Prowadzący – ..................................
Obserwator – ..................................
Klasa – II d
Czas – 45 min.
Data – ..................................
Scenariusz lekcji wychowawczej
Temat: Zasady komunikowania się.
Cele operacyjne:
- kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania.
Metody i formy pracy: praca w parach, ćwiczenia indywidualne.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Wyłonienie tematu:
- przedstawienie tematu,
- wstępne informacje (wyjaśnienie nauczyciela dotyczące znaczenia pojęcia – komunikowanie się).
3. Realizacja tematu, główna część lekcji:
- wyjaśnienie zasady komunikowania się,
- omówienie przez nauczyciela sposobu wykonywania ćwiczenia przez klasę,
- realizacja ćwiczenia związanego z wykonywaniem rysunków zgodnie z poleceniem nauczyciela zawartym w instrukcji (rozumienie zakodowanej intencji),
- porównanie prac uczniów i omówienie wykonanego ćwiczenia,
- interpretacja wykonanego zadania przez nauczyciela,
- wyjaśnienie nauczyciela dotyczące sposobu wykonania kolejnego ćwiczenia,
- uczniowie w parach realizują zadanie. Jedna osoba zawiązuje oczy drugiej i otrzymuje prosty rysunek. Następnie każdy uczeń z rysunkiem instruuje ucznia w parze z zawiązanymi oczami w jaki sposób ma wykonać rysunek, którego wcześniej nie widział. Uczeń z zawiązanymi oczami słuchając wskazówek stara się narysować taki rysunek na swojej kartce. Po zakończonej pracy uczeń zdejmuje z oczu opaskę i porównuje swój rysunek ze wzorem.
- porównanie i omówienie prac,
- zamiana ról w parach i ponowne wykonanie ćwiczenia,
- omówienie zasad komunikacji na przykładach wykonywanych ćwiczeń. Zasady komunikowania się między uczniami oraz między uczniem i nauczycielem.