Numer: 17748
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Zmienny wiatr" - aktywizowanie dzieci do działań poprzez udział w zabawach eksploracyjnych i doświadczalnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Obszar 11 : Pomaganie dzieciom w rozumieniu zjawisk atmosferycznych i
unikaniu zagrożeń
Przedszkole Nr 9, „Leśne Ludki ”, ul. Radosna 4, Gniezno

Nauczyciel prowadzący: Anita Gawron
Grupa: 6-letnich „Liski”
Temat kompleksowy: Zimno coraz zimniej
Temat szczegółowy: „ZMIENNY WIATR” – aktywizowanie dzieci do działań poprzez udział w zabawach eksploracyjnych i doświadczalnych
Cele ogólne:
- kształtowanie wiedzy na temat zjawisk atmosferycznych
- aktywizowanie dzieci do działania i badania własnego otoczenia
- stwarzanie okazji do zabaw eksploracyjnych i doświadczalnych

Cele szczegółowe:
dziecko na zajęciach:
- wspólnie z innymi weźmie udział we wspólnym powitaniu aktywnie uczestnicząc w zabawie integracyjnej „Całuski”
- wspólnie z innymi zaśpiewa piosenkę pt. „Cztery żywioły” obrazując słowa piosenki ruchem, gestem
- poprawnie rozwiąże zagadkę słowną (wiatr)
- aktywnie uczestniczy w pogadance nt „Jak powstaje i czym jest wiatr?”
- czynnie uczestniczy w zabawie badawczej „Fabryka wiatru”
- uważnie wysłucha wiersza M. Kownackiej pt. : „Cztery wiatry”, wypowie się na temat wysłuchanego utworu
- weźmie udział w zabawie eksploracyjnej „”Wesołe obłoczki”, zgodnie współpracując w parach
- uczestniczy w zabawie integracyjnej „Wesoły wiatr”, zgodnie współpracuje w grupie
- rozwinie myślenie przyczynowo skutkowe podczas układania historyjki obrazkowej „Balonik”, „Mój samolot”
- wspólnie z innymi komponuje prace plastyczną „Wesoły latawiec ”
- dokona ewaluacji zajęć wykorzystując „Kolorowe chmurki” - wyrazi własne przeżycia i emocje w sposób graficzny

Metody: słowna: pogadanka, słowny opis, czynna, zabawy eksploracyjne i badawcze, oglądowa, metody aktywizujące
Formy: indywidualna, w grupach, zbiorowa z cała grupą,
Środki dydaktyczne: sylwety kolorowych liści, płyta CD z piosenką „Całuski”, „Cztery żywioły”, podkłady muzyczne do zabaw z odpowiednim akompaniamentem - fragmentami muzyki klasycznej, historyjka obrazkowa „Balonik”, „Mój samolot”, kolorowe balony, tekst zagadki słownej o wietrze, tekst M. Kownackiej pt. : „Cztery wiatry”, wiatrak elektryczny, kamienie, drewniane klocki, piłeczki pingpongowe, kawałki waty , słomki, wesołe chorągiewki – kawałki kolorowej krepy, samoloty, folia malarska, kolorowe chmurki do ewaluacji zajęć, sylwety do wiersza, latawce w czerech kolorach (żółty, zielony, czerwony, niebieski), stroje wiatrów, wiklinowy koszyczek, pisaki, kredki, kleje, napisy do czytanie globalnego: strony świata (N, S, E, W), wichura, energia, wiatrak, wiatr, obrazki wiatraków, huraganu, mapa Polski, kawałki kolorowego papieru, kawałki styropianu, foliowy woreczek.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Powitanie zabawa integracyjna „Całuski” (wg Klanzy) - rozwijanie wrażliwości słuchowej i ekspresji muzycznej dziecka
Dziecko wyrazi ruchem, gestem słyszaną muzykę
2.Utrwalenie piosenki pt.: „Cztery żywioły” - rozwijanie wrażliwości słuchowej i zdolności wokalnych dziecka
Dziecko wspólnie z innymi zaśpiewa piosenkę „Cztery żywioły”, obrazując słowa piosenki poprzez ruch, gest
3.Zagadka słowna (wiatr) - rozwijanie zdolności skojarzeniowych dziecka, czytanie globalne, doskonalenie zdolności analizy i syntezy wyrazów
Dziecko poprawnie rozwiąże zagadkę związaną z wiatrem, dokona analizy i syntezy wyrazu
4.Pogadanka na temat „Jak powstaje i czym jest wiatr?” - rozwijanie zdolności budowania dłuższych wypowiedzi słownych
Dziecko wypowie się na temat wiatru ,prezentowanych ilustracji odpowiednio dopasowując kartoniki z nazwami do prezentowanych obrazków (obrazki przedstawiające wiatraki, huragan, wyrazy do czytania globalnego: energia, wiatrak, wichura, huragan)
5.Zabawa badawcza „Fabryka wiatru” z wykorzystaniem balonów, kawałków kolorowej krepy - wyzwalanie aktywności do samodzielnego doświadczania, wyciąganie wniosków z przeprowadzonych badań
Dziecko weźmie czynny udział w zabawie badawczej z wykorzystując:
- własny oddech – dmucha wprawiając kartkę w ruch, nadmuchuje i wypuszcza
- elektryczny wiatrak – próby łapania wiatru w woreczek foliowy, wprawianie w ruch kawałków kolorowej krepy
6.Wiersz pt. : „Cztery wiatry” M. Kownackiej - rozwijanie zdolności skupienia uwagi na słowie czytanym, wypowiedzi na podstawie wysłuchanego utworu
7.Zabawa eksploracyjne w parach „Wesołe obłoczki” - zwrócenie uwagi dzieci na określone zjawisko, zgodna współpraca w parach, wyciągnie logiczne wnioski
Dziecko zgodnie współpracując w parze bierze czynny udział w eksperymencie „Wesołe obłoczki” – przy użyciu słomki i własnego oddechu stara się przesunąć w stronę kolegi : kawałki waty, styropian, kamień , piłeczkę pingpongowa , drewniany klocek – starając się wyciągać przy tym i zbudować logiczne wnioski
8.Zabawa integracyjna „Wesoły wiatr”- kształtowanie poczucia przynależności do grupy, kształtowanie poczucia rytmu
Dziecko zgodnie współpracuje z grupą, porusza folią malarską wspólnie z innymi dziećmi do rytmu słyszanej muzyki
9.Historyjka obrazkowa „Balonik”, „Mój samolot” - rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego, zdolności budowania poprawnych wypowiedzi słownych
Dziecko poprawnie ułoży i opowie treść historyjek obrazkowych stosując określenia następstw czasu
10.Praca plastyczna „Wesołe latawce ” wspólne komponowanie pracy - kształtowanie zdolności plastycznych, społecznych – zgodna pracy w grupie
Dziecko wspólnie z innymi komponuje i ozdabia sylwetę „Wesołego latawca”, potrzebne, przydatne: sylwety dużych latawców wykonanych z kolorowego Bristolu, kolorowe ozdoby (chmurki, słoneczka , kolorowe liście , kropelki, śnieżki-kawałki waty)
11.Ewaluacja zajęć „Kolorowe chmurki” - wyrażanie opinii na temat zajęć , nazywanie własnych emocji , wyrażając je w formie graficznego symbolu uśmiechniętej bądź smutnej buźki

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.