Scenariusz zajęć dydaktycznych dla dzieci 6 – letnich z oddziału przedszkolnego
Opracowanie: mgr Monika Michałowicz
ze Szkoły Podstawowej nr 13 Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego
w Tomaszowie Mazowieckim
Temat dnia: Skarby Morza Bałtyckiego.
Cel główny: Zapoznanie dzieci z legendą O Juracie – królowej Bałtyku.
Cel wychowawczy: Kształtowanie umiejętności spokojnego oczekiwania na swoją wypowiedź.
Cele operacyjne w kategorii czynności uczniów:
Uczeń:
- Odpowiednio reaguje na hasła i polecenia podczas ćwiczeń ruchowych;
- Wie, dlaczego mamy złudzenie, że muszla szumi;
- Rozpoznaje na mapie kontur Polski;
- Wie, że na mapie morze jest zaznaczone kolorem niebieskim;
- Liczy na konkretach do 10;
- Wysłuchuje czytanego tekstu;
- Umie odpowiedzieć na pytania;
- Wie skąd wzięły się bursztyny;
Metody pracy wg. Cz. Kupisiewicza: słowne (praca z tekstem, pogadanka, opowiadanie), met. oglądowe (pokaz), met. praktycznego działania (met. zajęć praktycznych).
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne: muszle, kubek z porcelitu, mapa Polski, mapa Europy, tablica demonstracyjna – Morze, bursztynowa biżuteria, tekst legendy Jurata – królowa Bałtyku wg L. H.Siemieńskiego.
Przebieg zajęć:
Część I
1. Powitanie. Przekazanie sobie iskierki przyjaźni. Dzieci stoją w kole wiązanym. Nauczyciel mówi rymowankę: iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk; następnie ściska rękę dziecka stojącego z prawej strony, które z kolei ściska kolegę itd., aż iskierka powróci do nauczyciela.
2. Zabawa badawcza Dlaczego muszla szumi?
Dzieci jeszcze raz przykładają do ucha muszlę a potem porcelitowy kubek. Stwierdzają, że zarówno muszla jak i kubek szumią. Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje:
Tak naprawdę muszla nie szumi, to tylko złudzenie. Muszla wzmacnia i odbija od ścianek odgłos, jaki
wydaje krew płynąca w naczyniach krwionośnych i dzięki temu można go usłyszeć.
3. Ile jest muszli? – Zabawa matematyczna. Nauczyciel układa przed dziećmi 10 muszli. Dzieci liczą je za pomocą liczebników głównych. Następnie nauczyciel układa pod muszlami kartoniki z cyframi od 1 do 10 i prosi, żeby dzieci przeliczyły je jeszcze raz posługując się liczebnikami porządkowymi. Nauczyciel opisuje wygląd wybranej muszli, a dzieci określają która to jest muszla z kolei.
Część II
1. Pokazanie dzieciom na mapie Polski, Morza Bałtyckiego. Dzieci dzielą jego nazwę na sylaby i układają odpowiednią ilość muszelek. Przeliczają muszelki i określają z ilu sylab składa się cała nazwa.
2. Pokazanie dzieciom mapy Europy. Zadaniem dzieci jest odszukać na niej Polskę i obrysować jej kontur palcem. Następnie nauczyciel pokazuje kontur Morza Bałtyckiego.
3. Dzieci oglądają tablicę demonstracyjną przedstawiającą ekosystem morza. Nazywają, żyjące w nim zwierzęta i rośliny: foki, meduza, dorsz, śledź, mewa, glony oraz to co morze wyrzuca na brzeg: bursztyny i muszle.
4. Dzieci oglądają naszyjnik z nieoszlifowanych bursztynów i srebrny wisiorek z oszlifowanym bursztynem. Porównują fakturę biżuterii, określają różnice i cechy wspólne.
5. Słuchanie opowiadania pt. Jurata – królowa Bałtyku wg legendy spisanej przez L. H.Siemieńskiego.
6. Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania.
- Jak miała na imię królowa Bałtyku?
- Kto był jej ojcem?
- Dlaczego król Praamżimas zniszczył pałac Juraty?
- Co stało się z rybakiem?
- Skąd według legendy pochodzą bursztyny?
7. Wyjaśnienie dzieciom jak naprawdę powstały bursztyny.
Bursztyn powstał w czasach, kiedy żyły dinozaury i tak naprawdę jest zastygłą żywicą drzew iglastych. Wykonuje się z niego biżuterię, ale ma też właściwości lecznicze. Noszone na szyi korale zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę. Z bursztynów robi się również nalewkę wykorzystywaną w leczeniu chorób tarczycy, gardła, przy chrypce i reumatyzmie.
8. Królowa Bałtyku – dzieci rysują ołówkiem portret Juraty (według własnych pomysłów), a następnie malują farbami. Rozwijanie sprawności manualnej, wyobraźni i samodzielności myślenia.
9. Zorganizowanie wystawy prac.