Scenariusz lekcji
dla klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej
Temat: Moje zasoby osobiste – jaki jestem?
Cele edukacyjne:
Przygotowanie do podjęcia decyzji edukacyjno – zawodowej
Zwiększenie samoświadomości
Rozwijanie oceny własnych możliwości i słabych stron
Metody: praca indywidualna, burza mózgów, dyskusja, rozmowa kierowana
Pomoce dydaktyczne: kartki papieru, długopisy
Przebieg lekcji:
Ćwiczenie. Uczniowie na kartkach składają swój podpis lewą ręką (lub prawą – leworęczni) i opowiadają o stopniu trudności, jaki sprawiło im wykonanie czegoś, co jest wbrew ich naturalnym skłonnościom. Nauczyciel podkreśla, że wybór zawodu powinien być zgodny z indywidualnymi predyspozycjami, by móc w pełni realizować posiadane zasoby osobiste.
Ćwiczenie. Uczniowie po kolei wypowiadają się na temat swoich zainteresowań – co robią w wolnym czasie (nie można wymienić spania, spacerowania). Często okazuje się, że uczniom trudno jest określić obszar swoich zainteresowań. Pomocne w sprecyzowaniu zainteresowań będzie zatem zapisanie na tablicy wymarzonych zajęć pozalekcyjnych (w których już uczestniczą lub) do jakich chcieliby należeć: np. fotograficzne, filmowe, kabaretowe, dyskusyjne, podróżnicze, przedmiotowe, plastyczne, muzyczne, sportowe, literackie, wolontariat, ogrodnicze, ekonomiczne, jazda konna, organizowanie imprez, teatralne, komputerowe, pierwszej pomocy, projektowanie mody, pomoc koleżeńska w nauce itp.
Warunkiem udziału w kółku jest aktywne zaangażowanie w jego działalność. Celem ćwiczenia jest pokazanie, że każdy ma jakieś zainteresowanie i trzeba je w sobie odkryć, by łatwiej podjąć decyzję o kierunku studiów i zawodzie.
Następnie każdy zapisuje na kartce wybrane kółka zainteresowań i przekazuje kartkę sąsiadowi, który dopisuje do każdego kółka cechy charakteru i umiejętności kolegi, jakie trzeba posiadać, by interesować się daną dziedziną.
Np. Kółko literackie – Cechy: wrażliwy, komunikatywny, kreatywny. Umiejętności: poprawne wysławianie się, pisanie, wyobrażanie sobie, obserwowanie zjawisk, analizowanie
Ćwiczenie. Nauczyciel podkreśla, że oprócz zainteresowań, cech charakteru i umiejętności, ważnym kryterium wyboru zawodu są również cenione wartości związane z pracą zawodową. Jedna osoba zapisuje na tablicy w kolumnie wartości podawane przez nauczyciela lub proponowane przez uczniów. Każdy po kolei wymienia trzy, jego zdaniem, najbardziej pożądane wartości w pracy, przy których osoba zapisuje znaczek X. Wartości z największą liczbą X – ów tworzą ranking wartości klasowych.
Przykładowe wartości związane z pracą: prestiż zawodu, dobre zarobki, różnorodne czynności do wykonywania, kreatywność, praca naukowa, niezależność w pracy, praca z ludźmi, władza/kierowanie, zgodność z zainteresowaniami, profesjonalizm, bezpieczeństwo i stabilizacja, przedsiębiorczość, wyzwanie, styl życia, pomoc/poświęcenie dla innych