Numer: 18042
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne roztopy - zabawy rytmiczne przy piosence; scenariusz zajęcia dla 6 - latków

Scenariusz zajęcia prowadzonego w grupie 6 - latków

Temat zajęcia: „Wiosenne roztopy” – zabawy rytmiczne
Cele zajęcia:
- kształcenie wrażliwości słuchowej i pamięci muzycznej
- rozwijanie poczucia rytmu
- rozwijanie orientacji w schemacie ciała
- aktywizowanie i usprawnianie funkcji percepcyjno – motorycznych
- doskonalenie umiejętności grania na instrumentach
- doskonalenie reakcji na ustalony sygnał
- kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie podczas zabawy i w różnych sytuacjach zadaniowych
- dostrzeganie i opisywanie zmian zachodzących w przyrodzie
- rozwijanie wyobraźni plastycznej
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: płyty CD z nagraniami, szklane kamienie, kartki papieru, kartki w czterech kolorach, bambusowe pałeczki, krzesełka, tamburyno, duże kartki papieru, pastele, mazaki, kredki, klej, nożyczki, elementy przygotowane wcześniej przez dzieci związane z tematem zajęć

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Zajęcie pierwsze

1.Rytmiczne powitanie.
Każde dziecko rytmicznie wypowiada swoje imię i dopasowuje gesty według własnego pomysłu.
2.Wysłuchanie piosenki.
Dzisiaj rankiem słonko
przygrzało aż miło
w mieście i na łąkach
śnieżek roztopiło
Ref.:Chlupie woda chlup, chlup
chlupu, chlupu, chlupu, chlup
chlupie woda chlupu, chlup
chlupu, chlupu, chlupu chlup.
Rzekę śpiącą w lodzie
budzi wieść o wiośnie
rybki w lśniącej wodzie
pluszczą się radośnie.
Ref.:Tańczą rybki plusku, plusk
plusku, plusku, plusku plusk.
Tańczą rybki plusku, plusk
plusku, plusku, plusku, plusk.
3.Rozmowa na temat piosenki.
- O czym opowiada piosenka?
- Co to są wiosenne roztopy?
4.Zabawy rytmiczne z piosenką.
• ćwiczenia ruchowo – słuchowe
Dzieci wypowiadając rytmicznie słowa piosenki (potem śpiewając):
- uderzają kamieniem w 4 rogi kartki
- uderzamy pięścią prawej ręki w rogi kartki
- uderzamy pięścią lewej ręki w rogi kartki
• ćwiczenia motoryki dużej
Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły i ustala dla każdego zespołu określony ruch np.
I zespół – podskakiwanie
II zespół – uderzanie dłońmi w uda
III zespół – klaskanie w dłonie
IV – tupanie
Dzieci wykonują swoje ruchy w rytmie na 4. Nauczyciel podczas nagrania wskazuje na zespół, który wykonuje określone ruchy.
5.„Rytmiczne krzesełka” – zabawa z bambusowymi pałeczkami
Ustawiamy 4 krzesełka i prosimy troje dzieci, żeby zajęły na nich miejsca. Jedno krzesło jest wolne, co oznacza pauzę ćwierćnutową. Pozostałe dzieci siadają naprzeciwko rytmicznych krzesełek i wystukują rytm na bambusowych pałeczkach. 4 krzesełka oznaczają takt na 4.
Przykładowo dzieci siedzą tak;
1, 2, 3 i puste krzesło, a więc gramy na instrumentach następująco:
1, 2, 3, sza (pauza) – w tym czasie, gdy kończymy wystukiwać rytm, dzieci powinny zmienić miejsca i usiąść inaczej np. tak: 1, puste krzesełko, 3, 4. Pozostałe dzieci stukają: 1, sza, 3, 4
i ponownie gdy kończymy takt, dzieci przesiadają się.
6.„Reagowanie na kolory” – ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne
Nauczyciel wywiesza na tablicy kartki w czterech kolorach i każdej przyporządkowuje określony ruch. Dzieci wykonują ćwiczenia zgodnie ze wskazaniem nauczyciela w rytm muzyki
7.„Strumyk i drzewa” – zabawa ruchowa
Dzieci spacerują swobodnie po całej sali, gdy usłyszą akompaniament w rytmie ósemek, dzielą się na dwa zespoły. Chłopcy stają pojedynczo w różnych miejscach Sali, unoszą do góry ręce i poruszają na wszystkie strony, naśladując szum drzew ( szsz...). Dziewczynki w tym czasie formują, za wyznaczoną przez nauczyciela koleżanką, rząd i biegną pomiędzy stojącymi chłopcami jak „wijący się strumyk”. Powrót akompaniamentu w rytmie ćwierćnut oznacza ponowny spacer po sali. Gdy powtórnie pojawia się akompaniament w rytmie ósemek, następuje zmiana ról – dziewczynki stają się „drzewami”, a chłopcy „strumykiem”.

Zajęcie drugie

1.Rozmowa z dziećmi na temat zmian zachodzących w przyrodzie związanych z nadejściem wiosny (mocniej świeci słońce, topnieje śnieg, zwierzęta budzą się z zimowego snu, ptaki przylatują z ciepłych krajów, itp.).
2.„Wiosenne przebudzenie” – praca plastyczna z podziałem na zespoły
- nauczyciel wcześniej przygotowuje przybory, które będą potrzebne do wykonania pracy;
- podział grupy na zespoły;
- zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania pracy plastycznej;
3.Wspólne oglądanie prac.
4.Porządkowanie miejsca pracy.
5.Wywieszenie prac w kąciku dla rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.