SCENARIUSZ ZAJĘĆ
OBSZAR 13: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją
matematyczną
Przedszkole Nr 9, „Leśne Ludki ”, ul. Radosna 4, Gniezno
Nauczyciel prowadzący: Anita Gawron
Grupa: 6-latki „Zajączki”
Temat kompleksowy: W świecie sztuki, w krainie bajek
Temat szczegółowy: Zimowe zabawy z bałwankiem
Cele ogólne:
- rozwijanie zdolności matematycznych: liczenia, przeliczania w
zakresie 1-10, porównywanie wielkości,
- kształtowanie aspektu kardynalnego i porządkowego liczby
- rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego
Cele szczegółowe:
dziecko na zajęciach:
- porusza się do rytmu słyszanej muzyki
- opisze słownie obrazek sytuacyjny, poprawnie zbuduje dłuższe wypowiedzi słowne
- określi pierwszą głoskę, dokona analizy i syntezy wyrazów: bałwan, bałwanek, bałwany, bałwanki,
- uważnie w skupieniu wysłucha wiersz W. Chotomskiej pt. „Dziesięć bałwanków”, utrwali aspekt porządkowy i kardynalny liczby
- wspólnie z innymi zaśpiewa, zobrazuje ruchem, gestem słowa piosenki pt.: „Umiem liczyć do dziesięciu”
- ułoży w odpowiedniej kolejności oraz poprawnie opowie przebieg historyjki obrazkowej
- czynnie uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej „Ja dziesięć palców mam” obrazując słowa piosenki poprzez ruch, gest
- rozpozna, nazwie i skojarzy cyfry z odpowiednią liczbą elementów, liczy, przelicza w zakresie 1-10
- odpowiednio ułoży bałwanki ze względu na ich wielkość, utrwali aspekt porządkowy liczby
- wraz z innymi dziećmi, wspólnie ułoży puzzle – obraz, sylwetę bałwanka
- poprawnie wykona ćwiczenia oddechowe, uformuje z kartki śnieżkę i trafi nią do celu
- starannie i estetycznie wykona prace plastyczną – skomponuje i ozdobi sylwetę bałwanka
- zaprezentuje wykonaną prace
- dokona ewaluacji i oceni zajęć wykorzystując odpowiednie emotikony buziek
Metody: słowna, czynna, oglądowa, metody aktywizujące
Formy: indywidualna, w parach, zbiorowa z cała grupą,
Środki dydaktyczne: płatek śniegu-sylweta, płyta CD z muzyką klasyczna, piosenką pt.: „Umiem liczyć do dziesięciu”, pt.: „Ja dziesięć palców mam”, obrazek sytuacyjny - „Zima biała – strojny bałwanek”, wyrazy do czytania globalnego: bałwan, bałwanek, bałwany, bałwanki, plansze sytuacyjne do historyjki obrazkowej „Śnieżny przyjaciel”, sylwety bałwanków, kul śnieżnych, cyfr, bałwankowe puzzle, kartki białego papieru, wiklinowy kosz, kolorowe kartki, gotowe elementy bałwana, ozdobne kwiatki, treść wiesza W. Chotomskiej „Dziesięć bałwanków”, emotikony z wesołymi i smutnymi buźkami
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie – „Wirujący płatek śniegu” - uwrażliwianie dzieci na piękno muzyki , kształtowanie słuchu muzycznego, integracja z grupą
2.Opis słowny obrazka sytuacyjnego - „Zima biała – strojny bałwanek”
3.Czytywanie globalne analiza i synteza wyrazów: (bałwan, bałwanek, bałwany, bałwanki)
4.Uważne wysłuchanie wiersza Wandy Chotomskiej „Dziesięć bałwanków” – liczenie przeliczanie w zakresie 10, dopasowywanie obrazu graficznego cyfry, utrwalenie aspektu porządkowego i kardynalnego liczby
5.Piosenka „Umiem liczyć do dziesięciu”– zabawa taneczno- integracyjna (dzieci obrazują słowa piosenki ruchem gestem)
6.Układanie historyjki obrazkowej „Śnieżny przyjaciel” – rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego
7.Zabawa muzyczno - ruchowa „Ja dziesięć palców mam” (wg Klanzy) dzieci obrazują słowa piosenki poprzez odpowiedni ruch, gesty
8.Zabawy matematyczne „Bałwanek idzie na bal” – utrwalenie znajomości poszczególnych cyfr, kojarzenia cyfry z odpowiednią liczbą elementów, liczenie, przeliczanie w zakresie 1-10
9.Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem kartek „Śnieżki- śnieżynki” połączone z ćwiczeniami mięśni dłoni, rzut do celu
10.Praca plastyczna „Śnieżny Pan” – rozwijanie zdolności plastycznych i wyobraźni dziecka – komponowanie z gotowych elementów sylwety bałwana, estetyczne staranne wykonanie pracy
11.Ewaluacja zajęć z wykorzystaniem emotikon buziek – dzieci oceniają, a także utrwalają treść zajęć wykorzystując emotikony wesołych i smutnych buziek