Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami z elementami języka angielskiego
Data: 23.11.2012
Temat: Dzień Pluszowego Misia
Grupa: 4 latki
Cel ogólny:
- zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego misia
- kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
- rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,
- integrowanie dzieci, rodziców oraz nauczycieli podczas wspólnie wykonywanych zadań,
- prezentacja wiadomości w języku angielskim
Cele operacyjne:
- zna historię powstania zabawki –pluszowego misia
- buduje dłuższe wypowiedzi na określony temat, opowiada o swojej pluszowej zabawce- misiu,
- wie, że trzeba szanować zabawki,
- wskazuje i nazywa w j. angielskim wybrane zabawki
Metody.
- słowna, oglądowa, praktyczna
Formy:- zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Pluszowe misie przyniesione przez dzieci, sylwety ,,niekompletnego misia”- brakujące elementy misia, treść wiersza Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”, magnetofon, płyta CD z nagraniem piosenek o misiach, zabawki, obrazek misia Uszatka pocięty na pięć części, klej, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie po angielsku.
2. Opowiadanie nauczycielki ,, Historia pluszowego misia.’’
3. Zabawa ruchowa „Teddy bear”.
4. Przedstaw swojego misia.- dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola.
5. Wskazywanie i nazywanie po angielsku kilku wybranych zabawek. Wybór spośród nich „solenizanta”.
6. Symboliczne zdmuchnięcie świeczki urodzinowej.
7. Taniec ze swoim misiem do piosenki ,,Jadą, jadą misie”
8. Dlaczego Miś Uszatek jest smutny? - rozmowa w oparciu o wiersz ,,Naprawiamy misia” Cz. Janczarskiego.
9. „Wesoły miś „– zabawa dydaktyczna
To jest miś Uszatek ( nauczycielka prezentuje dużą sylwetę misia. Nasz miś jest
niekompletny. Czego mu brakuje? Dzieci wymieniają: brakuje mu oczu, klapniętego uszka, łapki, pięknego uśmiechu,
Postarajmy się wspólnie uzupełnić sylwetę misia brakującymi elementami ( wybrane dzieci uzupełniają sylwetę misia brakującymi elementami).
10. „Mamo, Tato- narysuj misia”- rodzice rysują z zasłoniętymi oczami na kartonie umieszczonym na sztaludze portret misia.
11. „Rodzina Misiów”- ustawianie misiów od najmniejszego do największego (pomagają rodzice)
12. Praca plastyczna wspólna z rodzicami. obrazek misia Uszatka pocięty na pięć części do ułożenia i naklejenia na kartce.
13. Gumisiowe szaszłyczki- słodki poczęstunek.
Prowadzenie:
Beata Bis, Angelika Ś.