SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Obszar 13 : Wspomaganie rozwoju intelektualnego wraz z edukacja
matematyczną
Przedszkole Nr 9, „Leśne Ludki ”, ul. Radosna 4, Gniezno
Nauczyciel prowadzący: Anita Gawron
Grupa: 6-letnich „Liski”
Temat kompleksowy: Wiosna w pełni
Temat szczegółowy: „Wesoły wyścig” – tworzenie gier planszowych rozwijanie umiejętności matematycznych za pomocą gier dydaktycznych
Cele ogólne:
- kształcenie umiejętności w zakresie tworzenia z gier planszowych
- nabywanie umiejętności poprawnego korzystania z gier, przestrzeganie ustalonych reguł
- rozwijanie umiejętności matematycznych za pomocą gier dydaktycznych
Cele szczegółowe:
dziecko na zajęciach:
- wspólnie z innymi weźmie udział we wspólnym powitaniu aktywnie uczestnicząc w zabawie integracyjnej „Ja dziesięć palców mam”
- wspólnie z innymi weźmie czynny udział w zabawie matematycznej „Domino matematyczne”, zapamiętuje zasady gry i stosuje się do nich
- zgodnie w zespołach skonstruuje plansze do gry
- dostrzeże i poprawnie utworzy rytm matematyczny
- aktywnie uczestniczy we wspólnym tworzeniu gry planszowej, ustalaniu reguł gry
- rozumie przeznaczenie pionków, poprawnie odlicza pola
- korzysta umiejętnie z kostki i poprawnie przelicza pola
- zaśpiew piosenkę pt.: „Umiem liczyć do 10”, obrazuje poprzez ruch gest słowa piosenki
- rozwinie własną wyobraźnię, zdolności matematyczne indywidualnie tworząc grę w kartach pracy
- dokona ewaluacji zajęć wykorzystując „Emotikony buziek” – udziela odpowiedzi na pytania, wyrazi własne przeżycia, emocje oraz wiedzę w sposób graficzny
Metody: słowna, czynna, oglądowa, metody aktywizujące
Formy: indywidualna, w grupach, zbiorowa z cała grupą,
Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenką „Ja dziesięć palców mam”, „Umiem liczyć do 10”, kolorowe kartoniki do gry matematycznej „Domino matematyczne”, kolorowe plansze do gry, kolorowy chodniczek (koła), kolorowe figury geometryczne do tworzenia rytmu matematycznego, pionki, kostka, sylwety wykorzystane do gry: dwóch zajączków, kurczaków, psa, dwóch marchewek, wody, marker, katy pracy- „Moja gra”, emotikony buziek, wiklinowy koszyczek, napisy: start, meta, kredki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie zabawa integracyjna „Ja dziesięć palców mam” (wg. Klanzy) - rozwijanie wrażliwości słuchowej i ekspresji muzycznej dziecka,zdolności poprawnego liczenia
Dziecko śpiewa poprawnie przeliczając, odwzoruje ruchem, gestem słowa wesołej piosenki
2.Zabawa matematyczna „Domino matematyczne” - rozwijanie zdolności poprawnego liczenia, przeliczania, dopasowywanie ilości oczek na kostce do danej cyfry i na odwrót
3.Tworzenie planszy do gry matematycznej „Wesoły wyścig” - zgodna współpraca w grupach zadaniowych
Dziecko współpracując wspólnie z innymi tworzy chodnik do gry planszowej
4.Tworzenie rytmów matematycznych - rozwijanie zdolności dostrzegania i budowania rytmu powtarzających się elementów
5.Tworzenie gry matematycznej „Wesoły wyścig” - wspólnie z innymi ustala, zapamiętuje i przestrzega reguły gry, weźmie czynny udział w tworzeniu gry matematycznej
6.Zabawa matematyczna – Gra „Wesoły wyścig” - rozwijanie zdolności skupienia uwagi poprawnego przeliczania
Dziecko porusza się pionkiem, korzysta umiejętnie z kostki, przestrzega ustalonych reguł gry
7.Zabawa muzyczno - ruchowa „Umiem liczyć do 10” - wspólne śpiewanie, odwzorowanie ruchem gestem słów piosenki
8.Indywidualne konstruowanie gry „Moja gra” - rozwijanie wyobraźni, kreatywnego myślenia, zdolności matematycznych
Dziecko indywidualnie wymyśla i tworzy grę planszową
9.Ewaluacja zajęć „Wesołe buźki” - utrwalenie zdobytych wiadomości, wyrażanie opinii na temat zajęć , nazywanie własnych emocji
Dziecko utrwali zdobytą wiedzę, oceni przeprowadzone zajęcia