Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
w grupie dzieci 3 i 4-letnich
Grupa: III „Wiewiórki”
Prowadząca: Sylwia Nowicka
Data: 18. 12. 2012 r.
Temat kompleksowy: „Świąteczny czas wita nas”.
Temat zajęcia: „Nasza świąteczna choinka”.
Cele:
Dziecko potrafi:
● rozwiązać zagadkę słowną,
● opisać sytuacje przedstawione na ilustracjach,
● ułożyć w odpowiedniej olejności 6-elementową historyjkę obrazkową,
● rozpoznać i nazwać kolor kredki – zielony,
● rysować wiązki z punktu przy rytmicznej muzyce,
● prawidłowo i w bezpieczny sposób posługiwać się nożyczkami,
● wyciąć narysowane przez siebie elementy,
● przykleić wycięte elementy na wspólnej pracy tworząc choinkę,
● nazwać figury geometryczne, takie jak: koło, kwadrat i trójkąt,
● nazwać kolory ozdób choinkowych,
● przeliczyć i określić ilość figur danego rodzaju,
● ozdobić choinkę figurami geometrycznymi rozmieszczając je na choince we współpracy z kolegami i koleżankami z grupy,
● współpracować z rodzicem podczas wykonywania kartek świątecznych.
Metody pracy: Metoda Edukacji Przez Ruch D. Dziamskiej, rozmowa, metoda działań praktycznych.
Formy pracy: praca zbiorowa jednolita, praca indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne:
● płyta CD „Hopsanki zabawianki” nr 11,
● tekst zagadki oraz opowiadania do zabawy ortofonicznej „Choinka”,
● historyjka obrazkowa,
● marakasy – jajka dla każdego dziecka,
● nagranie CD „Dzwonią dzwoneczki” nr 5,
● odtwarzacz płyt CD,
● tablica magnetyczna, magnesy,
● szary papier, klej, zielone kredki, białe kartki, nożyczki, taśma papierowa,
● kolorowe figury geometryczne (koła, trójkąty, kwadraty),
● papier wizytówkowy, ozdoby z papieru brokatowego, nożyczki ozdobne, kartki z życzeniami, dodatki pasmanteryjne,
● pierniczki.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie rodziców i dzieci.
2. Zabawa powitalna z rodzicami w parach „Taniec przyklejaniec”.
3. Zagadka słowna.
Zielona, z lasu wzięta, wesoło nam z nią w święta.
Igieł ma więcej od krawca, a nawet więcej od jeża.
Zimą i latem taka sama, zawsze zielona i świeża.
4. Zabawa logopedyczna, pt. „Choinka”. Nauczyciel czyta krótkie opowiadanie, a dzieci w odpowiednich momentach wymawiają różne sylaby naśladując konkretne odgłosy.
5. Historyjka obrazkowa „Choinka” – wypowiadanie się na temat obrazków, ustalanie kolejności wydarzeń, nawiązanie do liczb porządkowych – pierwszy – szósty.
6. Śpiewanie piosenki, pt. „Dzwonią dzwoneczki u sań” oraz akompaniowanie na grzechotkach. Dzieci akompaniują w rytm muzyki.
7. Wykonanie wspólnej choinki Metodą Edukacji Przez Ruch D. Dziamskiej.
- Rysowanie wiązek (lewą i prawą ręką oraz oburącz) zielonymi kredkami w rytm muzyki.
- Wycinanie wiązek i przyklejanie ich na szarym papierze formując choinkę.
8. Oglądanie gotowej choinki. Ustalanie „Czego brakuje naszej choince?” – ozdób choinkowych.
Ozdabianie choinki figurami geometrycznymi. Dzieci nazywają wspólnie figury geometryczne, takie jak: koło, kwadrat i trójkąt oraz ich kolory. Wspólne przeliczają danego rodzaju figury, porównują których jest najwięcej, a których najmniej. Przyklejają je na choince.
9. Zabawa przy piosence „Tupu tup po śniegu”.
10. Wykonanie kartek świątecznych wspólnie z rodzicami.
11. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciu oraz poczęstunek świątecznymi pierniczkami.