Numer: 17968
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesołe zabawy z wiatrem. Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia pt. „Wesołe zabawy z wiatrem”

Cele szczegółowe:
rozbudzanie zainteresowania dzieci światem przyrody,
wielozmysłowe poznawanie zjawisk przyrody,
rozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej dzieci.
Cele operacyjne:
dziecko poznaje zjawisko wiatru poprzez różne zmysły,
dziecko rozwija swoją inwencję twórczą poprzez tworzenie odgłosu wiatru za pomocą różnych przedmiotów,
dziecko poznaje różne określenia dotyczące wiatru,  wzbogaca swoje słownictwo

Metody:
podające: rozmowa, wiersz, objaśnienia,
eksponujące: pokaz, obserwacja,
problemowe: zadań stawianych do wykonania,

Środki dydaktyczne:kukiełki wiatrów, magnetofon, komputer, suszarka do włosów, gazety, torebki foliowe, karbowana plastikowa rura, butelka plastikowa wypełniona ryżem

Przebieg zajęcia:
1.Prezentacja wiersza J. Tuwima „Dwa wiatry" z wykorzystaniem kukiełek dwóch wiatrów
Jeden wiatr - w polu wiał, 
Drugi wiatr - w sadzie grał: 
Cichuteńko, leciuteńko, 
Liście pieścił i szeleścił, 
Mdlał... 

Jeden wiatr -- pędziwiatr! 
Fiknął kozła, plackiem spadł, 
Skoczył, zawiał, zaszybował, 
Świdrem w górę zakołował 
I przewrócił się, i wpadł 
Na szumiący senny sad, 
Gdzie cichutko i leciutko 
Liście pieścił i szeleścił 
Drugi wiatr...
Sfrunął z wiśni , 
Parsknął śmiechem cały sad, 
Wziął wiatr brata za kamrata, 
Teraz z nim po polu lata, 
Gonią obaj chmury, ptaki, 
Mkną, wplątują się w wiatraki, 
Głupkowate mylą śmigi, 
W prawo, w lewo, świst, podrygi, 
Dmą płucami ile sił, 
Łobuzują, pal je licho!... 
A w sadzie cicho, cicho...
2. Omówienie treści wiersza. Rozmowa na temat wiatru.
Nauczycielka pyta się dzieci: Co to jest wiatr?
Wiatr jest jednym ze składników pogody.  Wiatr to inaczej ruch powietrza. Jego siła jest różna i zależy od prędkości z jaką powietrze się porusza.
W jaki sposób określamy wiatr w zależności od jego siły?
Dzieci wymieniają określenia dotyczące wiatru, np. wietrzyk, wiaterek, wiatr, wichura, wietrzysko, wicher, huragan.
Co robi wiatr?
Dzieci podają określenia dotyczące wiatru, np. wieje, dmucha, szumi, goni liście po chodniku, łamie gałęzie, obraca wiatraki...
3. Prezentacja multimedialna „ Wietrzyk, wiatr, wichura” - pokazanie wiatru wiejącego z różną siłą.
4.Improwizacja ruchowa „Jestem wiatrem” - nauczycielka włącza nagranie z magnetofonu – odgłosy wiatru, dzieci naśladują ruchem ciała wiatr.
5.”Wiej wietrzyku” - zabawa rozwijająca zmysł dotyku
Dzieci siadają w kole, zamykają oczy. Nauczycielka włącza suszarkę do włosów, podchodzi kolejno do dzieci i dmucha suszarką na dzieci zmieniając strumień wiatru (raz zimne powietrze, raz ciepłe). Dzieci odgadują czy wiatr jest ciepły, wiosenny czy też zimny.
6.”Wietrzna orkiestra”- improwizacja muzyczna.
Nauczycielka rozkłada w środku koła różne przedmioty, tj. grzechotki, gazety, torebki foliowe, karbowana plastikowa rura, butelka plastikowa wypełniona ryżem. Dzieci kolejno wybierają z koła przedmiot i próbują za jego pomocą naśladować odgłosy wiatru.
Następnie tworzą orkiestrę, której dyrygentem jest nauczycielka.
Gdy nauczycielka:
*dyryguje szybko- dzieci naśladują wichurę,
* dyryguje wolno dzieci naśladują zefirek.

7.”Wiatr psotnik” - malowanie farbami akwarelowymi.

8.Zakończenie zajęć
Nauczyciel pyta dzieci czy zajęcia się im podobały? Jeśli tak to proszę wybierzcie z koszyczka wiatr z uśmiechniętą minką a jeśli zajęcia nie przypadły wam do gustu wybierzcie wiatr ze smutną minką.

Opracowała:
Marzena Rybak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.