Małgorzata Wrona
Scenariusz zajęć
Temat: Jesień w lesie”- zabawy dydaktyczne zgodnie z koncepcją inteligencji wielorakich H. Gardnera.
Cele:
Rozwijanie umiejętności interpretowania opowiadania ruchem.
Kształtowanie prawidłowej postawy ciała podczas czworakowania.
Doskonalenie umiejętności łączenia przyczyny ze skutkiem.
Rozwijanie logicznego myślenia.
Kształtowanie umiejętności nadawania tytułów historyjkom
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania owoców wybranych drzew.
Kształtowanie umiejętności liczenia obiektów i odwzorowania ich liczby na kartce
Kształtowanie umiejętności wykonywania zadania zgodnie z instrukcją obrazkową.
Doskonalenie umiejętności liczenia i klasyfikowania obiektów wg kształtu.
Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
Rozwijanie motoryki małej i koordynacji wzrokowo- ruchowej.
Doskonalenie umiejętności planowania swojej pracy plastycznej.
Kształtowanie umiejętności prawidłowego trzymania nożyczek i cięcia wzdłuż linii.
Metody:
Met. opowieści ruchowej Thulina
Metoda zadaniowa,
ekspresja plastyczna
Przebieg zajęć:
1. „Spacer po lesie”- opowieść ruchowa wg Thulina.
Dzieci odtwarzają ruchem treść opowiadania nauczyciela.
2. Podział dzieci na grupy:
I„ Jesienny las”- metoda zadaniowa,. Zadaniem tej grupy jest ułożenie pociętych obrazków w całość i naklejenie ich na kartkę. Następnie ułożenie obrazków, które tworzą jedną historię we właściwej kolejności i nadanie odpowiedniego obrazkową tytułu. Potem dzieci wymyślają, co mogło wydarzyć się dalej.
II „Gdzie jest więcej?” – zabawa matematyczna -met. zadaniowa. Dzieci z tej grupy dostają kosze, w których znajdują się wymieszane owoce drzew: kasztany, żołędzie i szyszki . Ich zadaniem jest nazwanie i posegregowanie owoców do odpowiedniego kosza z sylwetą: liścia dębu, igieł sosny, liścia kasztanowca., orzecha, klonu Następnie dzieci liczą elementy w każdym koszu i rysują na kartce odpowiednią liczbę kropek.
III. „Czyj to cień?” – met. zadaniowa. Zadaniem tej grupy jest dopasowanie liści klonu i brzozy do ich cieni, a następnie przyklejenie i zaznaczenie jednym kolorem liści dużych, a drugim liści małych. Potem dzieci liczą, których jest więcej i stawiają odpowiednią liczbę kropek na kartce. Na koniec dzieci nazywają, z jakich drzew pochodzą te liście i za pomocą lup oglądają kory tych drzew.
IV. „Jesienne drzewa”- wyklejanka.
Dzieci tworzą drzewa z dostępnych materiałów.
3. Prezentacja efektów pracy w zespołach.