Numer: 18106
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zdrowie to podstawa - zabawy dydaktyczne wg koncepcji H. Gardnera

Małgorzata Wrona
Scenariusz zajęć koleżeńskich
30.10. 2012r.,
Temat: „ Zdrowie to podstawa”- zabawy dydaktyczne wg koncepcji H. Gardnera

Cele:
Rozwijanie inteligencji matematyczno- logicznej, wizualno- przestrzennej, językowej,
Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Poznanie podstawowych środków opatrunkowych i innych niezbędnych przedmiotów znajdujących się w apteczce pierwszej pomocy.
Rozwijanie umiejętności wykonywania czynności zgodnie z instrukcją
Doskonalenie umiejętności segregowania przedmiotów według danego kryterium
Rozwijanie umiejętności manualnych i wyobraźni przestrzennej.

Formy pracy:
Indywidualna, zespołowa, zbiorowa

Metody:
Elem. met. I. Majchrzak
Metoda zadaniowa
Met. E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
Burza mózgów
Ekspresja plastyczna

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, zagadki, kartki z imionami dzieci, kosze z produktami spożywczymi, obrazki: uśmiechnięta i smutna buźka, kosze z bandażami, opatrunkami, wodą utleniona, plastrami itp. oraz innymi przedmiotami niepasującymi do apteczki, instrukcje wykonywania opatrunków, kartony, opakowania po serkach, korki, papier kolorowy, bibuła, kleje, nożyczki.

Przebieg zajęć:

1. „Czy ty wiesz, co to jest?”- odgadywanie zagadek dotyczących zdrowia i higieny.
2. „Hymn zdrowych przedszkolaków”- ilustrowanie piosenki ruchem.
3. Podział dzieci na zespoły- Dzieci odnajdują swoje imiona przyklejone do krzesełek w różnych miejscach sali- elem. met. I. Majchrzak
4. Przydział zadań dla poszczególnych grup:
a) „ Zdrowy jadłospis”- Zadaniem dzieci z tej grupy jest ułożenie jadłospisu, wybierając spośród dostępnych, tylko te produkty, które są zdrowe dla naszego organizmu i na koniec pracy uzasadniają swoje wybory.
b) „Apteczka pierwszej pomocy”- Dzieci segregują spośród zebranych przedmiotów, które powinny znaleźć się w apteczce, a które do niej nie pasują
c) „Karetka”- Dzieci tworzą ambulans ze zużytych opakowań: pudełek, korków, tektury, itp.(inteligencja wizualno –przestrzenna)
d) „Opatrywanie rany”- Dzieci dobierają się w pary i postępując według danej instrukcji, mają za zadanie zrobienie opatrunku koledze.
5. Po wykonaniu zadań w zespołach, każdy z nich prezentuje swoje prace.
6. „ Wyścig po zdrowie”- Dzieci pokonują tor przeszkód (inteligencja ruchowa)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.