SCENARIUSZ ZAJĘĆ
OBSZAR 14 : Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
Przedszkole Nr 9, „Leśne Ludki ”, ul. Radosna 4, Gniezno
Nauczyciel prowadzący: Anita Gawron
Grupa: 5/6-latki „Liski”
Temat kompleksowy: Niedługo Boże Narodzenie
Temat szczegółowy: „WESOŁA CHOINKA” – świąteczne tradycje i zwyczaje
Cele ogólne:
- rozwijanie zdolności skupienia uwagi, uważnego słuchania ze
zrozumieniem
- kształtowanie zdolności wypowiadania się na określony temat
- rozwijanie wyobraźni i sprawności manualnych dziecka
Cele szczegółowe:
dziecko na zajęciach:
- utrwali znajomość słów i melodii piosenki pt.: „Przyszła Choinka”
- odczyta globalnie poszczególne wyrazy, określi pierwszą głoskę i
podzieli nazwy wyrazów na sylaby; określi ilość sylab
- uważnie wysłucha prezentowanego wiersza
- wypowie się na temat treści zawartych w wierszu
- poprzez ruch wyrazi nastrój i słowa piosenki pt. „Choinka”
- odpowiednio skojarzy i dopasuje poszczególne elementy układanki
- wyszuka i przeliczy odpowiednie świąteczne kartki oraz ozdoby
choinkowe dopasowując do nich odpowiednią cyfrę
- odpowiednio rozpozna po melodii prezentowaną kolędę podając przy
tym jej poprawny tytuł
- wykona z dostępnych środków różne ozdoby choinkowe
- zaprezentuje i omówi własne wykonane przez siebie ozdoby
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: CD z tekstem i melodią piosenki pt. „Przyszła Choinka”, kartoniki z nazwami poszczególnych ozdób choinkowych tj.: Mikołaj, prezent, anioł , łańcuch, choinka, bałwanek, bombka, tekst wiersza Doroty Gellner pt.: „Choinka”, CD z tekstem i melodią piosenki pt. „Choinka”, zwiewne chustki – apaszki, koperta i pocięte na kawałki świąteczne kartki, świąteczne kartki i ozdoby choinkowe ( np. choinki, świąteczny miś, łańcuchy, kokardki, zabawki choinkowe, bombki, szyszki), cyfr od 1-6, nagranie CD z melodią kolęd, klej, kolorowy papier, kredki, pisaki, szablony ozdób, krepa, nożyczki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie – piosenka pt.: „Przyszła Choinka” - utrwalenie słów i melodii piosenki
2.Jakie znamy ozdoby choinkowe – czytanie globalne, analiza i synteza poszczególnych wyrazów tj.: Mikołaj, prezent, anioł, łańcuch, choinka, bałwanek, bombka
3.Wiersz Doroty Gellner pt.: „Choinka” - rozwijanie zdolności skupienia uwagi, uważnego słuchania ze zrozumieniem
4.Rozmowa na temat wysłuchanego utworu - rozwijanie zdolności wypowiadania się na określony temat
5.Zabawa muzyczno-ruchowa „Taniec ozdób choinkowych” - kształtowanie wrażliwości słuchowej i kreatywności dziecka w sferze muzyczno- ruchowej
Dziecko poprzez ruch wyrazi nastrój, melodię i słowa piosenki pt. „Choinka”, zwiewne chustki – apaszki
6.„Świąteczne puzzle” - dopasowywanie odpowiednich elementów układanki – ćw. spostrzegawczości wzrokowej dziecka Dziecko odpowiednio skojarzy i dopasuje poszczególne elementy układanki - świąteczne kartki pocięte na kawałki
7.Przeliczanie świątecznych kart i ozdób choinkowych - rozwijanie umiejętności przeliczania , liczenia w zakresie 1-6, kojarzenie poszczególnej ilości elementów z cyfrą
8.„Jaka to melodia ?”- rozpoznawanie świątecznych kolęd - rozwijanie wrażliwości słuchowej i zdolności muzycznych dziecka Dziecko odpowiednio rozpozna po melodii prezentowaną kolędę podając przy tym jej poprawny tytuł
9.Wykonywanie ozdób choinkowych - rozwijanie wyobraźni i sprawności manualnych dziecka Dziecko wykona z dostępnych środków różne ozdoby choinkowe
10.Prezentacja wykonanych ozdób - prezentacja ozdób; integracja z grupą
Dziecko zaprezentuje i omówi własne wykonane przez siebie ozdoby