SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Prowadząca: Elżbieta Kozakiewicz
Data: 14.12.2012
Grupa: oddział przedszkolny (4-, 5-, 6-latki)
Temat kompleksowy: „Biała zima wokół nas”
Temat: „W krainie Pani Zimy”
Cele ogólne:
• stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwiązywaniu proble-mów;
• stwarzanie sytuacji sprzyjających integracji oraz zacieśniania więzi dzieci z rodzicami,
• doskonalenie słuchu fonematycznego,
• doskonalenie sprawności umysłowych i manualnych.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
• grupować obrazki w sensowny sposób,
• rozróżnić prawą i lewą stronę ciała,
• porządkować przedmioty od najmniejszego do największego,
• czytać proste wyrazy,
• rozwiązać zagadkę,
• pląsać przy muzyce i tańczyć,
• wskazać charakterystyczne cechy zimy,
• dokonać analizy sylabowej wyrazu,
• wskazywać kierunki do osi własnego ciała,
• dokonać analizy i syntezy głoskowej wyrazu;
• rozpoznać cyfry,
• posługiwać się liczbą w aspekcie porządkowym,
• dodawać i odejmować na konkretach,
• wykonać akompaniament do utworu muzycznego na klawesach,
• wykonać pracę plastyczną,
• uczestniczyć w zabawach,
• wykonać polecenia nauczyciela;
Formy pracy: zajęcia z całą grupą,
Metody:
• czynna – zadania do wykonania, ekspresja ruchowa, udział w zabawach dydaktycz-nych, wykonywanie pracy plastycznej,
• oglądowa – pokaz, obserwacja, plakat, sylwety, zagadki dydaktyczne
• słowna – wyjaśnienia nauczyciela, omówienie zabaw, odpowiedzi na pytania dotyczą-ce obrazków, rozmowa, polecenia do zabaw, instrukcje.
Środki dydaktyczne: płyta Cd z podkładami muzycznymi; odtwarzacz CD; maskotka misia; medale dla dzieci; przebranie pani zimy; maskotka bałwana; plakat krajobrazu zimowego, obrazki zjawisk atmosferycznych i przyrodniczych; sylwety czapek i sali w różnych wielko-ściach; podarte gazety; duże arkusze szarego papieru; biała farba plakatowa; pędzle; sylabowe śnieżynki wraz z obrazkami; sylwety śnieżynek; obrazki do głoskowania z cyframi; laski gimnastyczne; sylwety bałwanków; klamerki; klawesy; flamastry; nożyczki, klej w sztyfcie; wycięte elementy do wykonania bałwanka (marchewki, rondelki, guziki, oczy).
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie rodziców piosenką pt. "O benoje". Dzieci powtarzają za nauczycielką z odpowiednim natężeniem głosu oraz intonacją (cicho, glośno, wysoko, nisko itp.).
O benoje, o benoje,
Oje benoje, oje benoje,
Umba ja, umba je,
Bago ba, bago je.
Tą piosenką, tą piosenką
Witamy was, witamy was,
Z nami bądź, w kole stań
Zaczynamy to już czas.
2. Zaproszenie rodziców do koła. Zabawa w "Iskierkę przyjaźni", nauczycielka wybiera dziecko, które poprowadzi daną zabawę. Dziecko mocno ściska dłoń osoby stojącej obok nie-go, mówiąc: "Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg niech powróci do mych rąk".
W tym czasie iskierka jest przekazywana w ciszy po obwodzie koła, gdy powróci do prowadzącego zabawę mówi: "Iskierka przyjaźni powróciła i zajęcia rozpoczęła".
3. Zabawa integracyjna z rodzicami na powitanie do muzyki. Dzieci i rodzice ilustrują słowa piosenki ruchem stojąc w kole.
Taki duży, taki mały – może być wśród nas! (podnoszą ręce wysoko nad głowę, a następnie opuszczają nisko do podłogi)
I odważny i nieśmiały – może być wśród nas! (wskazują odważnego i nieśmiałego)
Taki gruby, taki chudy – może być wśród nas! (odsuwają ręce daleko od siebie, a następnie przyciągają je do brzucha)
Piegowaty oraz rudy – może być wśród nas! (wskazują na policzkach piegi, a następnie na swoje włosy)
Hej, kolego, koleżanko! (dzieci stają w kole)
Ustaw ze mną krąg.
Podaj rękę prawą, lewą – (najpierw podają sobie rękę prawą następnie lewą)
Dwoje swoich rąk (unoszą do góry obie ręce)
Tupnij nogą prawą, lewą, (tupią nogą prawą, następnie lewą)
Zatańcz ze mną wraz – (kołyszą się na boki)
Przecież wiele różnych osób
Może być wśród nas!
4. Nauczycielka zaprasza rodziców i dzieci aby usiedli w kole. Prosi aby każdy podając sobie misia podał swoje imię śpiewając do muzyki "Krakowiaka".
5.Nauczycielka przygotowała specjalne medale dla dzieci, które będą towarzyszyć im w różnych zabawach. (Medale mają zdjęcie i krótki wierszyk o każdym przedszkolaku). Nauczycielka zaprasza rodzica z dzieckiem na środek. Rodzic odczytuje wierszyk o swoim dziecku i wręcza mu medal.
6. Nauczycielka prosi aby rodzice i dzieci wygodnie usiedli. Następnie zamienia wszystkich w niedźwiadki, rodzice są mamą lub tatą niedźwiedziem, a dzieci małymi niedźwiadkami. Zadaniem dzieci jest wykonywać ruchy zgodnie z treścią bajeczki, naśladując nauczycielkę.
"Mały, maleńki, puszysty Miś, z miękkimi włoskami i czarnym noskiem, mieszkał z mamusią i tatusiem, i jeszcze mniejszym od siebie braciszkiem w wielkim, ciemnym lesie. Wszyscy pracowali całe lato nad przygotowaniem domku na zimę i nad zgromadzeniem zapasów jedzenia. Bo jak śnieg spadnie, to żadnego owocu, listka, a nawet korzonka do jedzenia już się nie znajdzie. Dziś nasz mały Miś napracował się bardzo i był bardzo głodny. Miał apetyt na obfity obiad, który przygotowała dla niego mama. Jedzenie miało wspaniały zapach (dzieci
wciągają powietrze nosem, wypuszczają buzią). Miś zabrał się do pałaszowania pyszności (dzieci układają język na kształt łyżeczki, wykonują ruchy naśladujące wylizywanie). Resztki jedzenia zostały za zębami (staramy się sięgnąć językiem jak najdalej za zębami z jednej i drugiej strony), a także na pyszczku (buzia otwarta, język oblizuje usta dookoła w jedną i drugą stronę), a nawet na nosku (sięgamy językiem jak najwyżej). Gdy Miś miał pełen brzuszek, z zadowoleniem głośno zamruczał (mmmm...). Miś był bardzo śpiący (ziewamy). Na zewnątrz robiło się coraz chłodniej (dzieci drżą "brrr", wykonują "motorek" wargami, chuchają na ręce). Mama powiedziała Misiowi, że już czas zasnąć, mały miś przytulił się wygodnie do niej, a ona zaśpiewała mu kołysankę i kołysała go na boki (aaaa .... ). Śpiewała tak długo, aż misio zamknął swoje małe oczy i spał głębokim snem. Mama niedźwiedzica położyła wy-godnie niedźwiadka w gawrze, a sama poszła położyć się niedaleko niego i również zasnąć (w tym momencie rodzice zostają zaproszeni na krzesełka, gdzie mogą obserwować dalszy przebieg zajęć).
Mały miś nadal spał, aż tu nagle poczuł, że coś łaskocze go po nosku, otworzył powoli oczy przeciągnął się i zobaczył, że w gawrze stoi jakaś postać". (Nauczycielka w momencie gdy "niedźwiadki" spały przebiera się za Panią Zimę).
7. Dzieci mają za zadanie odgadnąć kto ich odwiedził, nauczycielka mówi wiersz:
"Przyjechała biała pani z kraju dalekiego.
Piękna na niej suknia z puchu srebrzystego.
Błyszczy białej pani mrozik na sukience.
Niesie biała pani bałwanka na ręce."
Dzieci odgadują, że odwiedziła ich Pani Zima. Nauczycielka prosi dzieci, aby usiadły w kole, krótka pogadanka o zim, po jakiej porze roku jest.
8. Nauczycielka zaprasza dzieci do kolejnej zabawy pt. "Atrybuty Pani Zimy". Dzieci odkrywają obrazki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne, przyrodnicze (np. słońce, deszcz, śnieg, sanki, piłka, lody, narty, parasol, bałwan, kapelusz, sopel, płatki śniegu, jabłko, motyl, itp.), nazywają je i wskazują, które pasują do zimy. Pasujące obrazki umieszczają na tablicy (nauczycielka umieściła przed zajęciami na tablicy duży plakat z krajobrazem zimowym), obrazki które nie pasują odkładamy do pudełka.
9. Nauczycielka chwali dzieci, za dobrze wykonaną pracę i ma dla dzieci niespodziankę, ale żeby dowiedzieć się co to jest muszą rozwiązać następne zadanie. Dzieci mają za zadanie zrobić porządki w zimowych ubraniach - układają osobno czapki i osobno rękawiczki. Następnie układają sylwety od najmniejszej do największej, obracają na drugą stronę i odczytują hasło: "wesoła zabawa".
10. Nauczycielka zaprasza dzieci do wspólnej zimowej zabawy. Do muzyki do Vivaldiego "Zima" rozrzuca na sali podarte gazety.
Dzieci mogą odgarniać kawałki gazety stopami, podrzucać je jak opadający śnieg, leżeć w "miękkim puchu" lub zrobić pięknego orła. Następnie nauczycielka prosi, aby dzieci ulepiły śnieżynki ze "śniegu".
11. Zima to kolor biały, więc nauczycielka zaprasza dzieci do kolejnego zadania. Dzieci będą malowały białą farbą plakatową arkusze szarego papieru do muzyki. Gdy arkusze zostaną pomalowane, mają za zadanie wysuszyć je śnieżynkami z gazety, uderzając rytmicznie do muzyki w arkusze.
12. Nauczycielka prosi dzieci, aby usiadły w kole i zaprasza ich do następnej zabawy. Nauczycielka prezentuje sylabowe śnieżynki dzieciom. Mają one za zadanie umieścić obrazki dwusylabowe na jednej ze śnieżynek, a obrazki trzysylabowe na drugiej.
13. Po wykonaniu zadania Nauczycielka zaprasza dzieci do tańca śnieżynek (prosty układ taneczny) do utworu W. A. Mozarta "Bułka z masłem".
14. Nauczycielka po układzie tanecznym rozrzuca na ziemię sylwety śnieżynek, dzieci mogą wybrać sobie po jednej śnieżynce, tej która im się najbardziej podoba i usiąść w kole.
Układają sylwetę śnieżynek w odniesieniu do siebie, np.: na swojej głowie, za plecami, pod nogami, między uchem a ramieniem.
15. Do kolejnego zadania nauczycielka zaprasza dzieci sześcioletnie. Dzieci wybierają po jednym z obrazków, przegłoskowują dany wyraz i zapamiętują jaką głoskę słyszą w nagłosie. Na odwrocie obrazków są cyfry, dzieci ustawiają się od 1 do 6 i wymieniają głoskę w nagłosie - powstaje hasło - bałwan.
16. Nauczycielka zamienia wszystkie dzieci w bałwanki i zaprasza do zabawy "Mały bałwanek". Rozdaje wszystkim dzieciom laski gimnastyczne, które podczas tej zabawy będą pełniły funkcję miotełek.
Mały bałwanek miotełkę ma (dzieci stojąc w szeregu wyciągają do przodu rączkę w której trzymają laskę gimnastyczną)
Zamiata nią kurze (przedszkolaki poruszają rączką w powietrzu naśladując zamiatanie)
Raz i dwa (wszyscy wykonują trzy stuknięcia laska o podłogę)
Zamiata w prawo, zamiata w lewo (dzieci pochylają się do przodu i naśladują zamiatanie podłogi najpierw w prawą, a następnie w lewą stronę)
Podłoga lśni dzisiaj (dzieci wskazują podłogę)
Jak lustrzane niebo (dzieci wskazują niebo).
17. Po wspólnej zabawie nauczycielka rozdaje dzieciom bałwanki oraz pojemniki z klamrekami. Dzieci będą przypinać miotełki (klamerki) swoim bałwankom. Nauczycielka proponuje dzieciom kolejne zadania matematyczne, np.
• Przypnijcie po dwie miotełki bałwankowi, dopnijcie jeszcze dwie. Ile miotełek ma bałwanek.
• Co się stanie jak dopniemy jeszcze dwie? Ile będzie miotełek?
• Mamy 6 miotełek, ale jedna nam odpadła. Ile zostało?, itp.
18. Nauczycielka znów zamienia dzieci w bałwanki i rozdaje im klawesy, dzieci wystukują układ rytmiczny do utworu muzycznego.
19. Do kolejnej zabawy nauczycielka zaprasza rodziców. Mają oni wraz ze swoimi dziećmi wyciąć bałwanki z arkusza szarego papieru malowanego wcześniej na biało przez dzieci. (Sylwety bałwanków są namalowane na odwrotnej stronie arkusza). Następnie dokleić marchewkę, oczy, guziki, rondelek. Gdy rodzice skończą wykonywać pracę plastyczną, mają za zadanie napisać na wszystkich guzikach: pozytywne cechy swojego dziecka, za co go kochają. Odczytanie w kole wypisanych cech.
20. Masażyk relaksacyjny do wiersza Z. Makowskiej „Świeci gwiazdka”. Dzieci wraz a rodzicami siadają w tzw. foteliku i wykonują ruchy wskazane we wierszu.
Świeci gwiazdka (rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków, promieniście)
Gwiazdek sto. (stukanie opuszkami palców po całych plecach)
Skaczą dzieci. Hop, hop, hop! (dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy)
Tu choinka. Tam choinka. (palcami rysują choinkę od góry do dołu)
A tu uśmiechnięta minka (zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego boku)
W białym śniegu (dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach)
Suną sanki (energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry)
A w tych sankach na dół dwa bałwanki (wszystkie palce złączone w „dzióbek” wystukują kółka).
21. Zabawa "Iskierka przyjaźni", nauczycielka wybiera dziecko, które poprowadzi daną zabawę. Dziecko mocno ściska dłoń osoby stojącej obok niego, mówiąc: "Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk". W tym czasie iskierka jest przekazywana w ciszy po obwodzie koła, gdy powróci do prowadzącego zabawę, mówi "Iskierka przyjaźni powróciła i zajęcia zakończyła".
22. Podziękowanie za wspólną zabawę i udział w zajęciu, rozdanie ankiet.