X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 18092
Przesłano:
Dział: Logopedia

Konspekt zajęć logorytmicznych: "Wąż to takie dziwne zwierzę" - utrwalanie poprawnej wymowy głoski syczącej - s

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGORYTMICZNYCH

Opracowanie: Joanna Kulikowska-Jopich
Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Białymstoku
Grupa 5-6 latków


Obszar 3/1 Wspomaganie rozwoju mowy dzieci – dziecko zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
.
TEMAT: „Wąż to takie dziwne zwierzę” – utrwalanie poprawnej wymowy głoski syczącej - s

CEL GŁÓWNY:
-utrwalanie prawidłowej wymowy głoski syczącej - s

CELE SZCZEGÓŁOWE:
-usprawnianie narządów artykulacyjnych
-zachęcanie do samodzielnej wypowiedzi
-ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci i percepcji słuchowej
-utrwalanie prawidłowej wymowy głoski syczącej - s

METODY: ćwiczenia artykulacyjne, fonacyjne, gry i zabawy.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta CD, kolorowe kartki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. „Kołysz się kołysz” - powitanie – źródło „Wychowanie przez sztukę” UMFC W-wa
Kołysz się kołysz, stój - akcentowanie rytmu poprzez kląskanie, cmokanie, gwizdanie, parskanie
Refren - podczas refrenu uczestnik wita się z innymi uczestnikami poprzez podanie dłoni, przybicie piątki dziesiątki, przyłożenie żółwika, przytulenie się

2. "Spacer na łące" - ćwiczenia oddechowe
Uczestnik wyobraża sobie, że jest na łące. Podchodzi do każdego kwiatka mi wącha go - wciąga powietrze nosem, zatrzymuje wdech (żeby zapamiętać piękny zapach i wypuszcza powietrze ustami.

3. „Łąka” - zagadki słuchowe źródło „Zagadki słuchowe”- wydawnictwo Harmonia
Uczestnicy uważnie słuchają nagrania a następnie nazywają zwierzęta, które można spotkać na łące – próbują naśladować odgłosy tych zwierząt

4. „Kogo jeszcze można spotkać na łące?” - prezentacja sylwety węża i prawidłowej artykulacji głoski s (szeroki uśmiech, język leży płasko za dolnymi zębami, zęby zbliżone, wargi rozchylone, spłaszczone przylegają do zębów)


5. „Wąż z jedną nóżką” - masaż policzków i mięśnia okrężnego warg
Uczestnicy słuchają wiersza i wykonują kciukiem lub opuszkami palców masażyk policzków i mięśnia okrężnego warg
Wąż dziwne zwierzę - źródło płyta CD Stuhr Jerzy - Rymowanki
Wąż to takie dziwne zwierzę
zamiast chodzić ciągle leży
i lubując się w pełzaniu
ani myśli o skakaniu
może by polubił skoki
gdyby miał choć ze dwie nogi
lecz, że nie ma jednej nawet
cicho sunąc zmyka w trawie

Wąż z jedną nóżką - źródło płyta CD Stuhr Jerzy - Rymowanki
wciąż i wciąż pełznie wąż,
pełznie sobie polną dróżką
przytupując jedną nóżką
wciąż i wciąż pełznie wąż
pełznie sobie polną dróżką
przytupując jedną nóżką

6. „Ciekawski wąż„ - ćwiczenie języka
Język zastępuje wężowi ręce, to właśnie językiem dotyka on otaczające go rzeczy, rośliny itd. Uczestnicy wysuwają do przodu i chowają język, kierują go na boki, przesuwają język po górnych i dolnych zębach Wąż w swojej wędrówce napotkał przeszkodę płot próbuje się przez niego przecisnąć-zęby zaciśnięte język napiera na nie. Uczestnicy naśladują pełzającego węża

7.”Wąż” – zabawa przy piosence - źródło płyta CD Miś i Magrolcia. Mama i ja

Na czterech nogach skacze konik - dzieci podskakują
wesoło kopytka w takt mu dzwonią - tupią stopą o podłogę
No a wąż biedny wąż - r ękoma rysują w powietrzu węża
on na brzuchu pełza wciąż - wskazują na brzuch
No a wąż biedny wąż - r ękoma rysują w powietrzu węża i łapią się się za głowe
on na brzuchu pełza wciąż - wskazują na brzuch

Jaś ma dwie nóżki do biegania - dzieci biegają
dreptania chodzenia i skakania - podskakują
No a wąż biedny wąż
on na brzuchu pełza wciąż
No a wąż biedny wąż
on na brzuchu pełza wciąż

Ślimak ma tylko jedną nogę - dzieci stoją na jednej nodze
na jednej więc nodze rusza w drogę. - podskakują na jednej nodze
No a wąż biedny wąż
on na brzuchu pełza wciąż
No a wąż biedny wąż
on na brzuchu pełza wciąż

A cóż to jest za dziwny zwierze - dzieci rozkładają ręce
nóg nie ma na brzuch świat przemierza – klękają i wskazują na brzuch
To jest wąż biedny wąż
co na brzuchu pełza wciąż
To jest wąż biedny wąż
co na brzuchu pełza wciąż

8. „O to wąż” – wykonanie węża z kolorowych kartek - źródło warsztaty prowadzone przez Dorotę Dziamską
Uczestnicy naśladują ruchy prowadzącego – sposób trzymania kartki i jej przerywania –wykonują czynności w rytm muzyki dowolnej
O to wąż
To głowa węża
A to wąż w ciąż i w ciąż
A to już koniec węża

9. Pożegnanie
Powtórzenie prawidłowej artykulacji głoski s i zachęcanie do zabawy papierowym wężem.


Propozycje rozszerzenia zajęcia

„Co w trawie piszczy” - różnicowanie głoski s i z
Uczestnicy siedzą w kole prowadzący pokazuje obrazki gdy na obrazku pojawi się osa uczestnicy maja się jak najszybciej zamienić się miejscami - muszą przy tym bzyczeć zzzzzz, gdy pojawi się wąż robią to samo sycząc ssssssss

Głodny wąż” - ćwiczenia żuchwy
naśladowanie przeżuwania.
Oblizywanie się (ćw. języka)
Mruczenie (ćw. podniebienia miękkiego)

„Tak,tak,tak –nie,nie,nie” - rozmowa dwóch wężów
uczestnicy dobierają się parami naśladują rozmowę dwóch wężów może to być kłótnia, mogą do siebie zwracać się z prośbą,
sa-sa, so-so, su-su, se-se, sy-sy
asa-asa, oso-oso, ese-ese, usu-usu itd.

”Zmęczony wąż” - ćwiczenia podniebienia miękkiego
kaszlenie z językiem wysuniętym z ust.
język wysunięty z szeroko otwartych ust, wdychanie i wydychanie powietrza ustami.
Ziewanie

„Śpiący wąż” - ćwiczenie oddechowe
uczestnicy leżą na dywanie udają śpiącego węża oddychają przeponowo prowadzący sprawdza prawidłowość oddechu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.