Konspekt zajęć przeprowadzonych dn. 27.11.2012 r.
Temat: „Uciekaj, myszko” - pracowanie piosenki Metodą Dobrego Startu
Cele:
- Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych oraz określania liczebności ich boków.
- Wskazywaniem i nazywaniem prawych części ciała.
- Zapoznanie ze słowami i melodią piosenki.
- Kształtowanie koordynacji ruchowo – słuchowo – wzrokowej.
- Rozwijanie umiejętności przekształcanie obrazu ruchowego na graficzny.
- Rozwijanie umiejętności rysowania w powietrzu, na dywanie, na tackach z kaszą, na kartce A4.
Metody:
- Dobrego startu;
- słowne;
- oglądowe;
- czynnościowe.
Formy:
- zbiorowa;
- indywidualna;
Pomoce:
tablica tematyczna z ilustracją z zestawu pomocy dydaktycznych „Uciekaj, myszko”, szarfy dla wszystkich dzieci, wzór graficzny do piosenki, tacka z kaszą, kartki A4, karty ćwiczeń, płyta CD utw. 63.
Literatura:
Komplet:
1. M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka:, „Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania”. Gdańsk 2007 – wydanie II. Wyd. Harmonia
2. M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka: „Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania”. Zestaw pomocy dydaktycznych. Wyd. Harmonia
3. M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka: „Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania”. Ćwiczenia. Wyd. Harmonia
Przebieg:
1. Zajęcia wprowadzające:
A) Ćwiczenia rozwijające orientację w schemacie ciała:
• Taniec integracyjny „Prawa strona” n-lka wyraża za pomocą gestów charakter melodii:
Prawa ręka, noga prawa,
cała strona też jest prawa.
Prawe ucho, oko mam, x 2
prawym łokciem w bok ci dam. x 2
Tak jak kotki wysuwajcie kolejne „pazurki” prawej dłoni
Nazwijcie palce u dłoni zaczynając od kciuka
Rozłóżcie na podłodze szarfy „mysie dziury””
Wejdźcie do dziury, stańcie obok dziury, spacer między dziurami;
Dzieci powtarzają gesty n-lki.
B) Rozmowa na temat obrazka pt. „Uciekaj myszko”
Przyjrzyjcie się obrazkowi!
Co robi myszka?
Jak sądzicie dlaczego ucieka przed kotem?
Gdzie myszka może się schować jeśli się czegoś przestraszy?
Myszka ma ochotę zaprosić na ser dwie koleżanki, ile byłoby myszy gdyby doszły jeszcze dwie?
A ile by ich zostało gdyby wszystkie udały się na spacer?
C) Słuchanie piosenki „Uciekaj myszko” odtwarzanej z płyty CD (utw.63).
Uciekaj, myszko, do dziury,
bo cię tu złapie kot bury.
A więc uciekaj do dziury,
by cię nie złapał kot bury.
D) Rozmowa z dziećmi na temat piosenki:
Co ma zrobić myszka?
Co się stanie jeśli nie ucieknie do dziury?
Jakiego koloru jest kot który goni myszkę?
Jakiego jeszcze koloru może być futerko kota?
Czy lubicie koty?
A czy myszy lubią koty?
Jak myślicie dlaczego przed nimi uciekają?
Jak myślicie co znaczą słowa: siedzieć jak mysz pod miotłą?
Dokończcie: duża mysz – mała... (myszka), duży kot – mały... (kotek), malutki... (koteczek)
Wyklaskajcie na sylaby słowa: ser, mysz, kot
Po ile sylab mają te wyrazy?
Posłuchajcie czy wyrazy w parach są takie same, czy różne: bury – mury, mury – mury, kury – góry.
Jaką głoskę słyszycie na początku słowa: mysz, kot?
2. Zajęcia właściwe:
A) Ćwiczenia ruchowe:
• Zabawa „Kot i myszy”
- Jedno dziecko będzie kotkiem, a pozostałe myszkami.
- Każda myszka doczepi sobie ogonek z szarfy gimnastycznej.
- Podczas zabawy „kotek” goni „myszki”, starając się zabrać im „ogonki”.
- „Myszki”, która ucieknie „do dziury” (w wyznaczone miejsce w Sali), kotek nie może złapać.
- Usiądźcie „po turecku” i jak najszybciej „pobiegajcie” palcami po podłodze, tak jak myszki.
B) Ćwiczenia ruchowo-słuchowe:
• dzieci siedzą przy stolikach, śpiewają piosenkę o myszce i rytmicznie stukają palcami wskazującymi w blat stołu, najpierw dwoma jednocześnie potem na przemian. Na końcu powtarzają ćwiczenie stukając wszystkimi palcami.
Uciekaj/ myszko/ do/ dziury//
bo cię tu/ złapie/ kot/ bury//
A więc/ uciekaj/ do/ dziury//
by cię/ nie złapał/ kot/ bury//
C) Ćwiczenia ruchowo – słuchowo - wzrokowe:
• Demonstracja wzoru, zestawienie go z obrazkiem umieszczonego na tablicy tematycznej, omówienie go. Wzór prezentowany jest jako znak opracowanej piosenki:
Jak nazywają się te figury, z których składa się ten wzór?
Która z nich jest na zewnątrz?
Obejrzyjcie ponownie obrazek, o którym rozmawialiśmy na początku zajęć.
Pokażcie na nim to co przypomina wam wzór.
Pokażcie we wzorze linię leżącą, czyli poziomą.
Jak nazwiecie pozostałe linie?
Ile ich jest?
Z ilu lini składa się trójkąt?
Czy wszystkie linie są tej samej długości
Wskażcie kąty trójkąta.
Ile jest tych kątów?
• Demonstracja sposobu wykonania ćwiczenia wraz ze śpiewem piosenki;
- rytmiczne rysowanie wzoru zaczyna się od trójkąta;
- podczas rysowania trójkąta nie należy odrywać ręki od kartki;
- potem rysuje się koło, które jest w trójkącie;
- należy zwrócić uwagę od którego miejsca należy zacząć je rysować i w jakim kierunku prowadzić rękę;
• Prezentacja rysowania wzoru i jednoczesnego śpiewania piosenki „Uciekaj, myszko” - wykonanie ćwiczeń:
rysowanie palcem na karcie z jego śladem;
powtórzcie to jeszcze raz śpiewając piosenkę;
śpiewając piosenkę, rysujcie wzór palcem na tacce z kaszą;
• Wykonanie zadania na karcie ćwiczeń.
3. Zajęcia końcowe:
• Zjedzcie po kawałku żółtego sera, a potem schowajcie się „do dziury”. Posiedźcie tam przez chwilę cichutko jak mysz pod miotłą.
Agnieszka Sulowska - Kubień