Scenariusz zajęć dla klas II - język angielski
Temat: Ile masz lat?
Cele:
Uczeń powinien:
- przywitać się,
- odpowiedzieć krótko na pytania dotyczące wieku,
- rozumieć pytanie: what’s the matter? ,
- znać liczebniki w zakresie 20,
- rozumieć proste polecenia wydawane przez nauczyciela,
- potrafić utworzyć poprawnie zdania z czasownikiem like,
- wymienić min. 3 pomieszczenia w domu,
- wykorzystywać kontekst do zrozumienia nowych słów/ zwrotów.
Metody i techniki: Metoda audiolingwalna, komunikacyjna z wykorzystaniem podejścia naturalnego.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa w tym: praca w grupach i praca z całą klasą.
Czas: 45 minut
Materiały pomocnicze i pomoce dydaktyczne: płyta z piosenką: „head and shoulders”, pacynka, karty obrazkowe, kapelusz, karteczki z liczebnikami, kostka, czekolada, papryka/rzodkiewka, plansze z buźkami, naklejki.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z klasą. Wiersz: „two little feet”.
2. Przywitanie z Pacynką i nauczycielem w języku angielskim. Łańcuch odpowiedzi: How are you? I’m fine, thank you. Zaczyna nauczyciel, potem kolejno uczniowie.
3. Ile masz lat. Uczniowie losują z kapelusza po 1 karteczce, na której zapisany jest wiek. Ich zadaniem jest podanie swojego wylosowanego wieku i przyporządkowanie do odpowiedniej kategorii – umieszczonej na tablicy. Uczniowie wypowiadają się całymi zdaniami: I’m 20, I’m an adult.
4. Powtórzenie członków rodziny. Uczniowie odpowiadają na pytania: Have you got a brother/sister/pet?
5. Powtórzenie części ciała – zabawa w parach na dywanie. Uczniowie łączą się w pary i na koledze/koleżance wskazują części ciała wypowiadane przez nauczyciela.
6. Piosenka „head and shoulders” – uczniowie śpiewają i pokazują części ciała
7. Zabawa w kole. Uczniowie siadają w kole. Nauczyciel wyklaskuje rytm i pyta pierwszego ucznia: What’s the matter? Uczeń rzuca kostką na której znajdują się obrazki z różnymi dolegliwościami i odpowiada zgodnie z wylosowanym obrazkiem np.: I’ve got a headache! Cała klasa odpowiada: Oh! dear, oh dear! Następnie uczeń, który odpowiadał zadaje pytanie następnemu.
8. Dzielimy uczniów na 3-4osobowe zespoły. Każdy zespół musi ułożyć puzzle i odpowiedzieć jakie pomieszczenie przedstawiają. Każda grupa nagradzana jest brawami.
9. Uczniowie wracają do ławek. Nauczyciel wyciąga pojemnik z czekoladą. Pokazuje uczniom. Następnie zjada 1 kawałek i mówi: I like chocolate. Następnie częstuje uczniów; jednak warunkiem otrzymania czekolady jest wypowiedzenie zdania: I like chocolate.
Następnie wyciąga pojemnik z papryką/rzodkiewką. Tym razem mówi: I don’t like radish/pepper.
10. Powtórzenie kolorów. Nauczyciel pyta: What colour do you like? Uczniowie odpowiadają.
11. (Opcjonalnie) Zawody: Pupils vs. Teacher. Nauczyciel przygotowuje wszystkie karty obrazkowe ze słówkami, zwrotami które były wprowadzone w tym roku szkolnym. Za każdy nazwany obrazek uczniowie otrzymują punkt, jeśli nie udzielą odpowiedzi punkt otrzymuje nauczyciel. Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.
12. Ewaluacja: Nauczyciel pokazuje uczniom 3 buźki i prosi by ocenili lekcje: jeśli im się podobała mówią: I like i podnoszą uśmiechniętą buźkę, jeśli było OK. drugą a jeśli nie to trzecią smutną buźkę.
13. Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów.
14. Pożegnanie z Donaldem, wiersz: rain, rain go away!
15. Rozdanie naklejek