Numer: 17721
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyczne zabawy z bałwankiem - edukacja matematyczna dla 6-latków

Konspekt zajęć
Prowadząca:L.Zniszczoł
Grupa:6,5-latki
Miejsce:Przedszkole nr 18 w Rybniku
Data: 30.01.2013r.

Temat: „ Matematyczne zabawy z bałwankiem”-ed. matematyczna

Obszar z programu:”Aktywność poznawcza-Nasza edukacja matematyczna” ( 3.5)

Obszar z podstawy programowej:” Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną” ( 13.1, 13.2)

Cel ogólny-rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 8

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
-potrafi własnymi słowami opisać wygląd bałwanka
-prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 8
-potrafi określić miejsce przedmiotu w szeregu
-prawidłowo wykonuje działania matematyczne na dodawanie i odejmowanie w zakresie 8
-rozpoznaje i odczytuje zapis kropkowy cyfr
-rozwiązuje zadanie z treścią
-rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.

METODY:
-podające: opis, objaśnienie
-poszukujące: rozmowa, zadania inspirujące,zagadka słowna i rysunkowa
-praktyczne: samodzielnych doświadczeń, zadań zamkniętych
-ekspresyjne: żywego słowa
-twórcze: pantomima, zabawa w skojarzenia

FORMY PRACY:
-indywidualna
-zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-treść wiersza H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”, fragment wiersza A. Łady – Grodzickiej pt. „Dziewięć bałwanków”, ilustracje 8 bałwanków, karta pracy, treść wierszyka – zagadki rysunkowej W. Szumanówny pt. „Bałwanek”, kredki, magnetofon, płyta CD,koperty z zadaniami, kartoniki z kropkami, chusta animacyjna, paski papieru, pudełko , strój Pani Zimy, guziki jako liczmany.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1.Zapoznanie dzieci z celem zajęć. Zaproszenie do KRAINY ZIMY
2.Powitanie zabawą integracyjną „Chodźcie wszyscy tu do koła”.
II ROZWINIĘCIE
3.Wysłuchanie wiersza - zagadki H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”.

Na podwórku już od rana, dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos – kartofel, oczy dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie? To bałwan śniegowy!

3.Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza.
-O czym był wiersz?
-Opiszcie, jak wyglądał bałwanek z wiersza.
-Co jest potrzebne, aby ulepić bałwana? Jaką porą roku pada śnieg?
- Śniegowego bałwana można przynieść do domu?

4.„Lepimy bałwana” – pantomima.
-Lubicie lepić bałwana? Co po kolei trzeba zrobić, aby go ulepić?
-Dzieci za pomocą ruchu i gestu pokazują, jak lepią bałwana.

6.Zabawa dydaktyczna pt. „Którego bałwanka brakuje?”.
-Odkrycie umieszczonych na tablicy sylwet bałwanków ułożonych w szeregu.
-Przeliczenie i zawieszanie odpowiednich kartoników z kropkami, obrazujących ilość bałwanków
-Wysłuchanie fragmentu wiersza pt. „Dziewięć bałwanków”.
Ten pierwszy bałwanek ma brzuszek pękaty.
I pasek szeroki, co dostał od taty.
Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.
Czy mu w nim nie ciężko? Kto na to odpowie?
Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.
W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.
A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.
Chyba nic nie słyszy, no, bo nie ma uszu.
A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.
I chce, żeby długo była mroźna zima.
A szósty bałwanek, zupełnie malutki.
Szepcze cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”.
A siódmy bałwanek, ma pod szyją kokardkę,
A ósmy bałwanek ma w ręku zielną kartkę
-Dzieci odwracają się tyłem do tablicy,
nauczyciel odpina w tym czasie jednego bałwanka z tablicy, na sygnał „już” dzieci patrzą ponownie na tablicę, mówią, którego z kolei bałwanka brakuje i jak wyglądał. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

7.Zabawa ruchowa: ”Zimowy taniec”
Dzieci zostają podzielone na dwie grupy. I-grupa to śnieżynki, II-grupa to niedźwiedzie. Na sygnał , poszczególne grupy dzieci tańczą w rytmie muzyki.

8.Pani Zima przygotowała do was kilka zadań. Czy jesteście gotowi je wykonać?
a)Pani Zima ukryła koperty z zadaniami gdzieś tu w sali. Mówiła mi , że pierwsza koperta z zadaniami jest na biurku pod książką. Wyznaczone dziecko przynosi kopertę. Nauczycielka odczytuje zadanie :
-Na podwórku dzieci ulepiły jednego bałwana. Przyszły inne dzieci i także chciały ulepić bałwany. Ulepiły cztery. Ile wszystkich było bałwanków na podwórku? ( każde dziecko przelicza na guzikach)
Dzieci podają rozwiązanie zadania.

Druga koperta z zadaniami jest podobno pod dywanem.Wyznaczone dziecko przynosi kopertę.Nauczycielka odczytuje zadanie:
-Na podwórku było osiem bałwanków.Ale słuchajcie co się stało?! Słońce mocno zagrzało i roztopiło pięć bałwanków. Ile bałwanków zostało?( Każde dziecko przelicza na guzikach)
Dzieci podają rozwiązanie zadania.
b) Nauczycielka mówi:” Słuchajcie , ja widzę, że wy tak pięknie potraficie liczyć , to może ja teraz spróbuje? Jak myślicie?!
Dzieci zadają nauczycielce zadanie. Nauczycielka specjalnie udaje że nie potrafi liczyć.Dzieci poprawiają wypowiedzi nauczycielki. Dzieci uczą nauczycielkę poprawnego liczenia.

9. Zabawa orientacyjno-porządkowa:” Sporty zimowe”
Naśladowanie jazdy na lodzie, na nartach, na sankach oraz rzucanie się śnieżkami.

10.Koleżanka Pani Zimy przynosi zaczarowane pudełko , w którym znajdują się paski z różną liczbą bałwanków. Dzieci losują pasek. Zadaniem dzieci jest dorysowanie tylu kropeczek przy bałwankach aby ich liczba wynosiła 8.

11. Koleżanka Pani Zimy przypina kartoniki z różną ilością kropek( 1-8) w różnych miejscach w Sali. Dzieci biegają po Sali , na znak tamburyna oraz usłyszanej cyry-dzieci ustawiają się przy odpowiednim kartoniku.

12.Dzieci otrzymują karty pracy.Zadaniem dzieci jest narysowanie bałwankowi 8 guzików-( chłopcy), 6 guzików ( dziewczynki)

III ZAKOŃCZENIE
11.Ewaluacja zajęć: Dzieci siedząc trzymają chustę animacyjną. Tym dzieciom, którym zajęcię podobało się na znak nauczycielki chowają się pod chustą, natomiast dzieciom, którym zajęcie nie podobało się trzymają chustę na swoich nogach.
12.Każde dziecko otrzymuje znaczek na rękę za uczestniczenie w zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.