„ O tym, jak brzoza liście rozdawała- zabawy z kolorowymi liśćmi. ”
( czyli o tym, co dzieje się z listkami w listopadzie) – scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami w grupie Tęczowej – rozwijanie mowy i myślenia. Termin realizacji: 20. XI. 2012.
Obszary podstawy programowej:
- obszar 12 – wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt ( dziecko... potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin w kolejnych porach roku)
- obszar 3- wspomaganie rozwoju mowy dzieci( dziecko... uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi ...)
- obszar 14- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania ( dziecko ...interesuje się czytaniem i pisaniem (...), wyodrębnia głoski w słowach..)
- obszar 12- wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
Cele operacyjne:
• obserwuje zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią
• wie dlaczego liście zmieniają barwę jesienią i opadają ( usychają)
• próbuje odpowiedzieć na pytanie, skąd się wzięła nazwa : „ Listopad?”
• zauważa rytmiczną organizację czasu w stałych następstwach pór roku
• wymienia nazwy miesięcy przynależące do jesieni
• zwraca uwagę na barwy wokół siebie podczas zabawy plastycznej
• uczestniczy w zabawie kształcącej zachowania pro- ekologiczne pt. „ Sprzątamy las”
• posługuje się poprawną mową
• poprawnie wypowiada się w czasie przeszłym i przyszłym
• czyta całościowo swoje imię
• rozpoznaje głoskę w nagłosie
• rozumie relację głoska - litera
Formy:
zbiorowa, w parach, grupowa
Metody:
słowna, pedagogiki zabawy, Batti Strauss, odimienna I. Majchrzak, elementy metody M. Bogdanowicz
Pomoce dydaktyczne: wizytówka w formie listka dla każdego dziecka, koszyk, ilustracje do opowiadania o brzozie, tasiemka, nożyczki, dziurkacze, 4 duże tektury, palety z farbami, suche liście na 4 talerzykach – talerzyk na grupę, gąbki, pędzle, kubki z wodą, zestaw kilku listków na talerzyku dla każdego dziecka do zabawy z układaniem listków, kolorowe serwetki, słomki do napojów, 2 pudełka, muzyka na płycie cd., listki w 5 kolorach przyklejone do stolików (każdy stolik jest oznaczony innym kolorem), tektura z wyklejonym z gazet konturem brzozy i listki do ewaluacji.
Przebieg zajęć:
1. „ Le Bastringo”- zabawa integracyjna rodzic z dzieckiem w parze. Początkowo rodzic tańczy tylko ze swoim dzieckiem, następnie przy wykonywaniu haczyka, chętne dzieci i rodzice szukają nowego partnera. (5 minut)
2. Prowadząca recytuje wiersz L. Krzemienieckiej „ Bukieciki” i rozsypuje listki. ( można poprosić chętne dziecko o pomoc). Dzieci samodzielnie lub z pomocą rodzica odszukują liść ze swoim imieniem. Do zabawy potrzebny będzie kosz wiklinowy, w którym znajdują się liście – wizytówki.
„Posypały się listeczki dookoła,
To już jesień te listeczki woła:
- opadnijcie moje złote i czerwone,
Jestem jesień, przyszłam tutaj w waszą stronę,
Lecą listki, lecą z klonu i kasztana
będą z listków bukieciki złote dla nas.” W czasie wiersza dzieci mogą ilustrować opadanie liści. Rodzic wykonuje zawieszkę z listkiem dla swojego dziecka. Kolory listków będą później wyznacznikiem podziału na grupy. ( Listki w kolorach: zielonym, żółtym, czerwonym, pomarańczowym) (5 minut)
3. „ Jak brzoza liście rozdawała”- opowiadanie nauczyciela. Dobieranie przez dzieci odpowiednich ilustracji w trakcie słuchania bajki. Rozmowa na temat opowiadania: Jak wyglądają drzewa wczesną i późną jesienią?. Jakie kolory mają liście? (nauczyciel zbiera ilustracje i rozsypuje liście- podkreślenie bogactwa kolorów). Skąd się biorą te kolory? Czy zawsze te liście są kolorowe? Jaka jest teraz pora roku? Dlaczego liście usychają i opadają? W jaką sukienkę brzoza ubierze się na wiosnę? (5 minut )
4. Wirujące listki”- zabawa muzyczno – ruchowa według Batti Strauss . Dzieci wraz z rodzicami naśladują wirujące na wietrze listki. Wyjaśnienie zjawiska opadania drzew. ( 3 minuty) Dostrzeżenie stałego rytmu: „ wiosna, lato, jesień, zima”.
5. Kolorowe, jesienne drzewa - zabawa plastyczna. 4 drużyny ( podział według kolorów listków na zawieszkach). Drużyny mają za zadanie stworzyć wczesnojesienne i późnojesienne drzewo. Dzieci moczą liście w farbie i obijają na brystolu. Pień drzewa wykonują przy pomocy gąbki umoczonej w farbie .Muz. Vivaldi „ Jesień”. Zaznaczenie w pracach zmiany koloru liści i zjawiska opadania liści. Zwrócenie uwagi na barwy ciepłe i zimne.( 10 minut)
6. „Jesień” wykonanie masażyków na plecach dziecka i odwrotnie
Drzewom we włosy dmucha wiatr,( dziecko jest zwrócone do nas
plecami, dmuchamy w jego włosy;)
A deszczyk kropi: kap, kap, kap. (delikatnie opukujemy jego plecy;)
Krople kapią równiuteńko,( głaszczemy dziecko po włosach
i ramionach;)Szepczą cicho: „mój maleńki,
Śpij już, śpij, już śpij, już śpij...” (obejmujemy dziecko i lekko kołyszemy)
Leci listek, leci przez świat (lekko naciskamy jedno miejsce;)
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł.
Leci drugi, leci trzeci, (wędrujemy opuszkami palców
dwa razy; )
Biegną zbierać listki dzieci. (szybko, z wyczuciem stukamy wszystkimi palcami;)
No, a potem wszystkie liście
Układają w piękne kiście. (głaszczemy dziecko po plecach)
7. Listopad- zagadka słowna. „ Ten miesiąc smutny taki, bo odleciały już ptaki i liść ostatni już opadł, ten miesiąc zwie się listopad”. Dzieci rozwiązują zagadkę, wymieniają miesiące jesienne poprzedzające listopad
„L” jak listopad. Sprawdzenie na jaką głoskę jest listopad. Zabawa z rysowaniem w powietrzu lub na plecach rodzica literki „L”.„ Całkiem łatwe to zadanie. Prosto kreska pierwsza stanie. Druga krótsza z dołu w prawo. L (El) gotowe. Biję brawo!” Układanie literki „L” z liści. ( 5 minut). Można również zaproponować ułożenie rytmu z liści: wiosna, lato, jesień, zima.
W listopadzie jest często wietrznie; wiatr rozwiewa liście.
8. „Sprzątamy las””- zabawa oddechowa. Dzieci początkowo bawią się w wiatr- rozdmuchują liście( serwetki). ILUSTRACJA RUCHOWA ZJAWISKA OPADANIA OPADANIE LIŚCI.
Następnie trzeba las posprzątać. Dzielimy dzieci na dwie drużyny np. jedna drużyna to listki żółte i zielone, a druga – listki pomarańczowe i czerwone. Rozdajemy dzieciom i rodzicom po jednej słomce. Zadaniem dzieci jest posprzątanie lasu. Która drużyna zbierze najwięcej liści . Może każdy zbierać serwetki w swoim kolorze i wówczas , która drużyna szybciej posprząta. Każde dziecko i rodzic zaopatrzony w słomkę. Sprzątać należy przez zasysanie serwetki i przenoszenie jej przy pomocy słomki do kosza. ( pudełka)
9. Ewaluacja: Drzewo przygotowuje się do snu zimowego – utrwalenie wiadomości, Jak drzewo przygotowuje się do snu zimowego – dzieci odpowiadają, co zapamiętały z zajęć . Po zakończeniu zajęć dzieci otrzymują wycięte kolorowe listki ( na każdym naklejony kawałek taśmy dwustronnej).Na tablicy przypięta jest sylweta drzewa. Dzieci przyklejają liście na drzewie- jeżeli podobały im się zajęcia, a pod drzewem – jeżeli nie. Mogą uzasadnić swój wybór- co im się najbardziej podobało w czasie zajęć. Jeżeli im się nie podobało – to dlaczego.
10. „ Polka cygańska”- zabawa muzyczno – ruchowa według Klanzy ( z ukłonami) na pożegnanie.
Literatura:
„ Plastyka, ruch i muzyka dla smyka”- warsztaty Klanza; autor Małgorzata Miechowska – Malinowska
„ Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”- M. Bogdanowicz, wydawnictwo Harmonia