Mgr Magdalena Tracewicz 07.12.2012
Konspekt Lekcji – godzina do dyspozycji wychowawcy
Jak przygotować się do sprawdzianu szóstoklasisty
1. Zagadnienia Programowe.
Pomoc w przygotowaniu się do próbnego egzaminu szóstoklasisty
2. Cel Ogólny.
Zapoznanie z procedurą kodowania karty odpowiedzi
3. Temat Lekcji: Jak przygotować się do sprawdzianu szóstoklasisty.
4. Cele operacyjne lekcji.
• uczeń poznaje zasady poprawnego kodowania arkusza odpowiedzi
• uczeń potrafi odnaleźć błędy w kartach odpowiedzi
• uczeń potrafi poprawnie zakodować swój arkusz odpowiedzi
• uczeń poznaje zasady, o których powinien pamiętać, w trakcie rozwiązywania sprawdzianu
• uczeń wie, co powinien ze sobą zabrać
5. Techniki wychowawcze: praca w małych grupach, rozmowa kierowana, burza mózgów.
6. Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
7. Środki dydaktyczne: arkusze egzaminacyjne CKE, plansza
Przebieg Lekcji
1. Przywitanie
2. Wprowadzenie tematu (cele lekcji): Zbliża się termin próbnego egzaminu szóstoklasisty. Już w kwietniu napiszecie swój pierwszy egzamin, w którym sprawdzicie, czego nauczyliście się przez 6 lat codziennej pracy na lekcjach. Na dzisiejszej lekcji wychowawczej dowiemy się, jak powinien wyglądać poprawnie zakodowany arkusz odpowiedzi, oraz jakich błędów unikać.
3. Podanie tematu lekcji: Jak przygotować się do sprawdzianu szóstoklasisty
4. Rozwinięcie: Prezentacja poprawnie wypełnionego arkusza. Zwrócenie uwagi na nr. PESEL i kod ucznia na 1-stronie. Zapoznanie z zasadami poprawnego zaznaczania odpowiedzi i poprawiania zaznaczonych omyłkowo.
• Podział na 4 grupy: Każda grupa otrzymuje błędnie zakodowane arkusze, ich zadaniem jest wskazać, jakie błędy pojawiły się na nich. Jedna osoba z grupy opowiada, jaki arkusz otrzymała grupa i jak należy go poprawić.
• Każdy uczeń otrzymuje arkusz. Każdy uczeń otrzymuje swój PESEL oraz kod ucznia. Każdy uczeń wypełnia arkusz danymi
• Na tablicy pojawia się plakat z rzeczami, które można wziąć ze sobą na salę oraz z rzeczami niedozwolonymi
Co można zabrać Rzeczy Niedozwolone
Legitymacja Komórka
Długopis czarny Napój
Ołówek Kanapka
Gumka Miś
Linijka Piórnik
Kątomierz Kalkulator
Cyrkiel
Uczniowie wybierają przedmioty, które mogą wziąć ze sobą i uzasadniają wybór.
5. Podsumowanie lekcji: Nauczyciel zadaje pytania dotyczące lekcji.
6. Zakończenie: Podziękowanie za udział w lekcji, słowna ocena pracy na lekcji klasy