Konspekt zajęć przeprowadzonych dn. 24.01.2013 r.
Temat: W krainie lodu – zabawy badawcze na podstawie opowiadania pt: „Gawronek poznaje zimę” Hanny Zdzitkowieckiej. Poznawanie przyrody nieożywionej.
Cele:
• Poznawczy – zapoznanie ze zjawiskami atmosferycznymi występującymi zimą: zamarzanie wody, odkrywanie właściwości lodu.
• Kształcący- kształtowanie umiejętności formułowania wniosków;
• Wychowawczy – uważne słuchanie poleceń nauczycielki, wdrażanie do czekania na swoja kolej podczas odpowiedzi.
Metody:
• Podające (opowiadanie, rozmowa);
• Poszukujące (obserwacja, zabawy badawcze);
• Ekspresyjne (zabawy ruchowe);
Formy:
• Zbiorowe;
• Indywidualne;
• Zespołowe;
Środki dydaktyczne:
• Kostki lodu;
• Tekst opowiadania;
• Ilustracje do opowiadania;
• Ściereczki;
• Lupa;
• Talerzyki jednorazowe;
• Korona i różdżka;
• Kartki białego papieru dla każdego dziecka;
• Płyta CD z muzyką;
Przebieg:
1. „Pingwin” – interpretacja ruchowa piosenki wg. R. Domania.
2. „Gawronek poznaje zimę” Hanny Zdzitkowieckiej - słuchanie opowiadania.
3. Rozmowa kierowana na temat opowiadania:
• Dlaczego gawronek nie mógł spać?
• Co zrobił, żeby było mu cieplej?
• Co odpowiedział mu stary gawron na pytanie, dlaczego jest zimno?
• Co stało się z wodą w stawie?
• Czy gawronek napił się wody?
• Dlaczego gawronek nie mógł się napić wody?
• Co to jest zima?
• Co to jest śnieg?
• Co to jest mróz?
• Co to jest lód?
4. „Lodowe posągi” – zabawa ruchowa przy muzyce. W trakcie muzyki dzieci pląsają po całej sali, wirując jak płatki śniegu, jedno dziecko jest „zimową wróżką” i zamienia dzieci w lodowe posągi za dotknięciem zmrożonej różdżki.
5. „Jaki jest lód i śnieg?” –z abawy badawcze z lodem i śniegiem. Dzieci oglądają zamrożone kostki lodu i badają ich właściwości: dotykają, stukają, wąchają, oglądają przez lupę, badają jego strukturę (gładki, szorstki), obserwują co się z nim dzieje pod wpływem ciepła? Obserwują również śnieg i badają jego właściwości, co się z nim dzieje pod wpływem ciepła, czy śnieg jest czysty?
6. „Kule śniegowe” – zabawa ruchowo – naśladowcza. Dzieci dostają białe kartki papieru, z których zrobią kule śniegowe. Obiema rękami zgniatają kartkę, podrzucają, łapią, rozprostowują ją, następnie jedną ręką ponownie ją zgniatają, potem drugą ręką, improwizują ruchem rzucanie się śnieżkami, lepienie bałwana. Na zakończenie zabawy dzieci celują swoimi kulami do kosza.
Agnieszka Sulowska – Kubień