Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych realizowany w grupie I ( 3 - latki)
Obszar edukacyjny:
· edukacja artystyczna
Podstawa programowa: 9.2; 3.3; 12.1; 14.3
Temat zajęć: „Ruda wiewiórka i jej przysmak”
Wyklejanie sylwety wiewiórki kolorową bibułą. Doskonalenie łączenia różnych materiałów ze sobą. Wdrażanie do utrzymania porządku podczas pracy oraz doskonalenie sprawności manualnej.
Cele ogólne:
· rozwijanie inwencji twórczej oraz sprawności manualnych
· poznawanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku: wiewiórka;
· wdrażanie do uważnego słuchania;
Cele operacyjne:
Dziecko:
· wie, jak wygląda wiewiórka i jak przygotowuje się do zimy;
· chętnie wykonuje pracę plastyczną – łączy różne materiały za pomocą kleju;
· uważnie słucha objaśnień nauczyciela;
· integruje się z innymi dziećmi w czasie zabaw kołowych ze śpiewem;
Metody:
· metoda słowna: rozmowa, piosenka,
· metoda percepcyjna: pokaz, ilustracje, sylwety,
· metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.
Forma organizacyjna:
· praca z całą grupą,
· praca indywidualna.
Formy aktywności:
· słowna, ruchowa, muzyczna, plastyczna.
Pomoce:
· sylwety: wiewiórki, pszczoły, zajączka, drzewo z dziuplą wykonane z kartonu, koszyk z orzechami i szyszkami, pacynka wiewiórki, tekst wiersza, piosenki do zabaw kołowych.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie: rymowanka – autor nieznany
Gdy się dzieci chcą przywitać, to dzień dobry mówią wszystkim,
buziak miły przesyłają, prawą rączką pomachają
2. „Jakie zwierzęta możemy spotkać w lesie” - rozmowa kierowana nauczyciela z dziećmi na temat podany temat przy dużej ilustracji.
3. Wysłuchanie fragmentu wiersza „Zapasy na zimę” przy wykorzystaniu sylwet wiewiórki,
pszczoły, zająca,
,,Zapasy na zimę” W. Grodzieńska
.... Skacze, skacze wiewióreczka
Po szumiącym lesie.
Zrywa orzech na leszczynie
I do dziupli niesie.
- Trzeba zbierać już zapasy
Na zimowe, ciężkie czasy!
Pije pszczółka miód na kwiatku,
Długą trąbkę stula.
Wnet zabrzęczy, wnet poleci
Z powrotem do ula.
- Trzeba zbierać dużo miodu,
By nie było w zimie głodu!
Wyjrzał zając spod jałowca.
- Cóż to za krzątanie?
- To już jesień - brzęczy pszczółka -
Jesień, miły panie.
Zbierz korzonki, zbierz kapustę
I brzozową korę,
Byś, zajączku, nie marł z głodu
W tę zimową porę!
4. Rozmowa z dziećmi na temat zapasów wiewiórki w oparciu o treść wysłuchanego utworu literackiego. Wspólne przeliczenie orzechów, żołędzi i szyszek znajdujących się w koszyczku przyniesionym przez wiewiórkę - pacynkę.
5. „Orzeszki” (autor nieznany) zabawa integracyjna w kole. Do środka koła wchodzi „wiewióreczka” – dziecko z pacynką w ręku
Kto ty jesteś?
Wiewióreczka
Gdzie ty mieszkasz?
Na drzewie
Chcesz orzeszka?
No pewnie.
Orzeszki, orzeszki tańczą wokoło,
przypatrz się wiewiórko, jak nam wesoło.
Prościutko stoimy, pięknie cię prosimy,
Wybierz z nas jednego, powiem ci smacznego.
8. „Ruda wiewiórka i jej przysmak” – wykonanie pracy plastycznej przy stoliku.
Wyklejanie sylwety wiewiórki kolorową bibułą. Przyklejanie skorupki orzecha do gotowej wiewiórki. Doskonalenie sprawności manualnej.
9. Recytacja wiersza I Salach „Wiewióreczka” przez nauczyciela podczas prezentacji wyklejonej sylwety wiewiórki.
Wiewióreczka ruda, oczkiem sobie mruga
Damy jej orzechy, może przyjdzie tutaj
Ma rudy ogonek, oczka jak węgielki
A na uszach śmieszne, czerwone pędzelki
Ruda wiewióreczka po gałązkach mknie
Ruda wiewióreczko mocno trzymaj się
10. Umieszczanie skończonych – wyklejonych wiewiórek na gałązkach w galerii prac.