Scenariusz zajęcia
Data: 28.11.2012 r.
Prowadząca: Agnieszka Woźniak
Grupa: 3 - latki
Temat kompleksowy: ,,Mój kotek”
Temat zajęć: ,,Kotek nosek myje”
Główne treści edukacyjne:
● Wspomaganie rozwoju mowy dzieci,
● Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec,
● Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych,
● Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej.
● Kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Cele główne:
- rozwijanie percepcji słuchowej
- umuzykalnianie dzieci: rozwijanie poczucia rytmu,
- wspólne śpiewanie znanych piosenek,
- kształtowanie nawyków higienicznych,
- rozwijanie mowy,
- rozwijanie sprawności ruchowej.
Cele operacyjne. Dziecko:
- śpiewa z całą grupą znaną piosenkę (2 zwrotkową)
- podejmuje próby rozpoznania poznanej piosenki po melodii nuconej bez słów przez nauczyciela,
- podejmie próby opowiedzenia, jakie są kolejne etapy mycia rąk,
- wykorzystuje przedmioty z najbliższego otoczenia (klocki) do wywoływania przez nie dźwięków,
- weźmie udział w zabawie ruchowej,
- podejmuje próby poruszania się na czworakach.
Metody: słowna, oglądowa.
Forma organizacyjna: praca z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: maskotka kota, kulki z kolorowego papieru, drewniane klocki – po dwa dla każdego dziecka, płyta CD z piosenką.
Literatura: ,,Moje 3 i 4 lata”. Scenariusze zajęć muzyczno-ruchowych. T. Wójcik, Cz. Cyrański, W. Żaba-żabińska. Kielce 2004. MAC. EDUKACJA S.A.
,,Razem w przedszkolu trzylatka”. Przewodnik metodyczny. B. Godzimirska,
J. Wasilewska. Warszawa 2011. WSiP.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie na zajęciach.
2. Słuchanie nuconej bez słów przez n-la piosenki, którą dzieci znają pt.: ,,Czyścioszki”
3. Wspólne z nauczycielem śpiewanie znanej dzieciom piosenki.
,,Czyścioszki” (sł. H. Stankiewicz, muz. Z. Stankiewicz)
1. Kotek, kotek nosek myje,
Pyszczek, pyszczek, uszka, szyje,
A ja, a ja wraz z koteczkiem
piorę do nosa chusteczkę.
Ref. Woda z kranu kap, kap, kap,
piorę chustkę chlap, chlap, chlap,
woda z kranu ciur, ciur, ciur,
piorę chustkę szur, szur, szur.
2. Kotek, kotek czysty, miły-
Dzieci, dzieci patrzcie proszę,
A ja, a ja do przedszkola
Co dzień czystą chustkę noszę.
Ref. Woda z kranu...
4. Rozmowa z dziećmi nt. treści piosenki. Dlaczego kotek się myje? Co kotek myje? Jakie części swojego ciała? Wskazywanie na maskotce kotka, które części ciał mył kotek. Uświadomienie dzieciom, że kotek nie myje się rękami tak jak ludzie. Wspólnie z nauczycielem dzieci wymieniają kolejne etapy mycia rąk.
5. Zabawa ruchowa ,,Kotki bawią się kłębuszkiem” – zabawa z elementami czworakowania. Przebieg: Dzieci chodzą na czworakach i turlają swój kłębuszek (kulkę zgniecioną z kolorowego papieru) ręką. Na hasło: Rzucają kłębuszki do góry – rzucają kulkę do góry, szukają swojej kuleczki i znowu chodzą na czworakach.
6. ,,Przedszkolna orkiestra” – zaproszenia dzieci do wspólnej zabawy. Rozdanie każdemu dziecku po dwa drewniane klocki. Uświadomienie dzieci, że na tych drewnianych klockach może grać każdy tak jak potrafi, bo one też wydają dźwięk. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy – po równo dzieci w dwóch rzędach siadają naprzeciwko siebie. Dzieci śpiewają piosenkę, która odtwarzana jest z płyty. Na słowa: kap, kap, kap, chlap, chlap, chlap – gra jeden rząd, a na słowa: ciur, ciur, ciur, szur, szur, szur – gra drugi rząd. Nauczyciel wskazuje (tak jak dyrygent w orkiestrze, który rząd gra”. Rzędy mogą też grać wersety na przemian.
7. Zakończenie zajęć. Pozbieranie drewnianych klocków do pojemnika. Pochwała dzieci za czynny udział w zajęciach.