SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Chcę być zdrowy.
Zajęcia z grupą 5 i 6- latków.
Cele główne:
-kształtowanie postawy prozdrowotnej,
-doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania warzyw,
-rozumienie znaczenia odżywczego warzyw ,
Cele operacyjne:
Dziecko:
1. zna fragmenty wiersza J. Brzechwy ,,Na straganie”.
2. zna i potrafi nazywać i rozpoznawać warzywa występujące w wierszu.
3. potrafi opisać wygląd warzyw,
4. potrafi wyodrębnić cechy charakterystyczne poznanych warzyw,
5. wie, gdzie można je kupić i jak należy zachować się przy ich kupowaniu,
6. umie zastosować formy grzecznościowe,
7. potrafi odróżnić zdanie prawdziwe od fałszywego,
8. wie jakie znaczenie dla organizmu człowieka ma spożywanie warzyw,
Metody:
Słowne: rozmowa, burza mózgów.
Czynne: zadań stawianych do wykonania.
Oglądowe: pokaz, obserwacja.
Formy: praca z grupą dzieci i indywidualna
Środki dydaktyczne:
-naturalne okazy warzyw ( marchewka, pietruszka, burak, cebula, kapusta biała i czerwona, ziemniak, por, seler, pomidor, ogórek, sałata),
-worek i koszyk na warzywa,
-szarfy,
-tekst wiersza J. Brzechwy, „Na straganie”,
-zagadki o warzywach,
-rysunki konturowe warzyw do wypełnienia kolorowym papierem,
-kolorowy papier,
- tamburyno,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie- podanie sobie dłoni i łańcuszek miłych słów.
2. Czarodziejski worek- dzieci z zawiązanymi oczami sięgają do worka
i odgadują jakie to warzywo. Następnie układają warzywa w koszyku. Oceniają kształt, kolor, zapach i kształt warzyw.
3. Rozmowa na temat warzyw. Odpowiedzi na pytania nauczyciela:
-gdzie rosną?,
-do czego są nam potrzebne?,
-jak je przechowujemy?,
-co możemy z nich zrobić?
4. Zabawa ruchowa- dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna. Podczas przerwy nauczyciel mówi zdanie fałszywe lub prawdziwe o jakimś warzywie , np. Marchewka jest zielona. Jeśli zdanie jest prawdziwe dzieci klaszczą w dłonie, jeśli fałszywe- tupią nóżkami.
5. Słuchanie wiersza Jana Brzechwy, „ Na straganie”
Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
"Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze."
"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!"
Rzecze na to kalarepka:
"Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"
Groch po brzuszku rzepę klepie:
"Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"
"Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.
Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może."
"A to feler" -
Westchnął seler.
Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:
"Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?"
Burak tylko nos zatyka:
"Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą."
"A to feler" -
Westchnął seler.
Naraz słychać głos fasoli:
"Gdzie się pani tu gramoli?!"
"Nie bądź dla mnie taka wielka" -
Odpowiada jej brukselka.
"Widzieliście, jaka krewka!" -
Zaperzyła się marchewka.
"Niech rozsądzi nas kapusta!"
"Co, kapusta?! Głowa pusta?!"
A kapusta rzecze smutnie:
"Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!"
"A to feler" -
Westchnął seler.
6. Burza mózgów- wypowiedzi dzieci na temat wiersza:
-Jakie był tytuł wiersza?
- O czym był wiersz?
-Jakie warzywa występowały w wierszu? Gdzie spotkały się warzywa?
-Co można kupić na straganie warzywnym?
-Jak trzeba się zachowywać robiąc zakupy? (formy grzecznościowe)
-Jak skończyła się kłótnia warzyw?
- Jak brzmiał powtarzający się fragment wiersza?
7.Rozwiązywanie zagadek:
-Biały korzeń, zielona natka,
Prawda, że łatwa jest to zagadka? (pietruszka)
-Głowa niepusta, bo jest w niej głąb.
Zając ją chętnie wziąłby na ząb (kapusta)
-Wyjęty z ziemi- szary i brzydki,
pyszne są z niego placki i frytki (ziemniak)
- Ma gruby brzuszek
I ogonek mały
Będzie z niego pewnie,
Barszczyk doskonały (burak)
-Jakie warzywo, chociaż niewielkie,
Wyciśnie z oczu słoną kropelkę.
Wiec, gdy je pokroić się chce
To chronić trzeba oczy swe. (cebula),
-Dobra gotowana, dobra i surowa,
Choć nie pomarańcza, a pomarańczowa,
Kiedy za zielony pociągniesz warkoczyk,
I pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy. (marchewka)
8.Zabawa ruchowa ,,Stragan”- każde dziecko siedzi na podłodze, przed nim rozłożona szarfa- stragan. Dzieci biegają w rytm muzyki dookoła swoich straganów. Na przerwę w muzyce siadają w swoich straganach i wypowiadają nazwy pokazywanych przez wychowawcę warzyw- dzieląc słowa na sylaby.
9. Praca plastyczna- wyklejanie kawałkami papieru kolorowego konturowego rysunku warzywa ( buraka, pomidora lub marchewki).
10.Zakończenie zajęć. Podziękowanie za wspólną pracę. Odłożenie warzyw do koszyka.