X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 18111
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Muchomor" - scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia

Data: 23.10.2012 r.
Prowadząca: Agnieszka Woźniak
Grupa: 3 - latki
Temat kompleksowy: ,,Dary jesieni”
Temat zajęć: ,,Muchomor”

Główne treści edukacyjne:
● Wspomaganie rozwoju mowy dzieci,
● Wychowanie do poszanowania roślin i zwierząt,
● Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia,
● kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.

Cele główne:
- rozwijanie mowy,
- wdrażanie do uważnego słuchania,
- poznanie nazw kolorów: czerwony, biały,
- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej i sprawności manualnej.

Cele operacyjne. Dziecko:
- wysłucha wiersza,
- podejmie próby udzielenia odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela dotyczące treści wiersza,
- rozpoznaje i nazywa kolor czerwony (kapelusz) i biały (nóżka i kropki),
- uczestniczy w zabawie ruchowej,
- rozumie proste polecenia,
- składa obrazek muchomora z gotowych elementów,
- podejmuje próby przyklejenia elementów na kartce tak, by powstał obrazek grzyba.

Metody: słowna, oglądowa.

Forma organizacyjna: praca z całą grupą, indywidualna.

Środki dydaktyczne: tekst wiersza ,,Muchomor” M. Gellnerowej, obrazek muchomora, wycięte z kolorowego papieru elementy (czerwony kapelusz, noga grzyba, białe kropki) dla każdego dziecka, kleje.

Literatura: ,,Razem w przedszkolu trzylatka”. Przewodnik metodyczny. B. Godzimirska,
J. Wasilewska. Warszawa 2011. WSiP.


Przebieg zajęć:

1. Przywitanie na zajęciach.

2. Słuchanie wiersza pt.: ,,Muchomor” D. Gellnerowej.

,,Muchomor”
Podskoczył raz sobie
Muchomor troszeczkę
I zaczął niezdarnie
Wywijać poleczkę.
A jak się roztańczył,
a jak się rozruszał,
wszystkie białe kropki
zgubił z kapelusza!

3. Rozmowa z dziećmi nt. treści wiersza. O jakim grzybku był wiersz? Co robił muchomor? Co zgubił muchomor?

4. Oglądanie obrazka muchomora – nazywanie koloru nóżki, kapelusza i kropek. Uświadomienie dzieciom, że muchomor to grzyb trujący, którego nie wolno dotykać, zrywać i jeść.

5. ,,Muchomor i muchy” – zabawa bieżna. Nauczyciel wybiera dziecko, które będzie muchomorem. Na hasło: muchomor goni muchy – dzieci uciekają, muchomor je goni (bez łapania). Po krótkim biegu nauczyciel zmienia muchomora. Dzieci wybiegają na uprzednio wyznaczonym terenie.

6. ,,Muchomor” – składanie muchomora z gotowych elementów. Każde dziecko otrzymuje wycięte z papieru nóżkę, kapelusz i kropeczki i w oparciu o obrazek i pokaz nauczyciela składa na dywanie, na podkładce muchomora z części. Następnie dzieci przenoszą swoje elementy do stolika i układają je na kartce. Potem próbują samodzielnie lub z pomocą nauczyciela przykleić elementy

7. Oglądanie swoich prac zgromadzonych na jednym stoliku.

8. Zakończenie zajęć. Pochwała dzieci za czynny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.