Scenariusz zajęcia
Data: 03.12.2012 r.
Prowadząca: Agnieszka Woźniak
Grupa: 3 - latki
Temat kompleksowy: ,,Czekamy na Mikołaja”
Temat zajęć: ,,Mikołaj przyjacielem dzieci”
Główne treści edukacyjne:
● Wspomaganie rozwoju mowy dzieci,
● Kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
● Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
● Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej.
Cele główne:
- rozwijanie mowy,
- wdrażanie do uważnego słuchania,
- poznanie nazw kolorów: czerwony, biały,
- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej i sprawności manualnej.
Cele operacyjne. Dziecko:
- wysłucha wiersza,
- podejmie próby udzielenia odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela dotyczące treści wiersza, a także udzieli odpowiedzi na pytanie o prezent mikołajkowy,
- rozpoznaje i nazywa kolor czerwony,
- uczestniczy w zabawie ruchowej,
- rozumie proste polecenia,
- wypowiada się na temat wyglądu stroju Św. Mikołaja,
- pokoloruje obrazek przedstawiający Św. Mikołaja,
- podejmuje próby coraz sprawniejszego posługiwania się kredkami.
Metody: słowna, oglądowa.
Forma organizacyjna: praca z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza ,,Mikołaj” – Patrycji Siewiery-Kozłowskiej, ilustracje przedstawiające postać Św. Mikołaja, dzwoneczki, kolorowani przedstawiające postać Św. Mikołaja.
Literatura: ,,Razem w przedszkolu trzylatka”. Przewodnik metodyczny.1. B. Godzimirska,
J. Wasilewska. Warszawa 2011. WSiP.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie na zajęciach.
2. Słuchanie wiersza pt.: ,,Mikołaj” – Patrycji Siewiery-Kozłowskiej.
,,Mikołaj”
Czy to słychać w dali sanie?
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń.
Tak czekamy długo na nie!
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń!
Czy Mikołaj już to jedzie?
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń!
Czy prezenty dla nas wiezie?
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń!
O, już widać, patrzcie dzieci!
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń!
Jak na niebie gwiazda świeci!
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń!
Renifery ciągną sanie!
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń!
Czekamy cichutko na nie.
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń!
3. Rozmowa z dziećmi nt. treści wiersza. Na kogo czekały dzieci? Czym jechał Mikołaj? Co wiózł w sankach? Jak dzwoniły dzwoneczki?
4. Oglądanie obrazków przedstawiających Św. Mikołaja. Opisywanie jego stroju, wyglądu zaprzęgu.
5. Ćwiczenia ortofoniczne w oparciu o wiesz. Nauczyciel czyta wiersz, a dzieci wypowiadają wspólnie z nauczycielem słowa powtarzającego się refrenu: Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń!
6. ,,Dzwoneczki” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Przebieg: Dzieci poruszają się swobodnie, zatrzymują i na sygnał – dźwięk dzwonka-stają w małym rozkroku, wymachują rękami w przód i w tył z jednoczesnym wypowiadanie słów: Dzyń, dzyń....- po kilku wymachach biegają dalej.
7. ,,Co chciałbym/chciałabym dostać w prezencie od Św. Mikołaja” -0 udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytanie podane przez nauczyciela.
8. ,,Jak wygląda Św. Mikołaj”? – kolorowanie obrazka przedstawiającego Św. Mikołaja, utrwalenie nazwy koloru czerwonego.
9. Zakończenie zajęć. Pochwała dzieci za czynny udział w zajęciach.