Scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich w grupie integracyjnej
Nauczyciel prowadzący: mgr Marta Kłosowska
Nauczyciel wspierający: mgr Elżbieta Seweryn
Temat: "Zabawy z bałwankiem -
ćwiczenia językowe i matematyczne "
Cel główny:
- doskonalenie analizy i syntezy słuchowej
- kształtowanie kompetencji matematycznych
- rozwijanie aktywności twórczej dzieci
- rozwijanie u dzieci postawy tolerancji
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na dany temat
- potrafi współdziałać w grupie(niepełnosprawne - potrafi
zintegrować się w zabawie z innymi dziećmi )
- prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi w zakresie 7
- klasyfikuje przedmioty - tworzy zbiory
- odczytuje sylaby - rozpoznaje całościowo wyrazy
- uczestniczy w zabawie twórczej
- wykona bałwanka z wacików
- bawi się z innymi dziećmi
Metody: czynna, słowna, zajęć praktycznych, aktywizująca
Formy: praca z całym zespołem, indywidualna
Środki dydaktyczne: bałwanki,połówki kul z sylabami,
podpisy - wyrazy,lizaki z cyframi, płyty CD, wata, materiały do działań plastycznych
Przebieg zajęć:
1.Powitanie - zabawa "Otwórz dłonie"
2.Słuchanie opowiadania E.Wagner
"O śnieżnych bałwankach i płatkach śniegu":
Na ośnieżonej łące dzieci ulepiły bałwany. Niektóre miały czarne kapelusze na głowie, inne niebieskie czapki z pomponem.
Wszystkie bałwany miały oczy z węgielków i nosy z marchewek.
W dzień bałwany stały spokojnie na swoich miejscach, ale w nocy zaczynały się poruszać. Kiwały głowami i poruszały rękami. Wyglądało to tak bardzo komicznie, że płatki śniegu zaczynały tańczyć z radości. Latały wkoło bałwanków i łaskotały je po nosach, ale bałwankom wcale się to nie podobało. Groziły płatkom śniegu swoimi kijami i szczotkami. Wobec tego płatki śniegu zaczęły tańczyć wokoło bałwanków, okrążając je. Taki taniec podobał się ciężkim, białym
bałwankom i one także próbowały się obracać i tańczyć.
Najpierw bardzo powoli, aby nie spadły im z głów kapelusze i nosy z marchewek a potem coraz szybciej.
Rano, gdy dzieci przyszły na łąkę wszystkie bałwanki stały znowu spokojnie na swoich miejscach, tylko marchewka na twarzy jednego z nich była troszkę przekrzywiona.
3.Rozmowa na temat opowiadania:
- co robiły dzieci na ośnieżonej łące?
- co robiły bałwanki nocą?
- policzcie ile bałwanków ulepiły dzieci?
4.Segregowanie bałwanków na tablicy ( 4 bałwanki złożone z dwóch kul w niebieskich czapkach, 3 bałwanki złożone z trzech kul w czarnych kapeluszach ):
- wskazywanie różnic,
- tworzenie zbiorów,
- przeliczanie elementów,
- podpisywanie odpowiednią cyfrą.
4.Zabawa ruchowa do piosenki "Kiedy pada śnieg":
- naśladowanie padającego śniegu, lepienie bałwana.
5.Zabawy z tekstem "Zima, zima biała - pada, pada śnieg"
wypowiadanie tekstu z odpowiednią intonacją ( cicho, głośno, smutno, wesoło, z klaskaniem itp.)
6.Zabawy z sylabami; łączenie sylab- przeciętych kół ;
odczytywanie wyrazów, wyszukiwanie odpowiedniego podpisu
( zi-ma, sop-le, san-ki, nar-ty, ku-le, bu-ty )
7.Zabawa matematyczna "Lepimy bałwanka" z wykorzystaniem
"Muzycznej Akademii Przedszkolaka" cz. 3.
8.Ćwiczenia słownikowe "Jaki jest...?" ( bałwan, lód, śnieg )
9.Zabawy z watą:
- rozmowa na temat właściwości waty - jaka jest wata?
- dotykanie watą twarzy i rączek
- dmuchanie na waciki
- podrzucanie, łapanie
- rozmowa na temat podobieństw między watą i płatkami śniegu.
10.Praca plastyczna - wykonanie bałwanka z wacików kosmetycznych
- naklejanie okrągłych wacików na niebieskie tło, doklejanie elementów
z papieru kolorowego i plasteliny.
11.Zorganizowanie wystawki prac.
12.Ewaluacja - dzieci wybierają uśmiechniętą lub smutną buzię
bałwanka, uzasadniają swój wybór.