„ZDROWE ZĘBY MAM BO O NIE DBAM!”
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
PODSUMOWUJĄCEGO PROGRAM ZDROWOTNY:
„AKADEMIA AQUAFRESH”
Temat zajęcia: „Zdrowe zęby mam bo o nie dbam! – Akademia Aquafresh”
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- tworzenie więzi uczuciowej z rodziną i środowiskiem
- prezentowanie dotychczasowych umiejętności dzieci
Cele szczegółowe:
- dz. potrafi zaprezentować swoje umiejętności artystyczne (śpiewa i tańczy)
- dz. odszukuje swój kolor naklejki
- dz. wie, co należy robić, aby mieć zdrowe zęby
- dz. wymienia etapy mycia zębów
- dz. potrafi pokazać kolejne etapy mycia zębów
- dz. doskonali sprawność aparatu mowy wykonując ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe
- dz. rozwiązuje zagadki
- dz. wystukuje rytm klockami
- dz. pokonuje lęk przed występami publicznymi
Metody:
- słowna - pogadanka, czynna – oparta na działalności praktycznej, oglądowa
Formy:
grupowa
Środki dydaktyczne:
pianino, obrazki z Klaunem, przedstawiającym różne miny, watka na nitce, słomki, papierowe kwiatki, naklejki na bluzkę w kształcie koła i większe do przyklejenia na dywanie, zagadki z obrazkami, klocki drewniane
Przebieg zajęć:
1. Dzieci po wejściu do sali odszukują taki sam kolor naklejki na dywanie (przyklejone na kształt dużego koła), jak ta przyklejona na bluzeczce. Każde dziecko staje na naklejce.
2. Serdeczne powitanie rodziców przez dzieci piosenką :”Dobry dzionek wam!”.
Dobry dzionek wam,
Czyśta redzi nam.
Czyśta redzi, czy nie redzi,
Dobry dzionek wam.
Dobry dzionek wam,
Zatańczymy wam.
Tak od serca po warmińsku.
Zaśpiewamy wam.
3. Zabawy integracyjne: „Wszyscy są”, „Gimnastyka”.
4. Rozmowa w kole, utrwalająca zdobyte wcześniej informacje na temat: „Co robić, aby mieć zdrowe zęby?”.
5. Śpiewanie piosenki: „Myjemy ząbki”:
Myjemy ząbki x2
Żeby nie bolały x2
Żeby się do nas x2
Ładnie uśmiechały x2
Myjemy uszy x2
By lepiej słyszały x2
Myjemy oczy x2
By lepiej widziały x2
Myjemy ręce x2
Żeby nie chorować x2
Żeby mamusi x2
Nie bolała głowa x2
6. Wymienianie kolejnych etapów mycia zębów.
7. Śpiewanie piosenki: Szczotka, pasta”, ilustrowanie treści ruchem:
Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda.
Tak się zaczyna wileka przygoda.
Myję zęby, bo wiem dobrze o tym,
Kto ich nie myje ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć.
Szczotko, szczotko, hej szczoteczko ooo.
Zatańcz ze mną, tańcz w kółeczko ooo.
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo ooo.
Po jedzeniu kręć się żwawo ooo.
Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć.
8. Rozwiązywanie zagadek o tematyce związanej z higieną jamy ustnej: „szczoteczka, zęby, pasta do zębów”.
9. Śpiewanie piosenki: „Kasia zębów myć nie chciała”:
Kasia ząbków myć nie chciała,
ciągle ciastka zajadała,
czekoladki i cukierki,
kulki, żelki, bombonierki.
Ref. Kasiu, Kasiu dbaj o zęby,
Myj je co dnia mówi mama,
Zostaw proszę te cukierki,
W zębach dziury będziesz miała.
Aż tu nagle coś się stało,
Kasia nie chce już słodyczy.
Coś ją w zębie zabolało,
Dziura płacze, dziura krzyczy.
10. Ćwiczenia logopedyczne:
• dzieci naśladują ćwiczenia pokazywane przez nauczycielkę oraz przy pomocy obrazków przedstawiających klauna robiącego różne miny
• ćwiczenia oddechowe: dmuchanie watki zawieszonej na nitce i zdmuchiwanie przez słomkę papierowych kwiatków
11. Zabawa logarytmiczna przy piosence „Wziął Zenek bębenek”, śpiewanie piosenki i wystukiwanie rytmu refrenu klockami:
Wziął Zenek bębenek, w ręku dwie pałeczki.
A Marysia smyczek i małe skrzypeczki.
Bum, bum bum. Bęben gra, piosnka w niebo leci.
Bum, bum, bum, bęben gra, maszerują dzieci.
Wlazł kotek na płotek, śpiewa mała Zosia.
Kasia z minką słodką potrząsa grzechotką.
Bum, bum bum. Bęben gra, piosnka w niebo leci.
Bum, bum, bum, bęben gra, maszerują dzieci.
Na trąbce gra Kuba, jeszcze flet i tuba.
Ania podśpiewuje, a Staś dyryguje.
Bum, bum bum. Bęben gra, piosnka w niebo leci.
Bum, bum, bum, bęben gra, maszerują dzieci.
12. Ilustrowanie ruchem treści piosenki: ”Słonko na niebie”
Słonko na niebie uśmiecha się do ciebie
Więc zaklaszcz rękami raz, dwa, trzy.
Słonko na niebie uśmiecha się do ciebie
Więc zatup nogami, raz, dwa, trzy.
Słonko na niebie uśmiecha się do ciebie
Daj rękę koledze, raz, dwa, trzy.
Słonko na niebie uśmiecha się do ciebie
Więc podskocz do góry, hop, hop, hop.
13. Taniec do piosenek: „Krasnoludki idą w las” i „Dwóm tańczyć się zachciało”.
14. Podziękowanie dzieciom i rodzicom.