Jak korzystać z katalogów elektronicznych - konspekt zajęć
Czas trwania: 45 minut
CEL GŁÓWNY:
- kształtowanie umiejętności korzystania z katalogów elektronicznych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- zapoznanie uczniów z pojęciem katalogu bibliotecznego;
- zapoznanie uczniów z wybranymi katalogami elektronicznymi dostępnymi w Internecie.
CELE OPERACYJNE:
Po lekcji uczeń potrafi:
- odnaleźć w Internecie katalogi poszczególnych bibliotek;
- korzystać z różnych kryteriów wyszukiwania dokumentów i informacji w katalogach elektronicznych wybranych bibliotek;
- wyszukać w katalogu elektronicznym wybranej biblioteki interesującą go książkę, dokument elektroniczny, druk muzyczny lub informację bibliograficzną.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Rzutnik
- Laptop;
- Komputer z dostępem do internetu;
- Zbiór praktycznych ćwiczeń kształtujących umiejętność posługiwania się katalogami elektronicznymi;
- Lista adresów stron internetowych wyszczególnionych katalogów;
METODY:
- wykład,
- ćwiczenia.
FORMY PRACY:
- zbiorowa,
- indywidualna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- Przywitanie uczniów.
- Omówienie katalogów elektronicznych dostępnych on-line
- Wyjaśnienie pojęcia „katalog biblioteczny”,
- Omówienie znaczenia katalogów bibliotecznych,
- Prezentacja katalogów elektronicznych na przykładzie katalogów: Biblioteki Narodowej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze, Biblioteki Szkolnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze.
- zapoznanie z zasadami korzystania z katalogów wymienionych bibliotek.
- Ćwiczenia praktyczne:
Uczniowie zostają podzieleni na 2 grupy: A i B.
- Zadanie dla grupy A:
Wyszukanie wybranych druków muzycznych w podanych katalogach bibliotecznych
- Zadanie dla grupy B:
Uczniowie z tej grupy zostają podzieleni na zespoły 2-osobowe. Każdy zespół, korzystając z wybranych katalogów elektronicznych, ma wykonać zadania polegające na wyszukaniu informacji bibliograficznych na zadany temat.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.
Następnie grupy zamieniają się zadaniami.
- Podsumowanie:
Uczniowie wymieniają poznane podczas zajęć biblioteki, których katalogi dostępne są w Internecie. Wskazują również możliwe kryteria wyszukiwania dokumentów i informacji w poznanych katalogach elektronicznych.