SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH
PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE INTEGRACYJNEJ
TEMAT ZAJĘĆ: Dzień pod znakiem litery „b"
CELE OGÓLNE:
wprowadzenie pisanej i drukowanej litery „b”, „B”,
określenie głoski „b” jako spółgłoski,
utrwalenie poznanych liter,
doskonalenie umiejętności wyszukiwania poznanej litery wśród innych liter i w wyrazach oraz układanie z rozsypani literowej wyrazu „bocian”,
ćwiczenia sprawności grafomotorycznej,
aktywne uczestnictwo dzieci w zabawie ruchowej przy muzyce,
estetyczne wykonywanie prac plastycznych.
CELE OPERACYJNE – dziecko:
rozpoznaje graficzny obraz litery „b”, „B” i identyfikuje go z głoską „b”,
wyszukuje poznaną literę wśród innych liter i w wyrazach,
ułoży z rozsypanki literowej wyraz „bocian”,
wykona ćwiczenia grafomotoryczne,
dba o estetyczny wygląd pracy plastycznej,
aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej przy muzyce.
METODY:
czynna – zadania stawiane do wykonania,
słowna – instrukcja.
FORMY:
indywidualna,
grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
karteczki z literkami,
wyrazy do globalnego czytania,
maska bociana,
opaski z motywem żaby,
druciki kreatywne,
obrazek konturowy bociana,
plastelina,
kolorowy papier
rozsypanka wyrazowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Dziecko znajduje krzesełko z wizytówką swojego imienia.
2. Odkrywanie elementów – „Jaka literka schowała się pod karteczkami”? – rozpoznawanie poznanych liter, wyszukiwanie swoich imion.
3. Pokaz małej i wielkiej, drukowanej i pisanej litery „b”, na podstawie wyrazów: buty, Beata.
4. Wychwycenie słów z głoską „b” w wierszu.
B jest pękate jak 2 balony,
lubi banany, gumy, batony,
ryby, budynie i bombonierki,
barszcz i buraki,
bób i cukierki.
5. Podawanie przykładów innych słów zaczynających się głoską „b”.
6. Zabawa ruchowa „Bocian i żabki”.
Jedno dziecko jest bocianem a pozostałe dzieci są żabkami. W czasie słuchanej muzyki żabki skaczą po łące, gdy muzyka milknie wybiega bocian a żabki jak najszybciej muszą wbiec do swoich kałuży. Ta żabka, która zostanie złapana przez bociana przed wskoczeniem do kałuży będzie następnie odgrywała rolę bociana.
7. Wyszukiwanie poznanej litery wśród innych liter i w wyrazach.
8. Odtwarzanie kształtu litery w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi.
9. Próba uformowania przez dzieci małej i wielkiej litery „b”, „B” z drucika kreatywnego.
10. Praca na kartach pracy,
Dzieci młodsze – ich zadaniem jest jak najdokładniej wylepić plasteliną lub wykleić kawałkami kolorowego papieru dziób i nogi bociana.
Dzieci starsze z rozsypani literowej układają wyraz „BOCIAN” i przyklejają go pod obrazkiem. Kolorują postać bociana wg własnego pomysłu.
Opracowała:
Katarzyna Dworecka – Kozon
nauczyciel wychowania przedszkolnego