Scenariusz zajęcia dla dzieci 4- letnich opracowany przez Ewę Piekarczyk
Temat kompleksowy: ,,W karnawale, wszyscy bawią się wspaniale!’’
Temat dnia: ,,Kolorowe baloniki’’
Cele:
-dziecko uważnie słucha utworu i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści.
- dziecko wie, że należy zgodnie bawić się zabawkami.
- dziecko ćwiczy mięśnie narządów mowy na zgłoskach: psyt, cyt, sss, zzz.
- dziecko dostrzega różnice między dwoma balonami
- dziecko wyszukuje obrazki na sylaby: ba, bo, be, bu... i rytmicznie wyklaskuje
- dziecko doskonali pamięć i spostrzegawczość wzrokową
- dziecko wykorzystuje wyobraźnię przy ozdabianiu balonika
Metody:
- czynne
- słowne
- oglądowe
Pomoce:
Wiersz D Gellner ,,Balonik’’,5 papierowych baloników z różną mimiką, różne obrazki na sylaby: ba, be.....( beczka, butelka, baran, banan....) nadmuchany balon dla każdego dziecka, kolorowe mazaki
Przebieg:
1.Słuchanie utworu Doroty Gellner.,, Balonik’’
2. „Który balon zniknął?” – na środku leży 5 kolorowych balonów z różną mimiką, dziecko zamyka oczy, a nauczycielka chowa jeden balon, dziecko ma za zadanie podać kolor i minkę balonika
3.,,Balonik ‘’– ćwiczenia oddechowe w oparciu o wiersz Patrycji Siewiera-Kozłowskiej.
Gdy balonik ruszał w tany,
Tak był pięknie nadmuchany, Usta zamknięte, policzki okrągłe.
Lecz, gdy tańce się skończyły,
Nasz balonik opadł z siły.
Syczał głośno – pssssssyyyyt. Pssssyyyyt – zęby złączone, język płasko przy
dolnych zębach.
Syczał cicho – cyt, cyt, cyt. Cyt, cyt, cyt – zniżonym głosem.
Jego długi, głośny syk Sssss – długo i wolno wypuszczamy powietrze,
na jednym wydechu.
Zabrzmiał jak rakiety ryk! Zzzzz – długo i wolno wypuszczamy powietrze,
na jednym wydechu.
I balonik nasz, uwierzcie,
Pędził jak rakieta – wreszcie!
4. ,,Dwa baloniki’’- dziecko wyszukuje podobieństwa i różnice
5. Zabawa kołowa ze śpiewem ,,Baloniku nasz malutki’’
6.Zabawa językowa „B jak bal ”
Dziecko wybiera obrazek rozpoczynający się sylabą ba , bo, bu, be, a pozostałe rytmicznie wyklaskują
7.,,Śmieszny balonik’’- ozdabianie wybranego balonika poprzez rysowanie kolorowymi mazakami ( oczy , nos , usta, uszy, wąsy, włosy....)
8.Ewaluacja – dziecko ocenia zajęcie rysując na swoim baloniku minę wesołą lub smutną