KONSPEKT ZAJĘĆ DLA GRUPY DZIECI 5-LETNICH
Temat kompleksowy: Uczestniczymy w świątecznych tradycjach.
Temat zajęć: Słuchamy opowiadania Cz. Janczarskiego „Baletniczka i kominiarczyk”. Dziecko wypowiada się na temat jego treści; próbuje ocenić zachowanie bohaterów.
„Nasza choinka” – wykonujemy, nazywamy i dekorujemy choinkę w sali przedszkolnej różnorodnymi ozdobami: malujemy farbami plakatowymi figurki z masy solnej i papierowe bombki; sklejamy łańcuch z pasków papieru.
Cele:
Dziecko:
- wypowiada się pełnymi zdaniami na temat treści opowiadania
- próbuje opisać zachowanie bohaterów
- zapoznaje się z dawnym i obecnym sposobem strojenia choinki
- nazywa i rozpoznaje kolory podstawowe
- potrafi wykonać ozdoby choinkowe: pomalować farbami papierowe bombki i figurki z masy solnej, wykonać łańcuch odpowiednio sklejając paski papieru.
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie Cz. Janczarskiego pt.: „Baletniczka i kominiarczyk”
- ilustracje choinki
- dwie opaski na głowę z gwiazdkami
- farby plakatowe
- figurki z masy solnej i papierowe bombki wykonane wcześniej przez dzieci
- paski kolorowego papieru
- klej
- magnetofon
- płyty Cd: „Kolędy i pastorałki”, „Tańce w kręgu dla najmłodszych”
Przebieg zajęć:
1. Czynności porządkowe, sprawdzenie listy obecności.
2. Powitanie z dziećmi:
- zabawa integracyjna „Iskierka”
- „Taniec powitalny” według programu I. Czerwińskiej „Tańce w kręgu dla najmłodszych.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć - rozwiązanie zagadki słownej ( rozwiązanie: choinka).
4. Rozmowa z dziećmi na temat dawnego sposobu strojenia choinki ( jabłka,
cukierki, pierniki, zabawki z papieru, z gliny, świeczki) i obecnego
( gotowe ozdoby, kolorowe, błyszczące bombki, zabawki, łańcuchy, lampki elektryczne ).
5. Wspólne śpiewanie piosenki „Aniołki”.
6. Słuchanie bajki Cz. Janczarskiego "Baletniczka i Kominiarczyk".
- wypowiedzi na temat wysłuchanej bajki
- wyrażanie swoich uczuć i uczuć bohaterów opowiadania
- próba opisu zachowań bohaterów opowiadania, wskazanie momentu, który decyduje o zmianie stosunku Baletniczki do Kominiarczyka
- zwrócenie uwagi na takie wartości jak: przyjaźń, pomoc, miłość i odwzajemnianie tych uczuć.
7. Zabawa ilustracyjna do piosenki „Gwiazdka”.
8. „Ozdoby choinkowe” – omówienie sposobu wykonania ozdób na choinkę w sali przedszkolnej.
9. Wykonanie prac przez dzieci
- malowanie farbami plakatowymi wcześniej przygotowanych przez dzieci figur z masy solnej (gwiazdki, dzwoneczki, choinki, księżyce, serduszka);
- malowanie farbami wykonanych w ranku bombek z papieru i gazy
- sklejanie łańcucha z pasków papieru
10. Wspólne ozdabianie choinki i śpiewanie znanych dzieciom kolęd i pastorałek.