SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Obszar : Wychowanie przez sztukę...(6,7,8)
Przedszkole Nr 9, „Leśne Ludki ”, ul. Radosna 4, Gniezno
Nauczyciel prowadzący: Anita Gawron
Grupa: 5/6-letnich „Liski”
Temat kompleksowy: Jest coraz chłodniej , wszyscy przygotowują się do zimy
Temat szczegółowy: „SKARBY JESIENI” –rozwijanie aktywności twórczej i wyobraźni dziecka
Cele ogólne:
- kształtowanie zamiłowań artystycznych
- uwrażliwianie dzieci na piękno literatury, sztuki i muzyki klasycznej
- stwarzanie okazji do wymiany wrażeń, przeżyć , nastrojów i interpretacji własnej
Cele szczegółowe:
dziecko na zajęciach:
- wspólnie z innymi powita przybyłego gościa „Panią Jesień” aktywnie uczestnicząc w zabawie integracyjnej „Listek przyjaźni”
- poprawnie rozwiąże zagadkę słowną (jesień)
- wypowie się nt obrazka sytuacyjnego „Jesień w parku”
-wspólnie z innymi zaśpiewa piosenkę pt. „Malowała jesień” obrazując słowa piosenki ruchem, gestem
- czynnie uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej „Muzyka lasu” wg Betti Strauss „Pizzicatto” (Delibes)
- uważnie wysłucha wiersza B. Lewandowskiej pt. : „Kolorowy bukiet”, wypowie się na temat wysłuchanego utworu
- odpowiednio reaguje na zmianę akompaniamentu podczas zabawy rytmicznej „Spacer po lesie ”
- poprawnie segreguje , przeliczy i porówna elementy – sylwety kolorowych liści podczas zabawy matematycznej „Jesienny bukiet”
- czynnie uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej „Taniec przyjaciół lasu” wg Betti Strauss „Gigu” (Heandel)
-pobudzi własną wyobraźnie, ekspresje muzyczną w zabawie relaksacyjnej „Drzewa”
- inspirowane muzyką wykona prace plastyczną „ Kolorowe listki”
- wspólnie z innymi komponuje „Drzewo przyjaźni ”
- dokona ewaluacji zajęć wykorzystując kolorowe „Listki” - wyrazi własne przeżycia, emocje
Metody: słowna, czynna, oglądowa, metody aktywizujące
Formy: indywidualna, w grupach, zbiorowa z cała grupą,
Środki dydaktyczne: sylwety kolorowych liści, kolorowe chusty, obrazek sytuacyjny „Jesień w parku”, kolorowe obręcze, kawałki kolorowej krepy, kubeczki po jogurtach, gumki, tekst zagadki słownej, płyta CD z piosenką „Malowała jesień”, podkłady muzyczne do zabaw z odpowiednim akompaniamentem, fragmentami muzyki klasycznej, relaksacyjnej, tekst wiersza B. Lewandowskiej pt. : „Kolorowy bukiet”, farby, pędzle , papierowa taśma, duże kartki kolorowego bristolu z sylwetami drzew zrobionych z szarego papieru, tabliczka do czytania globalnego wyrazu – jesień, kolorowe listki do ewaluacji, pisaki, ołówki, nożyczki, wiklinowy koszyczek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie zabawa integracyjna „Listek przyjaźni” rozwijanie wrażliwości słuchowej i ekspresji muzycznej dziecka z wykorzystaniem muzyki klasycznej
Dziecko wyrazi ruchem, gestem słyszaną muzykę, dzieci kolejno przekazują sobie listek
2.Rozwiązanie zagadki słownej (jesień) - rozwijanie zdolności skojarzeniowych dziecka, czytanie globalne, doskonalenie zdolności analizy i syntezy wyrazów
Dziecko poprawnie rozwiąże zagadkę związaną z jesienią, dokona analizy i syntezy wyrazów
3.Opis słowny obrazka pt.: „Jesień w parku” - rozwijanie zdolności budowania dłuższych wypowiedzi słownych, słownego opisu prezentowanego obrazka
4.Utrwalenie piosenki pt.: „Malowała jesień” rozwijanie wrażliwości słuchowej i zdolności wokalnych dziecka
Dziecko wspólnie z innymi zaśpiewa piosenkę „Malowała jesień”, obrazując słowa ruchem, gestem
5.Zabawa muzyczno - ruchowa „Muzyka lasu” wg Betti Strauss „Pizzicatto” (Delibes) - rozwijanie wrażliwości słuchowej, zdolności tanecznych dziecka
Dziecko porusza się w rytm słyszanej muzyki, wyrazi się poprzez ruch, aktywnie bierze udział w słuchaniu muzyki wykorzystując plastikowe kubeczki, gumki, kawałki kolorowej krepy
6.Wiersz pt. : „Kolorowy bukiet” B. Lewandowskiej – rozwijanie zdolności skupienia uwagi na słowie czytanym, wypowiedzi na podstawie wysłuchanego utworu
7.Zabawa rytmiczna z wykorzystaniem sylwet kolorowych liści „Spacer po lesie” - rozwijanie słuchu muzycznego, kształtowanie poczucia rytmu
Dziecko odpowiednio reaguje na zmianę akompaniamentu: maszerując, biegając , podskakując po obwodzie koła
8.Zabawa matematyczna „Jesienny bukiet” z wykorzystaniem barwnych liści i kolorowych obręczy - rozwijanie zdolności matematycznych tj. segregowanie, przeliczanie elementów, porównywanie liczebności zbiorów
9.Zabawa muzyczno- ruchowa „Taniec przyjaciół lasu” wg Betti Strauss „Gigu” (Heandel) - rozwijanie wrażliwości słuchowej, zdolności tanecznych dziecka
Dziecko wspólnie z innymi wyrażają się za pomocą ruchu, odpowiednich umownych gestów
10.Zabawa relaksacyjna „Drzewa” z wykorzystaniem kolorowych chust - rozwijanie wyobraźni, ekspresji muzycznej dziecka
Dziecko rozwinie własną wyobraźnie, wsłuchując się w rytm muzyki, słowa opowieści
11.Praca plastyczna inspirowana muzyką „Kolorowe listki” – obrysowanie elementu rytmiczne stępowanie kolorową farbą przy dźwiękach muzyki - kształtowanie zdolności manualnych i plastycznych dziecka
Dziecko obrysuje własne dłonie nie odrywając przy tym ręki, rytmicznie stępuje ruchami naprzemiennymi odrysowane elementy, następnie wycina i ozdabia dłonie – zamienione w jesienne listki
12.Wspólne komponowanie „Drzewa przyjaźni” , ozdabianie go wcześniej wykonanymi liśćmi - kształtowanie zdolności społecznych – zgodnej pracy w grupie
Dziecko wspólnie z innymi komponuje „Drzewo przyjaźni”
Przydatne do zadania Duże kartki kolorowego papieru z sylwetami drzew zrobionych z szarego papieru, listki wykonane przez dzieci
13.Ewaluacja zajęć „Kolorowe Listki” - wyrażanie opinii na dany temat, przy pomocy symbolu graficznego - nazywanie własnych emocji