X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17888
Przesłano:

Cyberprzemocy mówimy nie! Scenariusz lekcji wychowawczej

Scenariusz lekcji wychowawczej
Data:
Szkoła: Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrej
KLASA: 6
TEMAT: Cyberprzemocy mówimy nie!
IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA: Katarzyna Matuszewska

CEL GŁÓWNY:
• Uświadomienie zagrożeń wynikających z korzystania z portali społecznościowych.
• Kształtowanie postaw świadomego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów. internetowych
• CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
• Rozumie problematykę cyberprzemocy.
• Umie wymienić zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet.
• Uczeń potrafi bezpiecznie korzystać z Internetu; znaleźć alternatywne źródło spędzania wolnego czasu.
• Wyjaśnia, dlaczego nie wolno podawać swoich danych osobowych i innych informacji o sobie w Internecie.
• Posługuje się Nickiem.
• Zna zasady debaty.
• Współpracuje w grupie.
• Otwarcie wyraża swoje zdanie.
METODY:
• Burza mózgów”
• Pogadanka
• Praca z komputerem,
• Debata
• Pokaz

FORMY PRACY:
• W grupach
• Zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: arkusze papieru, pisaki, komputer z dostępem do Internetu , prezentacja multimedialna.


PRZEBIEG LEKCJI:
FAZA WPROWADZAJĄCA (8min)

Nauczyciel wita klasę, sprawdza obecność, wpisuje temat do dziennika. Zapoznanie uczniów z tematem zajęć, podaje cele lekcji.
Prezentacja zdjęć wykonanych przez uczniów dotyczących tematu cyberprzemocy. Rozmowa na temat przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu.
Nauczyciel podaje podstawowe formy cyberprzemocy :
nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się w sieci pod cudzą tożsamość.

Nauczyciel zadaje pytanie: Do czego może doprowadzić cyberprzemoc?
Uczniowie odpowiadają.
Następnie Nauczyciel przedstawia uczniom historię 12-letniej Sandry, która mogła by być bohaterka prezentowanych zdjęć.
W czwartek, około południa w Przeciszowie koło Oświęcimia zaledwie 12-letnia Sandra próbowała się zabić. Dziewczynka wolała zginąć niż dalej być pośmiewiskiem dla kolegów i koleżanek ze szkoły. Chciała popełnić samobójstwo tylko dlatego, że jej koledzy śmiali się ze zdjęć, na których całuje się ze swoim chłopakiem.
W szkolnej ubikacji na oczach koleżanek Sandra wspięła się na parapet, otworzyła okno i wyskoczyła. Upadek z drugiego piętra przypłaciła złamaniem nóg i wstrząśnieniem mózgu. Na szczęście dziewczynka cudem przeżyła. Teraz jest pod troskliwą opieką lekarzy ze szpitala w Oświęcimiu.
Skoczyła, bo chciała
Razem z dwiema innymi uczennicami z VI b była z Sandrą w ubikacji, gdy ta postanowiła się zabić. Przekonywały ją, by nie robiła głupstw. Nie chciała słuchać. Gdy zadzwonił dzwonek, dwie dziewczynki wyszły, została tylko Ilona.
- Ona zaczęła wchodzić na kaloryfer i wyganiać mnie z ubikacji - łzy wypełniają oczy dziecka. - Strasznie się bałam. Prosiłam, by zeszła, ale ona nie chciała. Zostawiłam otwarte drzwi i pobiegłam po pomoc. To trwało ze dwie sekundy. Ona zamknęła drzwi i to zrobiła.
Wczoraj nie była w szkole, nie była w stanie. W nocy nie spała, tylko płakała. Rodzice zafundowali jej wycieczkę do kina, by trochę o tym wszystkim zapomniała.
Miała szczęście
Sandra spadła z 10 metrów na betonowe podłoże. Śnieg zamortyzował upadek i uratował jej życie. Z połamanymi nogami, miednicą i wstrząśnieniem mózgu trafiła do szpitala. Przeszła operację.
- Nie chcemy o tym rozmawiać - oczekujący na szpitalnym korytarzu rodzice myślą tylko o tym, by ich dziecko było znów zdrowe.
Stan dziewczynki jest stabilny, a jej życiu nic nie grozi. Rehabilitacja potrwa około pół roku.
- W jednej z wersji zakładamy, że mogło chodzić o zdjęcie krążące wśród koleżanek i wywieszone w holu szkoły - nie ukrywa podinspektor Robert Chowaniec, zastępca komendanta powiatowego policji w Oświęcimiu. - Policja zarekwirowała tę fotografię. Widać na niej Sandrę w objęciach chłopaka, całują się.
Niewidzialna ręka w akcji
- Ten chłopak jest od niej trochę starszy, poznali się na zielonej szkole - zdradza nam matka jednego z uczniów z klasy desperatki.
Być może którąś z koleżanek kłuło w oczy, że Sandra, jedna z najlepszych uczennic w klasie, ma już chłopaka. Dlatego rozesłała fotografię przez komórkę. Jakaś niewidzialna ręka wywiesiła jej kopię w szkolnym korytarzu.
źródło:http://www.se.pl/archiwum/sandre-zaszczuli-koledzy_41530.html
Nauczyciel zwraca uwagę, że dzieci o słabej osobowości, wrażliwe, spotykając się z surową krytyczną oceną osób trzecich, popadają w kompleksy, narażają się na obniżenie poczucia własnej własności, co w konsekwencji może doprowadzić do depresji i prób samobójczych.

FAZA REALIZACYJNA(25):
Nauczyciel zadaje pytanie uczniom: Kto z was nie ma założonego konta na nk.pl czy Facebooku?
Uczniowie odpowiadają.
Nauczyciel :
Większość z was ma założone konta na portalach społecznościowych jak nk.pl czy Facebook, czy umieszczacie na nich takie dane jak: imię, nazwisko, numer telefonu, wiek, miejsce zamieszkania, numer szkoły do której uczęszczacie, zdjęcia?
Uczniowie odpowiadają.
Nauczyciel uświadamia uczniom, iż np.Nasza-klasa.pl jest serwisem w którym znajduje się wiele opcji dotyczących prywatności. Nie trzeba podawać wieku, adresu zamieszkania. Każdy użytkownik ma prawo do ukrycia wybranych elementów swojego profilu dla użytkowników spoza listy znajomych lub dla wszystkich użytkowników. Może również ukryć swoją aktywność na portalu oraz zablokować galerie dla nieznajomych. Profil daje możliwość zobaczenia, kto ostatnio podglądał profil danego użytkownika.
1. Nauczyciel dzieli klasę losowo na 2 grupy. Wyjasnia uczniom co to jest debata (francuskie débat), to omawianie problemu, wygłaszanie poglądów i opinii dotyczących określonych zagadnień.
Podaje temat debaty oraz ustalamy czas na przygotowanie argumentów (ok. 8 min.). Każda grupa otrzymuje arkusz papieru i mazaki. Na arkuszach uczniowie wypisują swoje argumenty "za" i "przeciw" PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE.
Uczniowie zapisują argumenty na dużych arkuszach papieru, aby później przykleić je taśmą do tablicy, aby łatwiej im było je przedstawić.

2. Nauczyciel informuje klasę, że grupy otrzymają głos na przemian dwukrotnie (po 3 min.).
Można zwrócić uwagę uczniom na to, że powinni przewidzieć argumenty strony przeciwnej, a także uważnie słuchali, by umieć w swoich wypowiedziach odwołać się do tego, co powiedzieli koledzy.

3. Nauczyciel daje sygnał do rozpoczęcia debaty, udziela głosu oraz mierzy czas.
Przykładowe arkusze z odpowiedziami uczniów.

4. Prezentacja pracy grup - każda grupa zawiesza swoje arkusze na tablicy i rozpoczyna się debata Strona "za" przedstawia zasadnicze tezy swojego stanowiska i jak najlepiej je argumentuje. Storna "przeciw" - zbija je, podważa i argumentuje.


FAZA PODSUMOWUJĄCA(10min):

Nauczyciel zadaje pytanie: Argumentacja, której grupy jest bardziej przekonywująca?

Ustalenie końcowych przemyśleń i wniosków.
USTALENIE KOŃCOWYCH PRZEMYŚLEŃ I WNIOSKÓW
Nauczyciel zapisuje na tablicy :
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W SIECI

1. NIE PODAWAĆ DANYCH OSOBOWYCH!
2. NIE ZAWIERAĆ ZNAJOMOŚCI Z NIEZNAJOMYMI !
3. ZACHOWAĆ ANONIMOWOŚĆ (WYMYŚL SOBIE NICK)!
4. NIE SPOTYKAJ SIĘ Z OSOBAMI POZNANYMI PRZEZ INTERNET!
5. GDY COŚ CIĘ PRZESTRASZY POWIEDZ O TYM DOROSŁEMU.
6. NIE DOKUCZAJ INNYM.
7. DBAJ O SWOJE HASŁO JAK O NAJWIĘKSZĄ TAJEMNICĘ.
8. DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOICH PRZYJACIÓŁ.
9. ZABEZPIECZ KOMPUTER
10. SZANUJ PRAWO WŁASNOŚCI W SIECI.

Nauczyciel prezentuje animacje na temat kontaktów on-line: ze strony http://www.sieciaki.pl/files/pytania-odpowiedzi.swf i zachęca uczniów do zaznajomienia się ze strona w domu.
Nauczyciel żegna klasę.

Wykorzystane źródła:
http://www.punktzdrowia.pl/zdrowie/zalety-i-wady-mediow-spolecznosciowych
http://www.academia.info.pl
http://www.sieciaki.pl/files/pytania-odpowiedzi.swf
http://www.mos.gov.pl/

.....................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.