KONSPEKT
Przedmiot: technologia prac w obiektach hotelarskich
Klasa: IIb, pracownik pomocniczy gastronomii hotelowej.
Nauczyciel: mgr Agnieszka Majewska
Data: 22.03.2011r.
Temat: Predyspozycja psychiczne i fizyczne pracownika służby pięter
I. Cele lekcji: uczeń utrwali wiadomości dotyczące obowiązków pracowników służby pięter, uczeń uzmysłowi sobie, jakie wymagania stawie się pracownikom służby pięter – szczególnie pokojowym,
II. Metody dydaktyczne: pogadanka, burza mózgów, wyjaśnienie, metody praktyczne – ćwiczenia przedmiotowe
III. Środki dydaktyczne: zeszyty przedmiotowe,
IV. Zasady nauczania: poglądowości, łączenia teorii z praktyką, przystępności
V. Czas trwania lekcji: dwie jednostki lekcyjne
VI. Tok lekcji:
1. Sprawy organizacyjne
• Powitanie uczniów
• Sprawdzenie obecności
2. Podanie tematu lekcji i zaznaczenie celów zajęć
3. Realizacja tematu
• Zapis tematu zajęć w zeszycie przedmiotowym.
• Powtórzenie i utrwalenie wiadomości na temat obowiązków pracowników służby pięter.
• Ustalenie z uczniami, że praca na stanowisku służby pięter wymaga odpowiednich predyspozycji, wymienienie niektórych z nich.
• Podanie uczniom zadania do wykonania: wypisanie pożądanych i niepożądanych cech pokojowe (zał. 1)
• Wspólne weryfikowanie tabeli i ustalenie jej odpowiedniej treści.
• Podanie uczniom treści drugiego zadania: „Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem hotelu. Zredaguj ogłoszenie o pracę na stanowisko pokojowej.”
• Prezentowanie przez uczniów samodzielnie wykonanego zadania.
4. Podsumowanie lekcji
• Powtórzenie nowych wiadomości
• Podsumowanie lekcji
• Nagrodzenie najaktywniejszych uczniów
5. Pożegnanie z uczniami i zakończenie lekcji
Załącznik 1.
tabela z dwiema kolumnami, ich nazwy to: Cechy pożądane oraz Cechy niepożądane