Scenariusz przedstawienia „Mamo, Tato nie pal”
Temat: Przedstawienie z Okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia o tytule „Mamo, Tato nie pal”
Grupa: dzieci czteroletnie
Cele ogólne:
- kształtowanie postaw antynikotynowych
- zapoznanie ze skutkami palenia papierosów
- wdrażanie do poszanowania własnego ciała
- udział w imprezach przedszkolnych
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi wymienić skutki palenia papierosów
- dostrzega korzyści płynące z niepalenia papierosów
- wie, że palenie innych osób (mamy, taty, babci, dziadka itp.) ma zły wpływ na jego zdrowie (bierne palenie)
- dziecko bierze czynny udział w przedstawieniu
- potrafi się zaprezentować
- potrafi powiedzieć wiersz
Metody: aktywizujące
Formy pracy: z całą grupą
Środki dydaktyczne: ilustracje(maski): zdrowe serce, serce tuż przed zawałem; piękne dłonie, dłonie żółte i pełne żył; piękna zdrowa twarz i twarz pomarszczona, pożółkła; osoba wysportowana i osoba kaszląca; oczy zdrowe piękne duże i oczy z zaćmą, piękne zdrowe usta; zdrowe płuca i czarne płuca; napis nie palę, zdrowe długie włosy i osoba prawie łysa; piękne białe zęby i zęby zepsute; duży papieros, plakat: „Dziewczynka w masce”, napis Mamo, Tato nie pal”, chusta animacyjna, muzyka: Vivaldi: Koncert g-mol Lato Presto, Polonez (Vangelis), Marsz.
Przebieg przedstawienia:
1. Przywitanie zebranych gości.
2. Zapoznanie z tytułem przedstawienia i przypomnienie, że dzień 25 listopada jest Światowym Dniem Rzucania Palenia.
3. Wejście grupy „palącej”: marsz prowadzi grupa dzieci przygnieciona papierosem, za nią podążają pozostali „zniewoleni” przez palenie niosąc na plecach różne „maski” np. zepsute zęby, żółte dłonie, pomarszczoną twarz itd. Marsz jest wolny, a muzyka bardzo smutna. W momencie ściszania się muzyki grupa siada w kole. Jest smutna i pochylona.
4. Wejście grupy „niepalącej” : każda wchodzącą osoba ma na brzuchu „zdrową maskę” np. piękne dłonie, zdrowe białe zęby, piękną zdrową twarz, zdrowe serce, zdrowe płuca itp. Marsz jest szybki, a muzyka radosna.
5. Nagle zmienia się muzyka i grupa „zdrowa” z przerażeniem patrzy co się dzieje, nagle zauważa drugą grupę i zaczyna biec wokół niej. W pewnym momencie dzieci zauważają, że druga grupa ma na plecach straszne maski, dzieciaki zachęcają grupę „palaczy aby poszła z nimi, aby stała ale oni nie mogą bo przygniatają ich „złe maski”. Nagle grupa „zdrowa podnosi „chorą” i zaczyna się przeciąganie, aby uwolnić ich z sidła nałogu, udaje im się zdjąć „złe” maski i wszyscy cieszą się, że są wolni. W trakcie radości wszyscy zauważają, że „złe maski nadal straszą, więc postanawiają przykryć ją chustą animacyjną. W trakcie muzyki biegną w kole zakrywając „złe” maski. Gdy muzyka się kończy wszyscy pochylają się zakrywają zupełnie „złe maski i papierosa”.
6. Grupa dzieci „dobrych i złych masek” znajduje się w przysiadzie, gdy podbiegają do niej pozostałe dzieci z grupy II, na sygnał nauczyciela wszyscy wstają i przy ekspresyjnej gestykulacji mówią wiersz: (wiersz ułożyłam sama)
1. Przedszkolaczek mądre dziecię,
pragnie żyć w pachnącym świecie.
2. A papieros strasznie śmierdzi
i zabiera dobre chęci.
3. Papierosy są do bani,
tak nam mówi nasza pani.
4. Mamo, tato wybierz życie ,
przestań palić nawet skrycie.
5. Chcę być zdrowy i radosny!
Czy zapomniał świat dorosłych???
7. Zakończenie przedstawienia.
Scenariusz i przedstawienie przygotowała:
Angelika Sambok