SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Obszar 11 : Pomaganie dzieciom w rozumieniu zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń
Przedszkole Nr 9, „Leśne Ludki ”, ul. Radosna 4, Gniezno
Nauczyciel prowadzący: Anita Gawron
Grupa: 6-latki „Zajączki”
Temat kompleksowy: Witaj Nowy Roku
Temat szczegółowy: „Cztery pory roku krok po kroku” – wdrażanie metod aktywizujących podczas zajęć edukacyjnych
Cele ogólne:
- znajomość poszczególnych pór roku (cykliczności ich występowania)
- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w poszczególnych porach roku
- rozwijanie aktywności twórczej dzieci poprzez aktywne działanie
- rozwijanie umiejętności zgodnego współdziałania i współpracy w
grupie
Cele szczegółowe:
dziecko na zajęciach:
- zobrazuje ruchem gestem słowa piosenki pt.: „Noworoczna piosenka”
- odpowiednio skojarzy i dopasuje kolor do wybranej pory roku
- określi pierwszą głoskę i podzieli nazwy poszczególnych pór roku na sylaby, głoski
- uważnie wysłucha prezentowany fragment wiersza
- czynnie uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej „Gigu” (Heandel)
- wykona kalendarz i wypowie się na temat cyklicznych zmian pór roku
- opisze słownie obrazki sytuacyjne – pory roku...
- dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie, w poszczególnych porach roku
- czynnie uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej „Pizzicatto” (Delibes)
- wraz z innymi dziećmi wspólnie ułoży puzzle, określi jakiej pory
roku one dotyczą, z rozsypani literowej ułoży nazwę danej pory roku
- trafnie określi jaki element nie pasuje do danej pory roku
- naśladuje za pomocą ruchu zimowe sporty
- dopasuje obrazek do odpowiedniej pory roku
- poprawnie wykorzysta do zabawy kawałki gazet
- rozpozna i odpowiednio nazwie cyfrę, dopasuje do niej odpowiednią liczbę elementów
- wspólnie z pozostałymi członkami grupy wykona prace plastyczną „Kolorowe drzewa”
- zgodnie współdziała i współpracuje w grupie
- zaprezentuje wspólnie wykonaną prace
Metody: słowna, czynna, oglądowa, metody aktywizujące
Formy: indywidualna, w grupach, zbiorowa z cała grupą,
Środki dydaktyczne: CD z tekstem i melodią piosenki pt.: „Noworoczna piosenka” , obrazki sytuacyjne – „Pory roku”, Fragment wiersza M. Majewskiej, kartoniki z obrazkami , puzzle – „Cztery pory roku”, tekst rymowanki „Przygoda pingwinka”- cyfry, kartoniki z sylwetami pingwinków (w zakresie od 1-5), utworu muzycznego „Pizziciatto” ”(Delibes) ,
„Gigu” (Heandel), kubeczki, gumki i serpenty, sylwety skrzatów , figurka starego roku, wyrazy do czytania globalnego (wiosna, lato, jesień, zima), puzzli „Cztery pory roku – krok po kroku”, rozsypanka literowa, pory roku , obrazki o tematyce związanej ze sportem, tekst rymowanki „Wiosna, lato, jesień, zima...”, kawałki starych gazet, balony, pisaki, szary papier z nakreślanymi sylwetami drzew, klej, papierowe sylwety liści kwiatów, płatków, kropel deszczu, wata, sylwety jabłek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie – przedstawienia gościa „Pan Rok”
2.Piosenka „Noworoczna piosenka” – zabawa taneczno- integracyjna (dzieci obrazują słowa piosenki ruchem gestem)
3.Kojarzenie kolorów z odpowiednią porą roku , utrwalenie nazw poszczególnych pór roku – odczytywanie globalne, analiza i synteza wyrazów: (wiosna, lato, jesień ,zima)
4.Fragment wiersza M. Majewskiej – rytmiczne wypowiadanie tekstu – zwrócenie uwagi dzieci na cykliczność pór roku.
„Raz w koło, raz w koło,
rok się kręci w wesoło.
Karuzeli nikt nie wstrzyma ,
wiosna, lato , jesień, zima”
5.Zabawa muzyczno - ruchowa wg Betti Schtraus – aktywne słuchanie utworu muzycznego „Gigu” (Heandel)
6.Praca indywidualna ”Kalendarz- pór roku ”- dzieci tworzą cykliczny kalendarz przyrody – dziecko dostrzega zmiany zachodzące w poszczególnych porach roku (burza mózgów), zwróci uwagę na świat flory oraz fauny, odpowiednio dopasuje cechy ubioru do pory roku
7.Zabawa muzyczno - ruchowa wg Betti Schtraus – aktywne słuchanie utworu muzycznego „Pizziciatto”(Delibes) z wykorzystaniem kubeczków, gumek i serpentyn
8.Praca w grupach-układanie puzzli „Cztery pory roku – krok po kroku”
– dziecko ułoży z poszczególnych kawałków rozsypani obrazek – prawidłowo ułoży z rozsypani literowej i określą nazwę danej pory roku
9.Zabawa „Co tu nie pasuje...” – rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, logicznego myślenia
10.Zabawa ruchowo- naśladowcza -„Sport to zdrowie” – dziecko recytując tekst naśladuje poszczególne sporty odpowiednio kojarzą je z dana porą rok
WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA
KRĄŻĄ DOOKOŁA,
ZGADNIJ, JAKA PORA ROKU
DO ZABAWY WOŁA.
11.Dopasowywanie wylosowanych kartoników z obrazkami do odpowiednich pory roku
12.Zabawa dźwiękonaśladowcza z wykorzystaniem gazet
-WIOSNA – pukanie palcami w gazetę (wiosenny deszcz)
-LATO – poruszanie lekko gazetą (letni wietrzyk)
-JESIEŃ – uderzanie dłonią o gazetę (jesienne kałuże)
-ZIMA –szuranie gazeta (skrzypienie śniegu)
13.Zabawy matematyczne z rymowanką „Przygoda pingwinka ” – utrwalenie znajomości kojarzenia liczby z odpowiednią cyfrą w zakwasie 1-5
14.Praca plastyczna „Kolorowe drzewa” – dzieci w grupach przy użyciu szarego papieru, kleju, kredek i dostępnych im środków wypełnia starannie kolorem sylwetę drzewa i odpowiednio do wyznaczonej pory roku ozdabiają je
15.Ewaluacja zajęć z wykorzystaniem balonów – dzieci rysują na balonach wesołe bądź smutne buzie