SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat: Wielozdaniowe wypowiedzi na temat jesiennych zwyczajów zwierząt na podstawie własnych obserwacji, książek przyrodniczych, czasopism , encyklopedii i uzupełnionych kart.
Cel ogólny: umiejętność wyszukiwania , porządkowania i wykorzystania informacji.
Cele szczegółowe:
uczeń wie, które ptaki odlatują od nas na zimę, a które przylatują,
rozpoznaje zwierzęta leśne,
wie, w jaki sposób zwierzęta przystosowują się do zimy,
potrafi korzystać z różnych źródeł podczas gromadzenia wiadomości dotyczących trybu życia zwierząt i wypowiadać się na ich podstawie i podstawie własnych obserwacji,
potrafi pracować w grupie,
aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody:
podająca,
poszukująca,
praktycznego działania.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: jesienna ilustracja, tekst H. Zdzitowieckiej „Powitania i pożegnania”, karty pracy, książki przyrodnicze np. „Przyroda”, „Atlas ptaków”, „Zwierzęta polne”, „Razem ze słonkiem”, „Tajemnice przyrody”, „Ssaki polski”, encyklopedie, czasopisma.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie: zabawa – Witam tych, którzy
- lubią zwierzęta,
- mają ciemne włosy,
- lubią czekoladę,
- lubią jesień.
2.Zabawa w skojarzenia:
Dzieci stoją w kręgu, rzucają do siebie maskotkę. Ten kto ją złapie podaje słowa kojarzące się z jesienią.
3.Pogadanka o jesieni na podstawie ilustracji:
Jaką porę roku przedstawia ilustracja?
Po czym poznajemy, że to jesień?
Co możemy zaobserwować w lesie?
Jakie zwierzęta rozpoznajesz na ilustracji?
4. Podział uczniów na trzy grupy poprzez losowanie numerków.
5.Wyszukiwanie i czytanie informacji o zwyczajach zwierząt – rozwiązywanie kart pracy. Każda grupa otrzymuje kartę pracy, w której znajdują się zadania do wykonania.
Gr. I – czyta tekst „Powitania i pożegnania”, podkreśla nazwy ptaków odlatujących i przylatujących na zimę. Swoje wiadomości uzupełniają nazwami ptaków ze zgromadzonych książek i czasopism, wpisują do tabelki.
Gr. II – wyszukuje w zgromadzonych książkach wiadomości o zwierzętach, które zasypiają na zimę i nie zasypiają oraz na temat miejsc ich zimowania.
Gr. III – rozwiązuje zagadkę i wyszukuje wiadomości na temat zwyczajów wiewiórki.
6.Wielozdaniowe wypowiedzi na temat zwyczajów zwierząt na podstawie własnych obserwacji, książek czasopism i wypełnionych kart pracy. Poszczególne grupy kolejno prezentują swoje wiadomości.
7.Podsumowanie zajęć:
Czego ciekawego nauczyliście się na zajęciach?
Co sprawiło wam trudności i kłopoty?
Czy każdy jest z siebie zadowolony?
Oceń swoją aktywność na zajęciach.
Uczniowie zaznaczają ocenę w skali 1 – 5.
Opracowała: Jolanta Widera
nauczyciel świetlicy PSP nr 3 w Paczkowie.