mocno odbijają się od dna wyskakując jak najwyżej do góry i podaje piłkę kolejnej osobie w kole, która wykonuje to samo

Ćwiczenia ułatwiające otwieranie oczu pod wodą

Uwagi organizacyjno-metodyczne:
- ćwiczący dobierają się parami i ustawiają się w rzędzie, para za parą
- przejście pod ramionami dzieci trzymających się oburącz
- przejście pod brzuchami dzieci, trzymających się w dwójkach za barki i stojących w opadzie tułowia


Uwagi organizacyjno-metodyczne:
- ustawienie w parach
Liczenie palców” – jeden z dwójki zanurza się w wodzie i otwiera oczy. Drugi pokazuje na palcach zanurzonej ręki dowolną liczbę, którą musi odczytać. Po wyjściu na powierzchnię uczniowie sprawdzają się nawzajem, czy liczba została prawidłowo odczytana

Uwagi organizacyjno-metodyczne:
- podział na dwie drużyny
- dzieci nie mogą pomagać sobie nogami-przesuwać krążki do siebie i bez otwierania oczu wyciągać go z wody
,,Poławiacze pereł”
Dzieci stoją tyłem do basenu, na sygnał wyławiają przedmioty leżące na dnie i układają je w wyznaczonym miejscu na brzegu. Zespół, który zdobył więcej ,,pereł” wygrywa.

Uwagi organizacyjno-metodyczne:
- dwie drużyny ustawione w dwa rzędy. Dzieci muszą zanurzyć głowę pod wodą
,,Transport skarbów”
Pierwsi w rzędach, stojąc w rozkroku , na sygnał zanurzają się w wodzie i podają między nogami trzymany przedmiot partnerowi stojącemu z tyłu. Ten podaje piłkę następnemu ćwiczącemu górą nad głową. Ostatni z rzędu biegnie na początek i podaje przedmiot w sposób wcześniej ustalony. Wygrywa rząd, który szybciej ,,przetransportuje skarby” tak aby na początku rzędu znalazła się ta osoba, która rozpoczynała zabawę


,,Rozpylacz”- uczniowie układają dłonie w ,,miseczki” i nabierają do nich wodę. Energicznie wydmuchują ustami wodę z dłoni


Uwagi organizacyjno-metodyczne:
dzieci ustawione w szeregu twarzą do brzegu. Ręce trzymają brzeg basenu. Dzieci po wynurzeniu nie przecierają oczu
,,Gotująca się woda”- na sygnał wszyscy wykonują głęboki wdech i przysiad, zanurzają się w wodzie. Powoli wypuszczają powietrze do wody, którego pęcherzyki przypominają gotującą się wodę.


Uwagi organizacyjno-metodyczne:
dzieci nie pomagają sobie rękami, trzymają je z tyłu
,,Wyścig piłeczek ”- ćwiczący stoją w jednej linii mając przed sobą położoną piłeczkę. Na sygnał prowadzącego dmuchają na piłeczkę starając się przesunąć ją do brzegu, jak najszybciej


CZĘŚĆ KOŃCOWA- 5 min

Zabawa uspokajająca
Uwagi organizacyjno-metodyczne:
- ustawienie w dwóch rzędach
- po wynurzeniu dzieci nie przecierają oczu
,,Labirynt”- ćwiczący z pierwszego rzędu biorą obręcze i ustawiają się w odstępie1,5 m w linii łamanej, trzymając zanurzone prostopadle. Pozostali kolejno przechodzą pod obręczami, wykonując wydech do wody.


Zakończenie lekcji
-wyjście z wody
-zbiórka, sprawdzenie stanu liczebnego grupy
-odprowadzenie do szatni

Literatura:

1. Ewa Dybińska, Andrzej Wójcicki: Wskazówki metodyczne do nauczania pływania
2. Ryszard Karpiński: Pływanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.