X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 18013
Przesłano:
Dział: Świetlica

Zimowe zabawy - scenariusz zajęć

Temat: Zimowe zabawy
Grupa – dzieci 5-6 -letnie

Cele dydaktyczne, dziecko:
Edukacja muzyczna
- zna słowa i melodię piosenki „Kulig”;
- wie, jak rytmizować fragment wiersza;
- rozumie zmiany dynamiczne utworu (cicho - głośno);
Edukacja plastyczna
- wie, jak wykonać pracę plastyczną z wykorzystaniem materiałów;
- zna różne techniki plastyczne;
- rozumie temat pracy – „Zimowe zabawy dzieci”;

Cele wychowawcze:
Cele poznawcze, dziecko:
Edukacja muzyczna
- poznaje rytm, melodię piosenki „Kulig”;
- poznaje zmiany dynamiczne cicho – głośno;
- poznaje zabawy i sporty zimowe;
Edukacja plastyczna
- poznaje nowe techniki plastyczne;
-poznaje barwy charakterystyczne dla pory roku
Cele emocjonalne, dziecko:
Edukacja muzyczna
- cieszy się z udziału w zabawach i sportach zimowych;
- odczuwa spokój w czasie ćw. relaksacyjnych;
Edukacja plastyczna
- uwrażliwienie na piękno i zalety zimy;
-rozwój poczucia odpowiedzialności za wyniki pracy zespołowej;

Cele motywacyjno-działaniowe, dziecko:
Edukacja muzyczna
-rozbudzenie motywacji do uprawiania sportów zimowych oraz korzystania z zimowej aury (zabawy na świeżym powietrzu)

Edukacja plastyczna
-zbieranie różnych materiałów/opakowań z dnia codziennego w kolorze białym (w celu dalszego wykorzystania, w pracy plastycznej – „Sporty zimowe” <kolejny temat dziennego ośrodka pracy>)
Metody
m. heurystyczna (ed. plastyczna) - samodzielne wykonanie pracy plastycznej, wg własnego pomysłu, z wykorzystaniem podanych materiałów;
m. analityczno – percepcyjna (ed. muzyczna) – dzięki tej metodzie dzieci poznają i zapamiętują piosenkę „Kulig”;
m. problemowo – twórcza (ed. muzyczna) – dzięki tej metodzie dzieci rozwijają swoją twórczą aktywność (poruszają się przy muzyce, zgodnie z regułami podanymi przez nauczyciela), kształtują w ten sposób wrażliwość słuchową;
m. problemowo – odtwórcza stosowana przy pracy nad tekstem wiersza; istotą tej metody jest zaprezentowanie określonego wzoru wykonania

Formy aktywności dzieci:
- śpiew, (ed. muzyczna)
- ruch przy muzyce, (ed. muzyczna)
- słuchanie muzyki, (ed. muzyczna)
- elementarne tworzenie muzyki, (ed. muzyczna)
- wykonanie pracy plastycznej (ed. plastyczna)
Organizacja aktywności dziecka
Aktywność indywidualna:
ruch przy muzyce
Aktywność zbiorowa:
śpiew, słuchanie muzyki, wykonanie pracy plastycznej

Środki dydaktyczne:
techniczne: płyta kompaktowa z piosenką „Kulig”, płyta z utworem Vivaldiego „Zima”, płyta kompaktowa z piosenką „Pada śnieg”, odtwarzacz CD.
konwencjonalne: Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć „Razem w przedszkolu”, Bożena Godzimirska, , WSiP, część 3, Warszawa 2009; wata, słomki, kreda, arkusze brystolu, klej, klocki, krepina, materiał (koronka, firanka), papier kolorowy, plastelina, flamastry, farby, stempelki

Zapis jednostki metodycznej:
Uwrażliwienie na zmiany dynamiczne w piosence „Kulig”. Ćwiczenia rytmiczne.

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia oddechowe.
Wprawianie w ruch kulek śniegowych z waty. Dmuchanie przez słomkę kulek, które toczą się w tunelu ułożonym z klocków.
2. Prezentacja (płyta CD) piosenki pt.: „Kulig”
Omówienie treści piosenki. Nauczyciel zadaje pytania:
- O czym jest piosenka?
- Jaki jest nastrój utworu?
- Jaki można nadać tytuł piosence?
3. Nauka fragmentu piosenki na zasadzie echa.
4. Zabawa rytmiczna. Nauczycielka dzieli dzieci na 2 grupy.
Grupie pierwszej przypisuje 2 wersy piosenki „Kulig”:
Jadą sanie, dzwonki dzwonią,
Bucha para z nozdrzy koniom.
Grupie drugiej kolejne 2 wersy:
Jedzie kulig długi taki,
A w nim same przedszkolaki.
Grupa I wypowiada słowa cicho, grupa II głośno.
Refren wypowiada cała grupa:
Wiatr nam gra tra la, la (głośno)
Konik woła i – cha – cha – (głośno)
Dzwonki dzwonią dzeń, dzeń, dzeń (głośno)
Mknijmy szybko dalej hej! (głośno)
5. Zabawa rytmiczna. Dzieci wypowiadają słowa: „Hu, hu, ha, hu, hu, ha, nasza zima zła” – cicho, głośno– w zależności od położenia ręki nauczycielki (na dole, na górze).
6. Zabawa rytmiczna. Dzieci siadają na dywanie tyłem do nauczycielki, wychowawczyni wystukuje rytm na bębenku, dzieci mówią w tym rytmie – dzeń, dzeń, dzeń (słowa z referenu piosenki „Kulig”).
7. Zabawa rytmiczna „Bałwanki”. Przy piosence „Pada śnieg” ( na melodię „Jungle Bells”) dzieci – bałwanki tworzą długi kulig poruszający się po całej sali. Na przerwę w muzyce dzieci – bałwanki rozpoczynają zimową zabawę. Podnoszą i podrzucają kawałki krepy, naśladują wirujące płatki unosząc i opuszczając ręce. Dmuchają na kawałki krepy.
7. Ćwieczenie relaksacyjne. Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają fragmenty utworu Vivaldiego „Zima” i opowieści nauczycielki: „przyjmij wygodną pozycję, rozluźnij ciało...zamknij oczy...nabierz powietrza nosem, wypuść ustami... Jest zima. W mroźny, słoneczny dzień dzieci wybrały się na spacer do parku. Nagle słonko schowało się za chmury i zaczął padać gęsty śnieg. Dzieci ukryły się pod drzewami, obserwowały jak puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze i cichutko opadały na ziemię, gałązki drzew, krzaczki. Wkrótce dookoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka”, tworząca śniegowe zaspy. Nagle zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się szaro i ponuro oraz nieprzyjemnie zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Wszyscy czekali na to, co wydarzy się za chwilę. Jednak po chwili zza chmur wyjrzało słońce. Dzieci mogły znowu z radością biegać po parku. Lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami. Wszyscy zadowoleni, z czerwonymi nosami wrócili do przedszkola”.
8. Prace plastyczne w zespołach. Dzieci (w zespołach) na dużych arkuszach przyklejają watę (wykorzystują tę z zabawy 1), krepinę (zabawa nr 7); z wykorzystaniem kredy tworzą prace pt. „Zimowy krajobraz”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.