KONSPEKT LEKCJI
Temat: Świat ssaków.
Cel ogólny:
- Wyposażenie uczniów w zasób podstawowej wiedzy na temat ssaków ( piją mleko matki, opiekują się potomstwem, skóra pokryta włosami, stałocieplne itp.)
- Kształtowanie odpowiedzialności i właściwego stosunku do zwierząt
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna charakterystyczne cechy ssaków
- potrafi rozwiązać zagadki słowne i obrazkowe
- opowiada o zwyczajach wybranych zwierząt
- potrafi działać twórczo
- potrafi współdziałać w grupie
Metody:
- słowne: objaśnienia, zagadki
- czynne: zadań stawianych do wykonania
- praktyczne: obserwacja
- rozmowa
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
kartki z nazwami ssaków, zagadki, ilustracje, kartki z napisami informacyjnymi, instrukcje dla grup, nasiona (różne), maskotka
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do zajęć:
Rozmowa z uczniami na temat wcześniej odbytej wycieczki do zoo i sklepu zoologicznego. Przypomnienie jakie zwierzęta widzieli i co o nich wiedzą.
2. Zagadki:
Nauczyciel przedstawia dzieciom maskotkę – panią Ciekawską, która będzie przedstawiała uczniom kolejne zadania, i z jej pomocą odczytuje przygotowane zagadki dotyczące ssaków a uczniowie odpowiadają na nie.
3.Anagram:
Zadaniem dzieci jest wyszukanie w anagramie nazw ssaków. Podpowiedzią do tego zadania są obrazki przedstawiające ssaki, które nauczyciel umieszcza na tablicy.
4. Rozsypanka wyrazowa
Uczniowie przyporządkowują określonemu zwierzęciu jego opis, który umieszczony jest jako cytat na kartonie. Prezentacja pracy na tablicy.
5. Rozmowa:
Nauczyciel (pani Ciekawska) pyta uczniów co łączy wszystkie dziś przedstawione zwierzęta. Uczniowie odpowiadają. Następnie pokazuje wcześniej przygotowane tablice i informuje dzieci, że wszystkie te zwierzęta nazywamy ssakami. Podaje cechy charakterystyczne dla tej grupy zwierząt ( piją mleko matki, opiekują się potomstwem, skóra pokryta włosami, stałocieplne itp.)
6. Praca plastyczna:
Uczniowie mają za zadanie wykleić z nasion jedno ze zwierząt, o których była mowa na lekcji. Prace prezentowane są na tablicy.
Efekty pracy:
Uczniowie poznali charakterystyczne cechy ssaków, potrafią opowiadać o zwyczajach wybranych zwierząt, potrafią działać twórczo.