Opracowanie: Joanna Kulikowska-Jopich
Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Białymstoku
Grupa 5-6 latków
KONSPEKT ZAJĘĆ LOGORYTMICZNYCH
Obszar 8/1 Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec. śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
TEMAT: Leśna muzyka - utrwalanie poprawnej wymowy głoski szumiącej sz
CEL GŁÓWNY:
-utrwalanie prawidłowej wymowy głoski szumiącej sz
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-usprawnianie narządów artykulacyjnych
-zachęcanie do samodzielnej wypowiedzi
-ćwiczenia pamięci i percepcji słuchowej
-utrwalanie prawidłowej wymowy głoski szumiącej sz
METODY: ćwiczenia artykulacyjne, fonacyjne, gry i zabawy.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta CD, instrumenty perkusyjne, sylwety zwierząt
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Kołysz się kołysz” - powitanie - źródło „Wychowanie przez sztukę” UMFC W-wa
Kołysz się kołysz, stój - akcentowanie rytmu poprzez kląskanie, cmokanie, gwizdanie, parskanie
Refren - podczas refrenu uczestnik wita się z innymi uczestnikami poprzez podanie dłoni, przybicie piątki dziesiątki, przyłożenie żółwika, przytulenie się
2. "Spacer po lesie" - ćwiczenia oddechowe
Uczestnik wyobraża sobie, że jest w lesie. Wsłuchuje się w szum wiatru szyyszyyszyy. Głęboko oddycha - wciąga powietrze nosem, zatrzymuje wdech i wypuszcza powietrze ustami.
3.”Dzięcioł” – ćwiczenie języka
Uczestnicy naśladują dzięcioła -dotykają koniuszkiem języka wałka dziąsłowego
4. „Wiatr” - prezentacja prawidłowej artykulacji głoski sz (czubek języka uniesiony jest do góry, do wałka dziąsłowego, zęby są zbliżone – miedzy nimi powstaje wąska szczelina, wargi lekko zaokrąglone, wysunięte do przodu)
5. „Co słychać w lesie” - zagadki słuchowe - źródło „Zagadki słuchowe”- wydawnictwo Harmonia
Uczestnicy uważnie słuchają nagrania a następnie nazywają instrumenty perkusyjne kołatka, bębenek, grzechotka, tamburyn, trójkąt
6. Leśna muzyka” - ćwiczenie pamięci słuchowej
Uczestnicy mają zapamiętać kolejność grających instrumentów np. dwóch, później trzech a następnie czterech dz. określają, który instrument usłyszały jako pierwszy, drugi, trzeci, czwarty
7. „Orkiestra” - śpiewanie piosenki (sł. I muz. D.K. Jagiełło)
Uczestnicy śpiewają wcześniej poznaną piosenkę jednocześnie naśladując grające instrumenty
Mały jeżyk na bębenku gra
Ram, tam, tam, ram, tam, tam
Ram, tam, tam / 2 x (dotykają rękoma brzucha)
Na grzechotkach grają misie dwa
Szu, szu, szu, szu, szu, szu,
Szu, szu, szu, / 2x (potrząsają piąstkami)
Szary zając na talerzach gra
Bum tara, bum tara, bum tara, / 2x (klaszczą w rytm melodii)
Młody dzięcioł w drzewo stuka tak
Stuku puk, stuku puk, stuku puk / 2x (stukają nogą w podłogę)
Już orkiestra rytm ten dobrze zna
Ram, tam, tam, ram tam, tam, (klaszczą w rytm melodii)
Ram, tam, tam / 2x
8. Instrumentacja piosenki ”Orkiestra” (sł. I muz. D.K. Jagiełło)
Dzieci grają na instrumentach perkusyjnych i śpiewają piosenkę:
„Orkiestra”
Mały jeżyk na bębenku gra
Ram, tam, tam, ram, tam, tam- bębenek
Ram, tam, tam / 2 x
Na grzechotkach grają misie dwa
Szu, szu, szu, szu, szu, szu,- grzechotki
Szu, szu, szu, / 2x
Szary zając na talerzach gra
Bum tara, bum tara, bum tara, / 2x - talerze
Młody dzięcioł w drzewo stuka tak
Stuku puk, stuku puk, stuku puk / 2x – drewienka, kołatki
Już orkiestra rytm ten dobrze zna
Ram, tam, tam, ram tam, tam, wszystkie instrumenty razem
Ram, tam, tam / 2x
9. Pożegnanie
Powtórzenie prawidłowej artykulacji głoski sz (czubek języka uniesiony jest do góry, do wałka dziąsłowego, zęby są zbliżone – miedzy nimi powstaje wąska szczelina, wargi lekko zaokrąglone, wysunięte do przodu)