KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY
TEMAT: Znaczenie kwiatów dla roślin.
CELE LEKJI
I WIADOMOŚCI:
Uczeń:
- zna elementy budowy kwiatu
- zna typy kwiatostanów
- wie, które elementy udowy kwiatu biorą udział w zapyleniu
- zna rodzaje owoców
II UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
- potrafi wskazać na żywym okazie kwiatu jego elementy
- podaje przykłady typów kwiatostanów u roślin
- opisze, na czym polega proces zapylenia
- dokona charakterystyki porównawczej roślin wiatro- i owadopylnych
- wyjaśni, w jaki sposób powstaje owoc
III POSTAWY
- jest zainteresowany światem, jego różnorodnością i pięknem
- charakteryzuje się postawą odpowiedzialności za środowisko
METODY: pogadanka, obserwacja, pokaz
FORMY PRACY: indywidualna, z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ucznia, tablica, żywy okaz kwiatu, atlas
OGNIWA
LEKCJI CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIA
FAZA WPROWADZAJĄCA
• Proszę mi przypomnieć, z jakich narządów (organów) zbudowana jest roślina
• Co to są rośliny nasienne?
• Jak rozprzestrzeniają się nasiona?
• Ale żeby powstały nasiona, najpierw roślina musi wytworzyć kwiat. Celem naszej dzisiejszej lekcji będzie zapoznanie się z budową kwiatów oraz ich znaczeniem
• Zapiszcie temat lekcji: „Znaczenie kwiatów dla roślin”.
Korzeń, łodyga, liść, kwiat
Są to takie rośliny, które wytwarzają nasiona
Przez wiatr, wodę, zwierzęta i człowieka
• Rysuję na tablicy schemat budowy kwiatu i omawiam jego budowę bez wskazywania na rysunku. Zadaniem uczniów jest odpowiednie przyporządkowanie elementów kwiatu do jego części.
• Uczniowie mają przed sobą żywy okaz kwiatu, na którym pokazują wszystkie jego elementy.
• Niektóre rośliny wytwarzają tylko jeden kwiat. Zwykle jednak bywa tak, że na szczycie łodygi znajduje się kilka kwiatów. Są to tzw. kwiatostany. Proszę otworzyć atlasy i na jego podstawie powiedzieć mi, z jakimi typami kwiatostanów mamy do czynienia.
• Po co są kwiaty roślinie?
• Które elementy budowy kwiatu biorą udział w tym procesie?
• Na szczycie pręcików znajdują się pylniki, zawierające pyłek. Zapylenie polega na przeniesieniu pyłku z pręcików na szczyt (znamię) słupka. Zapylenia mogą dokonywać owady lub wiatr.
• Czym będą charakteryzowały się rośliny wiatro- i owadopylne?
• Jeżeli dojdzie do zapylenia w dolnej części słupka (zalążni) tworzy się nasienie, a zalążnia rozrasta się tworząc owocnię, natomiast płatki korony więdną i opadają. Nasienie dojrzewa tworząc pestkę, a owocnia soczysty miękisz. Pestka + miękisz = owoc
Grono – porzeczka, aronia, winogron, konwalia
Kłos – babka lancetowata
Główka – koniczyna
Baldach – koper, pelargonia
Koszyczek – słonecznik, rumianek, stokrotka
Odpowiedzialne są za rozmnażanie
Pręciki i słupek
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
Rośliny wiatropylne Rośliny owadopylne
Kwiaty niepozorne Silnie pachnące kwiaty
Duze ilości pyłku Niewielkie ilości pyłku i słodki nektar
Lepkie znamiona słupków Barwne kwiaty
FAZA PODSUMOWUJĄCA
• Pogadanka:
- wymień element budowy kwiatu
- jakie są typy kwiatostanów
- na czym polega zapylenie
- jakie mamy typy owoców
• Praca domowa: Wymień rośliny, których częścią jadalną jest kwiat
Dla chętnych: Wykonaj plakat przedstawiający różne typy owoców