Magdalena Wojdak – Plewka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
GRUPA : 5 – 6 latki
OBSZAR EDUKACYJNY : edukacja w zakresie przygotowania do czytania i pisania
CEL OGÓLNY: zapoznanie z wyglądem pisanej i drukowanej litery „J” małej i wielkiej metodą odimiennej nauki czytania I. Majchrzak
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
zna wygląd, nazwę i brzmienie litery „J”
potrafi wskazać ją w imieniu
potrafi wymienić wszystkie samogłoski i poznane spółgłoski
wie, że „J” jest spółgłoską
swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania
doskonali umiejętność spostrzegania
wyróżnia samogłoski i spółgłoski w wyrazach podstawowych: jajko i Jola;
podaje przykłady wyrazów na głoskę „j” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie
zgodnie współdziała w grupie
METODY PRACY:
asymilacji wiedzy (podająca)
praktyczne – ćwiczebne, realizacji zadań (uczenie się przez działanie)
FORMY PRACY:
indywidualna
grupowa
zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
krzesełka z wizytówkami ustawione w półkolu przed alfabetem
wizytówka dla każdego dziecka
zagadka
korony z literą „J”
litera „J” wielka i mała, drukowana i pisana
kartoniki z literkami
kartonik z literą „j”, „J” dla każdego dziecka
obrazki które miały na początku wyrazu literę „j”, w środku oraz na końcu wyrazu (jarzębina, jajko, olej, klej, jeż, pajac, jogurt,zając)
sznurek
płyta CD z nagraniem piosenki „Marzec marzyciel”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie muzyczno – ruchowe „Wszyscy są, witam was”
2. Zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”.
3. Dzieci odszukują krzesełka z własnymi wizytówkami i zajmują miejsce. Siadają na krzesełkach przed tablicą.
4. Przypomnienie poznanych wcześniej liter. Nauczyciel wskazuje kolejne litery alfabetu, dzieci głośno mówią jej nazwę (alfabet na ścianie).
5. Wprowadzenie do tematu zajęć– zagadka.
Dzieci wysłuchują zagadki której rozwiązaniem jest jajko.
6.Dzieci wiedzą ze na początku wyrazu jajko jest litera „j” – urodziny litery „J”
7.Zapoznanie z pisaną i drukowana litera J, j małą i wielką, omówienie jej wyglądu . 8.Pisanie paluszkiem po śladzie litery „j”, „J „zgodnie z kierunkiem strzałek
9.Zabawa „Czyje to imię” - dzieci podają sobie wizytówki z rak do rąk aż trafią do właściciela
10.Król i Królowa litery „J,” – odszukiwanie litery „J” w swoim imieniu .Dzieci, których imiona zaczynają się literą "J" otrzymują tytuł króla, królowej litery "J" i dekorowani są koroną.
11. Układanie model u wyrazu „jajko z podziałem na sylaby, głoski oraz samogłoski i spółgłoski.
12. Zabawa ruchowa „Deszczyk liter”. Dzieci poruszają się przy dźwięku tamburyna, gdy nauczyciel przestaje grać rozrzuca kartoniki z różnymi literami, zadaniem dzieci jest odszukać jak najwięcej kartoników z literą "j, J".
13.Poszukiwanie wyrazów z literą „j” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie spośród różnych obrazków. Spośród przypiętych do tablicy obrazków dzieci wybierają te, które mają pierwszą literę j, a następnie te, które maja j w środku lub na końcu, po wskazaniu odpowiedniego obrazka nauczyciel odsłania podpis dla sprawdzenia poprawności.
14.Zabawa „Pociąg „– Dzieci śpiewają jedzie pociąg z daleka na nikogo nie czeka, niechaj wsiądzie osoba ta, która powie wyraz z literą” j.”
15.Dzieci z przygotowanych liter szyją swoje imię – nawlekają kartoniki z literami swojego imienia przez dziurki.
16.Przyklejenie prac na wspólny karton. Odczytanie przez każde dziecko wskazanych imion kolegów.
17.Zabawa ruchowa „Miesiące” .
18.Piosenka „Marzec marzyciel”.