Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-6 letnich
Temat: „Tramwajem po Warszawie” – zabawy rytmiczno-muzyczne przy piosence.
Cele: dziecko:
- zapamiętuje słowa i melodię piosenki, włącza się do wspólnego śpiewania
- gra rytmicznie na instrumentach muzycznych
- odgaduje źródło i kierunek dźwięku
- ilustruje treść piosenki
- śpiewa z podziałem na role
Metody: słowna – objaśnienie,piosenka; czynna
Forma: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta cd, instrumenty: kołatki, grzechotki, tamburyna, trójkąty, karteczki w 4 kolorach
Przebieg zajęcia
1. Słuchanie piosenki pt: „Tramwajem po Warszawie”
2. Omówienie tempa i nastroju piosenki.
Zwrócenie uwagi na powtarzający się fragment piosenki.
3. Tworzenie muzyki za pomocą instrumentów muzycznych.
Nauczyciel rozdaje dzieciom 4 rodzaje instrumentów: tamburyno, kołatki, grzechotki, trójkąty. Dzieci w zależności od posiadanego instrumentu tworzą grupy. Nauczyciel włącza piosenkę i wskazuje grupę instrumentów, która będzie akompaniowała dany fragment. Każda grupa cierpliwie i uważnie czeka na swoją kolej.
4. „Skąd dochodzi dany dźwięk” – zabawa słuchowa
Dziecko stoi w środku koła. Ma zakryte oczy. Wybrana osoba gra na instrumencie. Należy rozpoznać źródło i kierunek dźwięku.
5. Zabawa ilustracyjna do piosenki.
Dzieci losują karteczki:
- czerwone karteczki to grupa ludzi,
- zielone karteczki to grupa tworząca ruch uliczny,
- niebieskie karteczki to dzieci tworzące tramwaj z konduktorem na czele,
- żółte karteczki to dzwoneczki.
Dzieci ilustrują treść piosenki.
Zwrotka I: Piesi chodzą po chodniku, auta poruszają się po ulicach.
Refren: śpiewają piesi, auta zjeżdżają na bok, następnie śpiewa konduktor, piesi wsiadają do tramwaju; dzwonią dzwonki.
Zwrotka II: Tramwaj jedzie po ulicach, ludzie rozglądają się na boki. Zatrzymują się na 1 przystanku, oglądają i odgadują nazwę zabytku.
I. Ruch w Warszawie, tak jak zwykle,
pędzą auta, motocykle,
jedzie tramwaj za tramwajem,
na przystanku każdy staje.
Ref. ,,Hejże, panie konduktorze!
Czy w tramwaju miejsca są?”
,,Proszę wsiadać! Już ruszamy! BIS
Przez warszawskich ulic sto!”
Dzyń, Dzyń, Dzyń...
II. Tramwaj jedzie, my ciekawie
przyglądamy się Warszawie.
Domy, mosty, stadion duży
oglądamy w tej podróży.
Ref. ,,Hejże, panie konduktorze!...
Następuje zmiana ról.
Następny tramwaj podjeżdża do przystanku nr 2, potem 3 i 4.
Dzieci odgadują nazwę zabytków, znanych miejsc.
1 – Pałac kultury i nauki
2 – Grób Nieznanego Żołnierza
3 – Stadion Narodowy
4 – Warszawska Syrenka