SCENARIUSZ ZAJĘCIA
W GRUPIE DZIECI 3,4-LETNICH „KRASNOLUDKI”
Temat zajęcia: „Moje zdrowe ząbki”
Cele ogólne:
- kształtowanie słuchu fonemowego
- wdrażanie do systematycznego i starannego mycia zębów
- kształtowanie sprawności manualnej, motoryki małej
Cele operacyjne:
- dz. reaguje na polecenia nauczyciela
- dz. podejmuje aktywność ruchową
- dz. śpiewa piosenkę
- dz. utrwala kolory
- dz. dzieli na sylaby swoje imię i nazwę koloru swojej naklejki
- dz. rozwiązuje zagadki związane z higieną jamy ustnej
- dz. podejmuje działalność plastyczną
Metody:
- słowna - pogadanka, czynna – oparta na działalności praktycznej, oglądowa
Formy:
- indywidualna, zespołowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
naklejki w dwóch kolorach dla każdego dziecka, zagadki z obrazkami, kredki pastelowe, biała bibuła, klej, na kartce – narysowany kontur ilustrujący zęby
Przebieg zajęcia:
1. Dzieci, siedząc w kole wymawiają swoje imię i kolor swojej naklejki dzieląc na sylaby.
2. Zabawa ruchowa: „Zajączki”
Dzieci podzielone na dwa zespoły według koloru naklejek. Jeden zespół naśladuje ruchem zajączki, drugi naśladuje dzieci. Następuje zamiana ról.
3. Rozwiązywanie zagadek o tematyce związanej z higieną jamy ustnej: „szczoteczka”, „zęby”, „pasta do zębów”.
4. Krótka rozmowa na temat konieczności dbania o higienę jamy ustnej:
• Kto mi powie, jakie są etapy mycia zębów?
• Co oznacza określenie: „zęby mleczne”?
• Ile jest (ile wyrasta) zębów mlecznych?
• Co znaczy określenie: „zęby stałe”?
• Jakie części ciała, narządy mamy w jamie ustnej ( w buzi)?
Dzieci mówią, co należy robić, a czego unikać, aby mieć zdrowe ząbki.
5. Zaśpiewanie piosenki: „Szczotka, pasta, kubek”, ilustrowanie treści ruchem.
6. Dzieci podchodzą do stolików oznaczonych takim samym kolorem jak naklejka na bluzeczce i po krótkim objaśnieniu ze strony nauczyciela, wykonują prace plastyczne:
• przy jednym stoliku dzieci kolorują kontury zębów kredkami pastelowymi
• przy drugim stoliku dzieci przyklejają na kontur zębów pocięte kawałki białej bibuły
7. Nauczycielka chwali dzieci za wykonanie pracy i dziękuje.