Scenariusz zajęcia z poznawania zmysłów dla dzieci 4 –letnich opracowany przez Ewę Piekarczyk
Temat: Dotyk- Pokój niespodzianek
Cele:
- dziecko nawiązuje wzajemne kontakty dotykowe
- dziecko rozwija pojemność płuc
- dziecko segreguje obrazki wg kryterium : ciepło- zimno
- dziecko dotyka różne przedmioty i określa jakie są( rękami, nogami)
- dziecko zdobywa nowe doświadczenia plastyczne
Metody:
-metoda zadań stawianych do wykonania
-metoda samodzielnych doświadczeń dziecka
- metoda ćwiczeń
- metoda słowna
- metoda problemowa
Pomoce :
Przedmioty o różnej fakturze ( piórko, wata, kamyk, woreczki, .....)piórko dla każdego dziecka, obrazki do klasyfikowania ( lody, śnieżynki, sweter, kaloryfer....),arkusz A55 papieru ściernego dla każdego dziecka , pastele
Przebieg:
1.Wprowadzenie w temat: rozwiązanie zagadki:
Twarde jabłko, zimny lód.
Szorstkie liście słonecznika.
Miękkie futro u Mruczusia.
Świat poznaję – gdy... (dotykam)
Nauczyciel tłumaczy, że dotyk to jeden ze zmysłów, dzięki któremu jesteśmy w stanie rozpoznać kształt i fakturę przedmiotu. Dotykiem również rozpoznajemy, czy coś jest zimne czy gorące.
2.Zabawa badawcza ,,Jakie to jest?”
Dzieci stoją w kole i podają sobie wzajemnie różne przedmioty (piórko, wacik, chropowaty kamień, szyszka, papier ścierny), określając, jakie są w dotyku.
3.Zabawa ruchowa z ćwiczeniami oddechowymi ,,Ptasie piórka” (Muzyka do biegu)
Dzieci otrzymują piórka i zamieniają się w ptaki. W trakcie muzyki ruchami ramion naśladują fruwające ptaki, kiedy muzyka cichnie – unoszą ręce do góry i tak dmuchają na piórko, aby jak najdłużej utrzymać je w powietrzu.
4.,,Spacerek’’- przejście po specjalnej dróżce bosymi nogami(skakanka, woreczki z grochem, poduszka, klocki, wata ....itp
5.,,Ciepłe czy zimne ‘’- zabawa klasyfikacyjna
dziecko wybiera obrazek i układa w odpowiednim kole ( czerwone- gorące, białe- zimne)
6. Zabawa paluszkowa „Idą i biegną”
Dzieci łączą się w pary i siadają tak, aby jedno siedziało plecami do drugiego. Nauczyciel recytuje wiersz, a dzieci ilustrują go ruchem, dotykając pleców kolegi.
Idą damy na szpileczkach , (kroczą końce palców wskazujących)
idą dzieci w sandałeczkach, (kroczą złączone palce wskazujące i środkowe obu rąk)
idą słonie po betonie, (na przemian kroczą płasko położone dłonie)
a po drogach biegną konie. (lekko, szybko uderzają piąstki)
7. Rysowanie kwiatka na papierze ściernym
Dzieci otrzymują kawałki drobnoziarnistego papieru ściernego, sprawdzają dłonią jego fakturę i rysują na nim pastelami kwiatka w/ g własnego pomysłu.
8.Ewaluacja zajęcia- dziecko ocenia zajęcie rysując na plecach nauczycielki słonko ( gdy się zajęcie podobało), chmurkę ( jeśli nie)
Opracowała :
Ewa Piekarczyk
Przedszkole Miejskie nr12 im. Marii Konopnickiej w Mielcu