Numer: 17686
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenna pogoda. Scenariusz zajęcia koleżeńskiego

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego przeprowadzonego
w dniu 24.03.2011 w grupie V – Motylki

Temat: Wiosenna pogoda

Cel ogólny:
• Poszerzanie wiadomości przyrodniczych, związanych z różnorodnością pogody
w miesiącu marcu

Cele operacyjne: (dziecko...)
• Wie, jaka jest pora roku i czym się charakteryzuje
• Potrafi wyjaśnić znaczenie przysłowia ,,W marcu jak w garncu”
• Nazywa zjawiska pogodowe występujące w miesiącu marcu
• Odpowiada na pytania związane z treścią wiersza
• Rozwiązuje zagadki słowne
• Potrafi utworzyć krótką informację o pogodzie z symboli pogody
• Umiejętnie współdziała z rówieśnikami podczas zabawy ruchowej
• Potrafi liczyć w zakresie 6

Metody:
• Słowne – wiersz, rozmowa z dziećmi
• Oglądowe – pokaz
• Czynne – zadania stawiane dzieciom

Formy pracy:
• Z całą grupą

Pomoce dydaktyczne: zielone woreczki ponumerowane kropkami od 1 do 6 , ilustracja ,,Marca”, mapa przedstawiająca pogodę, koperty z mapą i symbolami pogody, garnek, CD z melodią do zabawy ruchowej, chusta animacyjna, słońce i chmura do ewaluacji.


Przebieg zajęcia

1. Zaprezentowanie dzieciom woreczków umieszczonych w różnych miejscach sali. Na każdym są kropki od 1 do 6, po kolei będą otwierane.

Woreczek nr 1 – sylweta marca, wiersz pt. ,,Marzec”
Woreczek nr 2 – chusta animacyjna, płyta CD
Woreczek nr 3 – pudełka z zagadkami, mapa z prognozą pogody
Woreczek nr 4 – kolorowe koperty z symbolami pogody dla każdego dziecka
Woreczek nr 5 – garnek i łyżka
Woreczek nr 6 – słońce i chmura

2. Czytanie przez nauczyciela wiersza pt. ,,Marzec”

,,Marzec”
Marzec ma ogromny garniec.
Miesza w nim przez całe noce,
Wieje w garncu nieustannie
Syczy coś i bulgocze.
- Powiedz, Marcu
co masz w garncu?
Mam składniki różnorodne:
Wiatry ciepłe, wiatry chłodne,
Chmury, słońce, śnieg i wodę –
Z nich przyrządzam Wam pogodę

Rozmowa na temat treści wiersza, przedstawienie ilustracji chłopca ,,Marca”, ubranego w marcową, zmienną pogodę. Przytoczenie przysłowia ,,w marcu jak w garncu”.
- co robił marzec?
- co miał w garnuszku?
- co przyrządzał z tych składników?
- czym charakteryzuje się marcowa pogoda? (przytoczenie przysłowia
,,w marcu jak w garncu)
- jak myślicie co oznacza to przysłowie?
- jaką pogodę lubicie najbardziej?
- skąd się można dowiedzieć jaka będzie pogoda?
- czy ważne jest, aby wcześniej znać pogodę?

3. Zabawa z chustą animacyjną – dzieci poruszają się zgodnie z muzyką i wskazówkami nauczyciela, prezentując pogodę słoneczną, deszczową, wietrzną, burzową.

4. Rozwiązywanie zagadek słownych dotyczących zjawisk atmosferycznych i pogody: deszcz, wiatr, słońce, śnieg, burza. Rozpoznawanie symboli pogodowych na mapie Polski.

Jest to złocista, świetlista kula, kiedy wcześnie wstaję – dzień nastaje, kiedy zaś zachodzi – to noc do nas przychodzi. (słońce)

Biały jak mąka, albo drobna kasza, gdy zaściele ziemię na sanki zaprasza. (śnieg)

Co to odgadnij! Pada z chmury w dół. Jest tylko na dworze, suchy być nie może. (deszcz)

Jasny zygzak na ciemnym niebie. Może podczas burzy przestraszyć i ciebie. (błyskawica)

Szumi, gwiżdże, czasem gna. Skąd i dokąd? Kto go zna? Dmucha, szarpie, czasem rwie. Po co? Za co? Kto go wie? (wiatr)

5. Karta pracy z mapą konturową Polski. Rozdanie kopert z symbolami pogody. Zadaniem dzieci jest utworzenie swojej ulubionej pogody na jutrzejszy dzień i naklejenie na mapie Polski.

6. Wspólne przedstawienie marcowej pogody i przysłowia ,,w marcu jak w garncu” poprzez wrzucenie do garnuszka mapek z pogodą, którą tworzyły dzieci.

7. Ewaluacja – jeśli zajęcia podobały się to dzieci ustawiają się pod ilustracją ze słońcem, jeśli nie to ustawiają się pod ciemną chmurą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.